Staburags.lv ARHĪVS

Veic ūdensvada sistēmas dezinfekciju

Guna Mikasenoka

2017. gada 17. marts 00:01

260
Veic ūdensvada sistēmas dezinfekciju

Pie Aizkraukles daudzdzīvokļu mājām izvietotie paziņojumi vēsta, ka uzņēmums “Aizkraukles ūdens” laikā no 16. līdz
31. martam veiks ūdensvada sistēmas dezinfekciju, līdz ar to uzturā drīkstēs lietot tikai vārītu ūdeni.

Pievienos hloru saturošu līdzekli
Trešdien pašvaldības uzņēmumos “Aizkraukles ūdens” un “Lauma A” bija ieradusies Veselības inspekcijas Latgales kontroles nodaļas inspektore Sanita Nagle, kura pārbaudīja līdz šim veiktās ūdensvada skalošanas un dezinfekcijas dokumentus. Viņa  deva norādījumus dezinfekcijas veikšanā saistībā ar konstatēto leģionellozes baktēriju Lāčplēša ielas 9. mājas ūdensvadā pagrabā un vienā dzīvoklī.
SIA “Aizkraukles ūdens” valdes locekle Gudruna Vectirāne informē, ka preventīvie dezinfekcijas pasākumi ir saskaņoti ar Veselības inspekciju un veikti arī līdz šim — saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem nr. 235 “Dzeramā ūdens obligātās nekaitīguma un kvalitātes prasības, monitoringa un kontroles kārtība” divreiz gadā tiek veikta ūdens rezervuāra skalošana un dezinfekcija, kā arī tiek skaloti ūdensvada tīkli. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem ūdens kvalitāte jāpārbauda četras reizes gadā, bet uzņēmums to pārbauda katru mēnesi. Ūdens ķīmiskie rādītāji atbilst normai un ir pat krietni zemāki. Ministru kabineta noteikumos leģionellas baktēriju klātbūtne ūdens paraugos nav paredzēta un līdz šim netika noteikta.
Vismaz reizi gadā tiek veikta ūdensvada sistēmas dezinfekcija, kārtējā dezinfekcija bija plānota šī gada maijā, bet leģionelozes dēļ tā sākta jau šonedēļ. Dezinfekciju veiks sertificēts “Aizkraukles ūdens” speciālists, ūdenim pievienojot hloru saturošu līdzekli. Arī iepriekš ticis izmantots hloru saturošs dezinfekcijas līdzeklis. Vai ūdens smaržos un garšos pēc hlora? Gudruna Vectirāne to nevar pateikt, katram ir citāda garšas un smaržas izjūta, smarža noteikti nebūs tāda, ka aizsistu elpu. Nekādas papildu devas netiks izmantotas — bet gan tik, cik nepieciešams, lai ūdeni varētu lietot ikdienā, kā tas darīts arī iepriekš. Ūdens pirms lietošanas ir jānovāra.
Dezinfekciju plānots veikt līdz 22. martam, pēc tam tiks veiktas ūdens paraugu analīzes. To rezultāti būs jāiesniedz Veselības inspekcijā. Ja tās būs pozitīvas, tīklu dezinfekciju turpinās līdz 31. martam.
Vai dezinfekcija var dot simtprocentīgu garantiju, ka baktērijas ūdensvada tīklos vairs nebūs? Gudruna Vectirāne teic, ka to nevar garantēt. Dezinficētajam ūdenim vajadzētu iztecēt caur katra dzīvokļa krānu, taču pilsētā ir ļoti daudz dzīvokļu, kurā neviens nedzīvo.
Iedzīvotāji jautā, vai drīkst mazgāties dušā un tīrīt zobus ar nevārītu ūdeni? Gudruna Vectirāne atbild, ka mazgāties drīkst, bet nedrīkst ieelpot ūdens aerosolizētās daļiņas, kas veidojas no sīkiem ūdens pilieniņiem, kad ūdens atsitas pret cietu virsmu. Nedrīkst arī slīkt, jo cilvēks inficējas, ja baktērija nokļūst plaušās. Viņa norāda, ka  1947. gadā baktēriju ASV atklāja nevis ūdens krānā, bet kondicionēšanas iekārtās. To lietošana rada saslimšanas risku.
Pašvaldības uzņēmuma “Lauma A” pārstāvji visās pastkastēs Lāčplēša ielā 9  ievietojuši Slimību profilakses un kontroles centra paziņojumu iedzīvotājiem ar norādēm, kā rīkoties. Tādas informatīvas lapas izvietotas arī visās pārējās mājās pie paziņojumu stenda. Pēc tam, kad dezinfekciju pabeigs “Aizkraukles ūdens”, “Laumai A” vēlākais līdz 7. aprīlim jāveic Lāčplēša ielas 9. mājas karstā un aukstā ūdensvada tīklu dezinfekcija, to darīs sertificēta firma. Pēc tam atkārtoti jāveic ūdens paraugu analīzes.
Katru nakti termošoks
SIA “Aizkraukles siltums” valdes loceklis Aivars Aldermanis informē, ka joprojām visā pilsētā no siltummezgla izplūstošajam ūdenim tiek nodrošināta 60 grādu temperatūra, bet Lāčplēša ielā 9 katru nakti vienu stundu ir termošoks — 70 grādu temperatūra. Tādā karstumā baktērijai jānobeidzas triju minūšu laikā. Savukārt cilvēks 70 grādu temperatūrā var gūt ādas apdegumu. Dzīvokļos ūdens temperatūrai vajadzētu būt vismaz 55 grādiem.
Varbūt tādā temperatūrā baktērija Lāčplēša ielā 9 jau ir iznīkusi? Iespējams, tā arī ir, bet tas atkarīgs, vai visos dzīvokļos ir notecināts ūdens — norāda pašvaldības pārstāvji.
Pašvaldības izpilddirektors Einārs Zēbergs teic, ka saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra un arī internetā esošo informāciju baktērijai jānobeidzas, ja ūdens temperatūra ir virs 50 grādiem, iepriekš tas ticis nodrošināts, kā arī bijusi pietiekami zema aukstā ūdens temperatūra, taču par spīti tam baktērija Lāčplēša ielā 9 ir atrasta. Kāpēc? Uz to skaidras atbildes nav.  Baktērija ir konstatēta aukstajā ūdenī plus astoņos grādos un karstajā ūdenī, kura temperatūra ir plus 51 — 53 grādi. “Cik pareiza, objektīva ir informācija, ko mēs zinām par šo baktēriju, un cik adekvāti ir pasākumi, kurus veicam un kurus plānojam?” jautā Einārs Zēbergs.
Pašvaldības un tās uzņēmumu pārstāvji teic, ka rīkojas saskaņā ar Latvijas kontrolējošo institūciju norādījumiem, viņi nav mikrobiologi, un pauž nožēlu, ka neviena kontrolējošā institūcija nevar pateikt, kāpēc leģionellas atrastas tur, kur tām nevajadzētu būt. Iedzīvotāji pašvaldībai un tās uzņēmumiem pārmet bezdarbību, taču to pārstāvji apgalvo, ka izdarījuši visu, kas paredzēts. Viņi vēlētos uzzināt, cik objektīva ir informācija par baktērijas iznīkšanas apstākļiem.
Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums informē, ka leģionelozes problēmas risināšanā iesaistījušies arī bijušie aizkrauklieši, kuri dzīvo ārzemēs, piemēram, kāds vīrietis no Vācijas viņam e-pastā atsūtījis Vācijas portālos atrodamo rakstu, un tajā teikts, ka leģionella iznīkst 60 grādu temperatūrā, bet, lai būtu pavisam droši, vajadzētu sasniegt 73 grādus.
Taupības dēļ var rasties problēmas 
Pašvaldības uzņēmumu vadītāji norāda, ka baktērijas klātbūtne atkarīga arī no iedzīvotāju paradumiem un ienākumu līmeņa. Aizkraukles mājas savulaik tika projektētas un ūdensvadu sistēma izveidota, paredzot, ka viens iedzī­-
votājs diennaktī patērēs 250 litru ūdens, taču patēriņš ir daudz mazāks, reāli viens iedzīvotājs vidēji izlieto ne vairāk kā 60 litru diennaktī, jo cilvēki ūdeni taupa, kā arī daļā dzīvokļu neviens nedzīvo. Līdz ar to bieži posmā no stāvvada līdz dzīvoklim ūdens stāv, un baktērijas vairojas tieši stāvošā ūdenī, kura temperatūra ir no plus 20 līdz plus 45 grādiem. Dzīvā ūdenī ir daudz dažādu baktēriju, kuras sāk vairoties, rodoties labvēlīgiem apstākļiem. Pārsvarā posms no stāvvada līdz dzīvoklim un krānam ir īss, taču mēdz būt pat trīs un piecus, sešus metrus, ja dzīvoklī veikta inženiertehnisko ierīču pārbūve un dzīvokļa iekšējais ūdensvads ierīkots garāks. Ja tādā garā posmā ūdens il­gstoši stāv un, piemēram, pēc mē­neša, pusgada vai gada cilvēki to sāk lietot bez notecināšanas, tad ir liela iespēja inficēties, jo tajā būs savairojušās leģionellas, kā arī citas baktērijas. Tādēļ pēc prombūtnes ūdeni vispirms vajag notecināt un tikai tad lietot, kā arī mazgāt dušas galviņas, krānus un citas vietas.
Analīzes Lāčplēša ielā 9 parādīja, ka baktēriju koncentrācija dzīvoklī ņemtajos ūdens paraugos bija daudz lielāka nekā pagrabā. 
Labvēlīga vide — ūdens filtri un boileri
Laba vide, kur vairoties baktērijām, ir ūdens filtri un boileri, kā arī jonizētāji, aromatizētāji un citas ierīces. Ja stāvoša ūdens tilpums ir lielāks par trijiem litriem, tā ir īpaši labvēlīga vide.
Gudruna Vectirāne norāda, ka dažādu firmu pārstāvji iedzīvotājiem cenšas pārdot ūdens filtrus, uzskatāmi demonstrējot, kādas nogulsnes rodas krāna ūdenī, un iestāstot, ka ūdens ir netīrs. Viņa aicina iedzīvotājus lētajiem trikiem nenoticēt — tie, kuri vēl atceras skolā ķīmijas stundās mācīto, zina, ka, ūdenim pievienojot reaģentus, var izdalīt konkrētus sāļus. Krāna ūdens nav destilēts, tas ir dzīvs un satur dažādus ķīmiskus elementus, tāpat kā viss dzīvais dabā, kas ir ap mums.
Pēc minūtes jābūt vismaz 50 grādiem
Cik maksā viena ūdens parauga analīzes? “Laumas A” pārstāve Ruta Ņuhtiļina to nevar pateikt, bet par to būšot jāmaksā iedzīvotājiem no mājas apsaimniekošanas maksas. Ūdens paraugu drīkst paņemt tikai sertificēts darbinieks, jo tas jāizdara pareizi.
Vai šajā situācijā analīzes nevarētu apmaksāt pašvaldība? Tās pārstāvji atbild, ka, no vienas puses, pašvaldība nedrīkst ieguldīt līdzekļus privātajā sektorā, tomēr vēl jāizvērtē, vai šādos gadījumos pašvaldība drīkst apmaksāt analīzes.
Vai pēc dezinfekcijas ģimenei ar zīdainīti, kurš saslima ar baktēriju izraisītu plaušu karsoni, būs droši atgriezties dzīvoklī Lāčplēša ielā 9 un lietot ūdeni? Pašvaldības pārstāvji uzsver, ka tiks izdarīts viss iespējamais, ko norādījusi Veselības inspekcija, tomēr svarīgi, lai ikviena ģimene šajā un arī citās mājās ievērotu ieteikumus pēc prombūtnes noteikti notecināt ūdeni. Pēc minūtes tecināšanas ūdenim jāsasniedz vairāk kā 50 grādu temperatūra.
SIA “Aizkraukles siltums” valdes loceklis Aivars Aldermanis un pašvaldības izpilddirektors Einārs Zēbergs  gan norāda, ka nav reāli pilnīgi visos dzīvokļos nodrošināt 55 grādu temperatūru, kā to pieprasa veselības ministre, jo tad daudzās mājās būtu vajadzīga iekšējā ūdensvada sistēmas pārbūve, kas prasa milzu līdzekļus. Iedzīvotājiem tādu nav, bet valsts tādus diez vai piešķirs.
Līdz ar karstā ūdens temperatūras paaugstināšanu radusies vēl kāda problēma — vairāk sasilst  līdzās esošais aukstā ūdens stāvvads, un aukstā ūdens temperatūra arī kļūst lielāka. Lai izolētu aukstā ūdens stāvvadus, būtu nepieciešama pārbūve un  ieguldījumi.
Ir arī gadījumi, kad iedzīvotāji cauruļvadus iebūvējuši ventilācijas šahtās, lai dzīvoklī būtu skaisti, taču tādā gadījumā nekad neizdosies dzīvoklī panākt vajadzīgo ūdens temperatūru, jo ventilācijas šahtās cauruļvadi atdziest.
Jāuztraucas, ja nav uzlabojuma
Cilvēks var saslimt ar plaušu karsoni, pat nezinot, ka cēlonis ir inficēšanās ar leģionellu. SIA “Aiz­kraukles slimnīca” galvenā ārste Ilona Maruse gan norāda, ka tādā gadījumā ir netipiska atveseļošanās gaita, saslimšana ir daudz smagāka. Klasiskajos gadījumos pēc antibiotiku lietošanas uzlabojums ir 48 līdz 72 stundu laikā, taču, ja uzlabojuma nav, var domāt par netipisku slimības ierosinātāju, kura skaitā ir arī leģionella.  Pacientiem, kuri ār­stējas Aizkraukles stacionārā, ir iespēja analīzes veikt laboratorijā Rīgā, par tām jāmaksā pašiem, tomēr ārsti nerakstīs norīkojumu leģionellas analīžu veikšanai, ja tam nebūs pamatojuma. Līdz šim tādu gadījumu nav bijis. ◆

Uzziņa

◆ Infekcijas avots ir baktērijas (leģionellas) saturošs ūdens.
◆ Cilvēki inficējas, ieelpojot baktērijas saturošas aerosolizētas ūdens daļiņas, kas veidojas no sīkiem ūdens pilieniņiem, piemēram, kad ar leģionellām piesārņotais ūdens atsitas pret cietām virsmām.
◆ Leģioneloze neizplatās cilvēku kontakta rezultātā!
◆ Pie iekārtām, kas veido ūdens aerosolu, pieder karstā un aukstā ūdens sistēmas, tajā skaitā: dušas un krāni, gaisa kondicionētāju dzesēšanas iekārtas, virpuļvannas, gaisa mitrinātāji, turku pirtis un saunas, dekoratīvās strūklakas u.c.
◆ Jo sīkāki ir aerosolizētie ūdens pilieniņi, jo lielāks ir inficēšanās risks.
Profilakse
◆ Regulāri jāveic dušu galviņu tīrīšanu no organiskā un neorganiskā aplikuma, kā arī jādezinficē, izmantojot hloru saturošus dezinfekcijas līdzekļus vai tās ieliekot verdošā ūdenī.
◆ Vismaz reizi nedēļā dažas minūtes jātecina ūdens krānos un dušās, kas tiek reti izmantoti. Tas jādara arī ikreiz pirms ūdens lietošanas pēc ilgstošas prombūtnes.