Staburags.lv ARHĪVS

“Zilais valis” starp bērniem

Inga Patmalniece

2017. gada 14. marts 00:01

171
“Zilais valis” starp bērniem

“Zilai valis” ir sociālo tīklu spēle, dēvēta arī par “nāves spēli”, kas sākotnēji sacēla ažiotāžu me­dijos, liekot domāt, ka vairāki jaunieši tajā iesaistījušies un mēģinājuši sevi nonāvēt. Tomēr policija šo faktu vēlāk neapstiprināja, taču aicināja vecākus un skolotājus būt vērīgiem.

Radies Krievijā
Pirmo reizi spēle parādījās pirms vairāk nekā gada sociālajos tīklos —  “Instagram”, “WhatsApp” —  Krievijā.  Spēlei ir 50 līmeņi un vairāki uzdevumi. Sākumā tie ir vienkārši, piemēram, jāuzzīmē sirsniņa, jāiedur tajā ar nazi, jānofotografē un jāpublicē savā spēles domubiedru grupā. Vēlāk ir prasības veikt dažādas darbības ar savu ķermeni, piemēram,  sagraizīt rokas, durstīt tās ar adatu, sagriezt lūpas un dalīties ar fotogrāfijām un video, uzkāpt uz ceļamkrāna, tilta.
Šādu ziņu “WhatsApp” saņēma arī kāda Aizkraukles novada vidusskolas 4. klases skolniece. “Neinteresē,” viņa saka, norādot, ka arī klasesbiedriem tā nav šķitusi interesanta. 
Tas, cik spēle populāra jauniešu vidū, nav zināms. Tomēr pat tie jaunieši, kam tā neinteresē, pēdējā laikā tajā ir ieskatījušies. “Par ko runā, par to domā,” komentē psiholoģe Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolā Ina Ciematniece. Tāpēc gan policija, gan citas instances aicināja vecākus un skolotājus ar bērniem runāt par to, kas ir “Zilais valis” un kādas tam var būt sekas.
Riska grupa — vientuļnieki
Spēles “Zilais valis” mērķauditorija ir pusaudži, bet riska grupa —  bērni, kuri atstāti savā vaļā, jūtas nenovērtēti skolā un ģimenē un ir depresīvi noskaņoti — skaidro psiholoģe I. Ciematniece. Viņa aicina pievērst uzmanību īpaši tiem bērniem, kuri ir vientuļnieki, tiem, kuri nelabprāt iesaistās kopējās aktivitātēs ar vienaudžiem, neiet uz pulciņiem, nav saturīgi saplānots brīvais laiks. Par to, ka bērns ir iesaistījies kādā no izaicinājuma spēļu grupām, var liecināt neierasta uzvedība. Piemēram, skolēns kļuvis noslēgtāks, pārlieku miegains, neierasti agresīvs vai, pretēji, pasīvs vai ir brūces uz rokām un neizskaidrojami zilumi.
Pēc tam, kad mediji vēstīja, ka kāda zēna pašnāvības mēģinājums ir saistīts ar izaicinājuma spēli, ar savu ziņojumu klajā nāca arī Valsts policija (VP), norādot, ka notikušais nav saistāms ar spēli. Arī gadījumā par diviem pusaudžiem, kuri vēlējās nolēkt no augstceltnes, izdarot pašnāvību, spēle nebija vainīga, tam bija citi iemesli.
VP pārbaudīja informāciju par pusaudžu spēlēm sociālajos tīklos un konstatēja, ka vecākiem nav pamata bažām par to, ka kādas trešās personas tās organizētu ar mērķi pamudināt jauniešus nodarīt sev miesas bojājumus. Šajās grupās apvienojušies jaunieši, kuri savstarpēji apmainās ar informāciju, tomēr viens otru izaicina, un grupu sarakstēs atrodami fotoattēli, kuros redzami miesas bojājumi. Policijas veiktā izpēte liecina, ka lielākoties tie ir internetā lejuplādēti attēli, kuri pēcāk ievietoti jauniešu sarakstē. No saturiskā viedokļa šīs grupas vairāk ir kā interešu grupas, kurās jaunieši savstarpēji apmainās ne tikai ar destruktīva rakstura informāciju, bet arī par ikdienu, mūziku un citām interesēm.
Vesels pusaudzis neaizrausies
Lai arī šobrīd reālu draudu bērnu dzīvībai un drošībai saistībā ar šo fenomenu nav, tomēr bažas rada tas, ar kādu interesi jaunieši šādu grupu sarakstēs iesaistās, tādēļ policija aicina vecākus pievērst uzmanību sava bērna aktivitātēm internetā un vispārējai bērna labsajūtai.
Arī Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) vērsa uzmanību — lai arī daži uzdevumi šajās spēlēs dzīvību neapdraud, taču fakts, ka bērni šādās grupās organizējas, jāņem vērā.  “Veselīgs pusaudzis pēc būtības ir imūns pret šādām nodarbēm. Lai mēs pasargātu savus bērnus no iesaistes šādās un līdzīgās grupās, galarezultātā iespējamas bēdīgas sekas, mums jādomā par to, kas notiek ikdienā ar mūsu bērniem. Neraugoties uz to, ka esam aizņemti darbā, mums jābūt kopā ar bērniem, jāpārspriež dienas notikumi un jādzird ne tikai tās atbildes, ko bērns mums saka, bet arī jāvar izrunāties, lai patiesi saprastu, kas ar bērnu mūsu ģimenē notiek. Tādēļ aicinām vecākus — jāpievērš uzmanība savu bērnu gaitām internetā un savstarpējām attiecībām ar savu bērnu kopumā,” norāda VBTAI vadītāja Ilona Kronberga.
Rodoties bažām par bērna dzīvību vai aizraušanos ar izaicinājuma spēli, nepieciešamības gadījumā pēc palīdzības var vērsties Valsts policijā, Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā vai sociālajā dienestā. ◆