Staburags.lv ARHĪVS

Aizkrauklē aizdomas par leģionāru slimību

www.aizkraukle.lv

2017. gada 10. marts 12:53

2163
Aizkrauklē aizdomas par leģionāru slimību

Aizkraukles novada pašvaldība šonedēļ saņēmusi pirmos signālus par iespējamu leģionāru slimības inficēšanās gadījumu kādā no Aizkraukles pilsētas daudzdzīvokļu namiem. Balstoties uz iegūto neoficiālo informāciju, Aizkraukles novada pašvaldība un iesaistītie uzņēmumi ir sākuši jau profilaktiskos pasākumus šīs slimības izraisošās baktērijas likvidēšanā. Vienlaikus pašvaldība gaida oficiālu informāciju un ieteikumus no šo slimību uzraugošajiem dienestiem, lai plašāk un veiksmīgāk varētu pasargāt sava novada iedzīvotājus šajā situācijā.

1.martā Aizkraukles novada pašvaldības uzņēmuma "Lauma A"  pārstāvis tika uzaicināts piedalīties ūdens paraugu noņemšanā Aizkraukles pilsētas daudzdzīvokļu mājā Lāčplēša ielā 9, jo pastāvēja aizdomas, ka šajā mājā mītošs bērns ir ieguvis leģionelozes infekciju.

Šodien, 10.martā, Aizkraukles novada pašvaldībā pēc domes priekšsēdētāja Leona Līduma iniciatīvas ieradās saslimušā mazuļa ģimenes pārstāvji un apliecināja, ka tik tiešām aizdomas par šo slimību pastāv, taču joprojām gan ģimene, gan pašvaldība un tās uzņēmumi “Lauma A”, “Aizkraukles ūdens” un “Aizkraukles siltums” no Slimību profilakses un kontroles centra nav saņēmuši nekādu oficiālu vēstuli par analīžu rezultātiem.

Pēc tikšanās ar sasirgušā bērna ģimeni Aizkraukles novada pašvaldība sazinājās ar Slimību kontroles un profilakses centra pārstāvjiem, kuri apliecināja, ka oficiāla vēstule ir tapusi, šodien parakstīta un izsūtīta, līdz ar to līdz oficiālās informācijas saņemšanai Aizkraukles novadā iesaistītās iestādes un adresāti oficiāli nedrīkst rīkoties.

Tomēr balstoties uz aizdomām par šīs infekcijas klātesamību, Aizkraukles novada uzņēmumi jau sākuši rīkoties. Veikti profilaktiski pasākumi Aizkraukles novada ūdensapgādes tīklā, lai iznīdētu leģionelozes izraisošās baktērijas, proti, naktī no ceturtdienas uz piektdienu jau ir Aizkraukles novada ūdensvados paaugstināta ūdens temperatūra līdz līmenim, pie kuras šī baktērija iznīkst. 

Balstoties uz Slimību profilakses un kontroles centra ieteikumiem, Aizkraukles novada pašvaldība informē iedzīvotājus par šīs slimības cēloņiem, simptomiem, ārstēšanos un profilaktiskajiem pasākumiem.

Leģioneloze jeb Leģionāru slimība ir relatīvi reta infekcijas slimība, kura bieži norit kā pneimonija (plaušu karsonis).

Leģionelozei ir divas klīniskās formas – smagākā ir pneimonija un vieglāka, ko sauc par Pontiaka drudzi. Abu klīnisko formu sākotnējie simptomi ir apetītes trūkums, sāpes muskuļos un galvassāpes.

Leģionelozes inkubācijas periods ir 2 - 10 dienas (visbiežāk – 7 dienas).
 
Simptomi
 Slimībai raksturīgs:
    straujš sākums;
    temperatūras paaugstināšanās līdz 39 – 40,5 grādiem;
    novēro vispārējas intoksikācijas pazīmes, sausu klepu, sāpes krūtīs, elpošanas traucējumus, pneimoniju, sirds un nieru darbības traucējumus, caureju.

Minēto saslimšanas simptomu parādīšanās gadījumā nekavējoties vērsieties pēc palīdzības pie sava ģimenes ārsta. Ārstēšanās visbiežāk notiek stacionārā.

Ja slimība netiek ārstēta, letālo gadījumu skaits var sasniegt pat 39 procentus gadījumu.

Pontiaka drudzis ir slimības vieglākā forma bez pneimonijas, ar inkubācijas periodu 5 stundas līdz 3 dienas.  Neārstējot simptomi izzūd pēc 2 - 5 dienām.

Atgādinām, ka inficēšanās ar leģionelozi ir bīstama cilvēkiem ar jau eksistējošām saslimšanām – piemēram, respiratorām slimībām un kopumā novājinātu imūnsistēmu.

Ierosinātājs


Infekcijas avots ir baktēriju (leģionellu) saturošs ūdens. Cilvēki inficējas, ieelpojot baktērijas saturošas aerosolizētas ūdens daļiņas, kas veidojas no sīkiem ūdens pilieniņiem, kad ar leģionellām piesārņotais ūdens atsitas pret cietām virsmām.
 
Inficēšanās

Pie iekārtām, kas veido ūdens aerosolu, pieder karstā un aukstā ūdens sistēmas, t.sk. dušas un krāni, virpuļvannas vai baseini, turku pirtis un saunas, karstie avoti, gaisa mitrinātāji, gaisa kondicionētāju dzesēšanas iekārtas, dekoratīvās strūklakas u.c. Jo sīkāki ir aerosolizētie ūdens pilieniņi, jo lielāks ir inficēšanās risks. Leģioneloze neizplatās cilvēku kontakta rezultātā!

Leģionellas var ievērojami savairoties ūdens apgādes sistēmās temperatūras robežās +20 grādu C līdz +45 grādu C un organisko vielu (bioloģiskā aplikuma, nosēdumu u.c.) klātbūtnē.

Leģionellas īpaši vairojas siltā ūdenī, karstā un aukstā ūdens tvertnēs, cauruļvados ar nelielu ūdens plūsmu vai stāvošā ūdenī (piemēram, dzīvokļos, kur reti tiek izmantoti krāni vai dušas), cauruļvadu dušu, krānu vai tvertņu virsmu organiskajā aplikumā, nosēdumos, mazgāšanas iekārtu un aizbāžņu gumijas vai dabiskajās šķiedrās, ūdens sildītājos.

Bioloģiskā aplikuma veidošanos uz ūdensvadu un ūdenstilpņu iekšējām virsmām veicina piesārņojums, neaizsniedzamas vietas, kuras nevar iztīrīt, ūdens stagnācija (zems spiediens, akli cauruļu gali vai piedēkļi, liels ūdens apjoms), negludas virsmas, karstā ūdens temperatūra zem +50  grādiem C, korozija u.c. faktori.
 
Profilakse
Lai izvairītos no inficēšanās dzīves vietā, karstā un aukstā ūdens sistēmās nepieciešams nodrošināt apstākļus, kas kavētu leģionellu savairošanos.

Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapa  šeit: