Ārste vakcinējas arī pati

Difterija Latvijā joprojām ir aktuāla infekcijas slimība, saslimstība ar to mūsu valstī jau vairākus gadus ir visaugstākā Eiropas Savienībā. “Pret to noteikti jāvakcinējas!” pārliecināta ģimenes ārste Zigrīda Maija Gulbe no Jaunjelgavas. Viņas praksē pret difteriju vakcinēti gandrīz visi pacienti.
Ģimenes ārstes Zigrīdas Maijas Gulbes praksē pret difteriju vakcinēti 99,3 procenti pacientu, atteikumu vakcinēties parakstījuši tikai divi cilvēki. Viņas aprūpē patlaban ir 800 pacientu. Pirms dažiem gadiem bijis ap tūkstoti, taču daudzi cilvēki aizbrauc uz ārzemēm, citi maina ārstu, un pacientu skaits samazinās.
Vaicāta, kā šādus rādītājus var panākt, ārste saka: “Viss atkarīgs no attieksmes darbam. Ja strādā, tad izdodas!” Viņa bilst, ka uzmana katru pacientu un seko līdzi ierakstam par vakcināciju pacienta kartītē. Tikko vajadzīga revakcinācija, cilvēks tiekot aicināts to veikt. “Dažkārt cilvēki saka: nepotēšos, jo ir ļoti bail,” stāsta ārste. “Tad skaidroju, ka mūsdienās vakcīna ir ļoti tīra, to vajag darīt, jo difterija ir smaga slimība. Lielākoties cilvēki ir atsaucīgi un apzinās sekas un risku, ja atteiksies no vakcīnas.”
Difterijas revakcinācija vajadzīga ik pēc desmit gadiem, bet Zigrīda Maija Gulbe tos pacientus, kuru darbs saistīts ar cilvēkiem, vakcinē ik pēc pieciem gadiem. Šī slimība ir ļoti lipīga un izplatās gaisa infekcijas veidā. Tāpat ir cilvēki, kuri paši neslimo, bet ir slimības pārnēsātāji un var inficēt citus. Ārste atminas gadījumu, kad Latvijā vienuviet ar difteriju saslimuši vairāki cilvēki, un izrādījies, ka viņi inficējušies tieši no šāda slimības pārnēsātāja.
Ģimenes ārste bilst, ka savā 40 darba gadu mūžā nav bijis saskarsmes ar šo slimību, taču pati pusgada vecumā pārslimojusi deguna difteriju. Tēvs lūdzis palīdzību vācu ārstam, kurš injicējis pretdifterijas serumu un izglābis meitenes dzīvību. “Taču imunitātes pret šo slimību man nav, to pārbaudīju, veicot analīzes, kuras uzrādīja, ka manā organismā imunitātes procents ir ļoti zems, tāpēc arī pati vakcinējos,” saka Zigrīda Maija Gulbe.
Viņa atzīst, ka pēdējā laikā ļoti maz cilvēku potējas pret gripu, atrunājoties: man to nevajag! Tad ģimenes ārste stāsta, ka šogad gripa ir smaga, cilvēki pat mirst gripas izraisīto komplikāciju dēļ. “Cits apdomājas un sapotējas,” saka Zigrīda Maija Gulbe. “Ar difterijas vakcīnu ir citādāk — tā ir bez maksas, un cilvēki zina, ka tā ir ļoti vajadzīga pote. Vakcinācija pasargā no šīs slimības ļaunajām sekām. Ja cilvēks, kurš bijis vakcinēts, tomēr saslimst, viņš difteriju pārslimo vieglā formā — pēc trijām četrām dienām slimības simptomi pāriet un nerada graujošas sekas.”
Ģimenes ārste atklāj, ka ir vakcinācijas atbalstītāja un arī pati vakcinējas pret dažādām slimībām — pret gripu potējas jau apmēram 14 gadus, pēdējā laikā vakcinējas arī pret pneimoniju. Šī pote no pneimonijas aizsargā piecus gadus. Patlaban to bez maksas saņem zīdaiņi, bet pieaugušajiem tā ir maksas vakcīna. Visiem mediķiem obligāti jāvakcinējas arī pret hepatītu.
Ģimenes ārste ievērojusi, ka arī pacientu attieksme pret vakcināciju pēdējo gadu laikā ir mainījusies. Ja vienu laiku māmiņas bijušas piesardzīgas pret bērnu potēšanu, tagad šādas šaubas pārņem vien reto.
Uzziņa
Lai aktualizētu situācijas nopietnību un aicinātu ikvienu uzdot sev jautājumu — vai esmu saņēmis balstvakcināciju pret difteriju, vai mani bērni un tuvinieki ir vakcinēti? —, Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs sāk informatīvo kampaņu “Pasargāts, jo vakcinēts!”.
Par šo jautājumu nobažījušies valsts vadošie infektoloģijas speciālisti epidemioloģijas un infektoloģijas jomā, norādot, ka šobrīd Latvijā saslimstība ar difteriju jau vairākus gadus ir pati augstākā Eiropas Savienībā, taču 2015. gada dati liecina, ka vakcinācijas aptvere pret difteriju un stingumkrampjiem pieaugušajiem (vecākiem par 25 gadiem) bijusi 65,3% (pēc ģimenes ārstu datiem), pusaudžiem 14 gadu vecumā — 91%, bērniem 7 gadu vecumā — 97,4%. Tas nozīmē, ka aptuveni trešā daļa pieaugušo nokavēja balstvakcināciju pret difteriju un katrs desmitais pusaudzis pabeidz skolu un sāk pieaugušo gaitas bez pietiekamas aizsardzības pret šo dzīvībai bīstamo infekcijas slimību. Tajā pašā laikā vakcīna pret difteriju ir valsts apmaksāta un vakcinācija ir vienīgais veids, kā sevi pasargāt no šīs slimības.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra