Smagās mugursomas

Ministru kabineta noteikumi precīzi nosaka maksimāli pieļaujamo skolas somas svaru visās vecuma grupās. Cik smagas ir skolas somas?
“Staburags” devās uz divām Aizkraukles reģiona skolām, kur svēra skolas somas. Izglītības iestāžu nosaukumus nepublicēsim.
Maksimums — astoņi kilogrami
Pirmā skola. 5. un 6. klasei rit apvienotā angļu valodas stunda. Vidējais piektklasnieku somas svars šajā klasē ir no 4 kg līdz 5 kg. Tomēr viens puisis ir somas smaguma rekordists — uz izglītības iestādi atnācis ar teju 8 kg smagu mugursomu. Viņš stāsta, ka to iepriekšējā dienā kārtojis pats, paņemot līdzi visas grāmatas, lai nekā netrūktu. “Nav smaga,” smaidot saka piektklasnieks.
“Zināju, ka skolas somas ir smagas, tomēr, ka tik smagas, bija pārsteigums pašai,” teic skolā satiktā Annas (vārds mainīts) mamma, kuras meitai 5. klasē somas svars bija 5 kg. “Anna ir mākslinieciska, zinu, ka somā ir lietas, kuras šodien stundās nevajag. Sākumskolas pirmajās klasēs mugursomu kārtojām kopā, bet tagad, mācot patstāvību, ļauju to salikt pašai. Mums ir vēl otra mugursoma, kurā ir lietas mūzikas skolai.”
Savukārt otrklasniekiem skolas somas svars šajā skolā ir 2 kg robežās.
Nekā lieka
Otrā skola. Sākumskolas skolēni pagarinātajā grupā pilda mājasdarbus, daži aizrāvušies ar datorspēli. 3. klases skolēnam vidēji soma sver no 4 kg līdz 6 kg. Kāds trešklasnieks, kura somas svars ir 6 kg stāsta, ka uz skolu paņēmis visas grāmatas, lai nekas neaizmirstos. Savukārt 3. klases zēnam ar 4 kg smagu somu līdzi ir divas liekas grāmatas. Cita 3. klases skolniece, kuras soma sver 6 kg, līdzi uz mācību iestādi nav paņēmusi neko lieku. Smagākās viņas somā ir angļu valodas, matemātikas un dabaszinību grāmatas. Meitenes soma bez grāmatām sver ap kilogramu.
Pirmklasnieku skolas somas svars ir līdz 2 kg, bērni atzīst, ka tās kārtojuši vecāki. Vienam gan ir 4 kg smaga mugursoma. Zēns to kārtojis pats.
Jāņem vērā vairāki apstākļi
Pārmērīgi smaga skolas soma negatīvi ietekmē bērna stāju un gaitu, rada muskuļu sāpes. Nēsājot pārlieku smagu somu, skolēns izsmeļ spēkus, kas noderētu mācībās un brīvajā laikā. “Staburags” novēroja, ka gadījumos, kad skolēns somu kārtoja pats, tā bija smagāka, jo uz skolu līdzi bija paņemtas liekas grāmatas, lietas brīvbrīdim un vaļaspriekam. Ja skolas somas sakārtošanā iesaistījās vecāki, tās bija vieglākas.
Tomēr, cik smaga būs skolas soma, nosaka arī stundu saraksts, jo ir mācību priekšmeti, kuros ir gan grāmata, gan darba burtnīca. Veidojot stundu sarakstu, tiek mēģināts mācību priekšmetus salikt tā, lai diena nav pārsātināta ar mācību stundām, kur daudz jādomā, lai ir arī ‘‘vieglāki’’ mācību priekšmeti un lai tie ir dienas otrajā pusē — stāsta Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas direktora vietniece Ingrīda Mačuļska. Viņasprāt, lai mazinātu skolas somas svaru, svarīgi, vai mācību grāmata jānes uz māju vai ir iespēja ikdienā nepieciešamās lietas glabāt skolā. Arī Jaunjelgavas vidusskolas direktora vietniece izglītības jomā Jeļena Kalniņa teic, ka, veidojot stundu sarakstu, tiek ņemti vērā dažādi apstākļi, piemēram, skatās, lai dienas garums būtu vienāds, lai diena nav pārsātināta ar “grūtiem” mācību priekšmetiem. Tomēr vienmērīgi skolas somas saturu samērot esot grūti. Arī “vieglajās” stundās kaut kas jāņem līdzi. Mazajām lauku skolām ir vēl sarežģītāk izveidot stundu sarakstu. Piemēram, ja speciālisti uz skolu brauc no attālas vietas vienu dienu nedēļā.
Smaga — arī tukša
Jāpatur prātā, ka arī tukša soma sver no 800 g līdz 1 kg, tomēr dažām tukšajām somām svars bija pat ap 2 kg, novēroja “Staburags”. Vecāki bieži vien izvēlas vai nu ļoti pamatīgu somu ar daudziem stiprinājumiem, domājot par tās izturīgumu un pareizu muguras atbalstu, kas, visdrīzāk, pati par sevi būs smaga soma, salīdzinājumā ar vieglāku — nesaturīgāku somu. Tukšai skolas somai nevajadzētu būt smagākai par vienu kilogramu.
Vecākiem, kuriem šķiet, ka bērna skolas soma ir par smagu, aicināti problēmu izrunāt ar klases audzinātāju. Ministru kabineta noteikumi skolām aicina meklēt risinājumus, kā samazināt skolēna somas svaru.
Viedoklis
Aija Vītola,fitnesa trenere, veselības sporta speciāliste
— Ik uz soļa redzu mazus cilvēciņus — sākumskolas bērnus — ar milzīgām somām, to siksnas ir tik garas, ka somas apakšējā mala balstās uz iegurni un krustiem. Nepareizi nēsāta soma var ietekmēt stāju.
Pirmais — jāizvēlas pareiza soma, atbilstoša bērna augumam. Visus bērnus nevar mērīt pēc vienas mērauklas — ir kalsnāki, garāki un apaļāki, katram soma jāizvēlas individuāli. Ieteiktu to darīt īsi pirms mācību gada sākuma, jo bērni aug strauji, vasarā pirkta rudenī var būt nepiemērota.
Otrkārt, somai jābūt atbilstošam smagumam, lai bērns to nenes ar kūkumu vai kā cukura maisu, kas uzlikts uz pleciem. Bieži novēroju, ka somas bērniem ir uz kūkumiņa uzliktas, lāpstiņām. Mugurai būtu jābūt taisnai, tā nedrīkst būt sašķiebta pa labi vai pa kreisi, svarīgi, lai mugurkauls neizlokās.
Uzziņa
MK noteikumos norādīts noteiktais skolas somas svars:
◆ ja skolēns jaunāks par 9 gadiem, viņa soma drīkst būt 2,5 — 3,5 kg smaga;
◆ ja skolēns ir 9 — 11 gadus vecs, skolas soma nedrīkst būt smagāka par 3,5 — 4 kg;
◆ ja skolēns ir 12 — 13 gadus vecs, somai jābūt ne smagākai par
4 — 4,5 kg;
◆ ja skolēnam ir 14 — 15 gadi, skolas somas svars drīkst būt 4,5 — 5 kg;
◆ ja skolēns ir 16 gadus vecs vai vecāks, skolas somas svars var sasniegt 5 kg un vairāk.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra