Staburags.lv ARHĪVS

Drošība jāievēro arī tad, ja kūtī tikai viena vista!

Līga Patmalniece

2017. gada 28. februāris 00:01

53
Drošība jāievēro arī tad, ja kūtī tikai viena vista!

No 1. marta līdz 1. jūnijam vistas, pīles, zosis un citus mājputnus turēt laukā nedrīkstēs, jo līdz ar pavasara gājputnu atgriešanos putnu gripa, iespējams, varētu nokļūt arī Latvijā. Mājputnu turēšanas ierobežojumi, kā arī biodrošības pasākumi attiecas uz pilnīgi visām saimniecībām, arī tām, kurās tiek turēti tikai viens vai divi mājputni.

Lai pasargātu savu ganāmpulku no putnu gripas, mājputnu audzētājiem un piemājas mājputnu saimniecību īpašniekiem laikus jādomā par biodrošības pasākumu ieviešanu un ievērošanu. Izlases veidā Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) veiks arī pārbaudes. Lai novērstu inficēšanās riskus, PVD nosaka vairākus biodrošības noteikumus. No 2017. gada 1. marta līdz 31. maijam mājputni jātur slēgtās telpās, novēršot kontaktu ar savvaļas putniem un dzīvniekiem. Putnu dzirdināšanai nedrīkst izmantot ūdeni no virszemes ūdenskrātuvēm, barība un pakaiši jāglabā savvaļas putniem nepieejamās vietās, bet, ejot uz kūti, noteikti nepieciešams maiņas apģērbs un apavi. Šajā laik­posmā ir aizliegti tirgi, izstādes, skates un citi pasākumi ar mājputnu piedalīšanos, kā arī aizliegta izbraukuma tirdzniecība ar mājputniem un inkubējamajām olām.
“Mazputnēni” Cēsu pusē ir viena no saimniecībām, kas dodas izbraukuma tirdzniecībā ar mājputniem pa visu Latviju. Arī daudzas Aizkraukles reģiona saimnieces jau gadus divdesmit mājputnus iepērk no “Mazputnēniem”. Inese Krūmiņa, “Mazputnēnu” saimniece, stāsta, ka parasti ik pavasari izbraukuma tirdzniecībā dodas marta beigās, bet šogad ierobežojumu dēļ tas nenotiks. “Ierobežojuma laikā apkārt braukāt nedrīkstēs, tomēr mājputnus varēs nopirkt pie mums saimniecībā. Pēc 1. jūnija atkal brauksim pa Latviju,” stāsta Inese Krūmiņa. “Jācer, ka līdz mums putnu gripa neatnāks.”
Kā vēsta informācija PVD mājaslapā, putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga infekcijas slimība, kas rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās, un tās klīniskā izpausme atkarīga no ierosinātāja patogenitātes. Ar to slimo vistas, pīles, zosis, tītari, paipalas, pāvi, fazāni un strausi, retāk citas putnu sugas. Ūdenī vīruss atkarībā no temperatūras var saglabāties vairākas dienas vai nedēļas, fekālijās līdz trim dienām. Slimības simptomi putniem ir šķaudīšana, acu asarošana, iesnas, depresija un dējības pasliktināšanās. Pēkšņa un strauja slimības norise — nespēks, depresija un atteikšanās no barības, izspūrušas spalvas, drudzis, izmainīta gaita, zilgana ādas krāsa un masveida putnu nobeigšanās.
Vīrusa izplatītāji ir savvaļas putni, īpaši ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot tiešā kontaktā ar inficētajiem putniem vai uzņemot slimības ierosinātāju ar inficētu barību vai ūdeni. Slimību uz citām novietnēm var pārnest ar inficētiem putniem, novietnes aprīkojumu, darbarīkiem, iesaiņojuma materiāliem, barību, darbiniekiem, transportlīdzekļiem utt.
Konstatējot kādu no putnu gripas klīniskajām pazīmēm vai vairāku putnu (arī savvaļas) vienlaicīgu nobeigšanos, nekavējoties jāziņo veterinārārstam vai attiecīgās PVD pārvaldes veterinārajam inspektoram. 
Putni ar putnu gripu mūsu platuma grādos var saslimt to migrācijas perioda laikā, atgriežoties gājputniem, iespējams, var tikt radīti jauni vīrusa draudi. 2016. — 2017. gads iezīmējas ar vairākiem augsti patogēnās putnu gripas uzliesmojumiem vairākās Eiropas Savienības dalībvalstīs, tostarp Latvijai tuvākajā reģionā — Skandināvijā (Zviedrijā, Somijā, Dānijā), kur līdz 2016. gadam putnu gripa nebija konstatēta. Savukārt Polijā vien konstatēti vairāki putnu gripas uzliesmojumi komerciālās mājputnu novietnēs, kuru dēļ nācās likvidēt vairākus simtus tūkstošus mājputnu — pīles, zosis, dējējvistas.

Svarīgi!
Gadījumā, ja putnu gripa tiks konstatēta saimniecībā, kura savus mājputnus nebūs reģistrējusi Lauksaimniecības datu centrā (LDC), tā nevarēs saņemt kompensāciju par slimības dēļ likvidēto ganāmpulku. Turklāt LDC jāreģistrējas arī tad, ja tiek turēts tikai viens mājputns.