Staburags.lv ARHĪVS

Iespējams, lādiņa eksplozijas dēļ cieš vīrietis

Guna Mikasenoka

2017. gada 24. februāris 00:01

363
Iespējams, lādiņa eksplozijas dēļ cieš vīrietis

Pagājušajā nedēļā kādās mājās Sērenes pagastā, visticamāk, lādiņa sprādziena  rezultātā cieta vīrietis. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķu brigāde vīrieti vidēji smagā stāvoklī nogādāja slimnīcā. Vīrietis guvis dažādas galvas, rokas un ķermeņa brūces un sasitumus.

Traumu gūšanas iemeslus vīrietis mediķiem neatklāja, un viņa tuvinieki sarunās neiesaistījās.
Nākamajā dienā pie vīrieša mājām bija redzamas Valsts policijas un Zemessardzes 54. Inženiertehniskā bataljona Nesprāgušās munīcijas vienības automašīnas.
Valsts policijas pārstāve Ieva Siet­-
niece “Staburagam” apstiprināja, ka vīrietis guvis savainojumus, iespējams, lādiņa sprādziena rezultātā. Ierosināts kriminālprocess. Sīkākas ziņas policija pagaidām nesniedz.
54. Inženiertehniskā bataljona Nesprāgušās munīcijas vienības rotas komandieris Gatis Muižnieks informē, ka no mājām divās kravas automašīnās uz Ādažu poligonu aizvesti Otrā pasaules kara lādiņi, lai poligonā tos neitralizētu. Vienā automašīnā tika sakrauti bīstamākie — nesprāgušie lādiņi, otrā — mazāk bīstami. 
Pēc neoficiālas informācijas, cietušais, visdrīzāk, ir tas pats vīrietis, kurš lādiņu eksplozijas dēļ cieta arī pirms septiņiem gadiem, taču mācību no tā nav guvis. “Staburags” 2010. gada janvārī rakstīja, ka Sērenes pagastā kādā naktī ugunsgrēks izcēlās dzīvojamajā mājā un tā laikā eksplodēja Otrā pasaules kara laika lādiņš. Māja nodega, bet sapieri no krāsmatām izvilka daudz Otrā pasaules kara lādiņu, kas vairs nebija sprādzienbīstami. Ugunsdzēsēji glābēji no liesmām nosargāja otru dzīvojamo māju, šķūni un kūti. Pret senās munīcijas kolekci­onāru toreiz tika ierosināts kriminālprocess. Savukārt tā paša gada jūlijā “Staburags” informēja, ka Sērenes pagastā sprādzienā ļoti smagus savainojumus guva 43 gadus vecs vīrietis, jo mēģināja izjaukt sprādzienbīstamu priekšmetu, kas ek­splodēja. Cietušajam mediķi veica apakšdelma amputāciju, viņš guva arī sejas apdegumus. Toreiz sapieri atrada daudz dažādu sprādzienbīstamu priekšmetu — gan padomju, gan vācu armijas munīciju. Arī toreiz tika ierosināts kriminālprocess. 2011. gada aprīlī ieroču kolekcionāram Aizkraukles rajona tiesa piesprieda vienu gadu nosacītu cietumsodu ar pusotru gadu ilgu pārbaudes laiku.
Zemessardzes 54. Inženiertehniskā bataljona Nesprāgušās munīcijas vienības rotas komandierim Gatim Muižniekam jautājām, kādēļ cilvēkiem ir tik liela interese par Otrā pasaules kara lādiņiem un viņi gatavi riskēt pat ar savu veselību un dzīvību?
“Iemesli var būt dažādi,” viņš stāsta. “Vieni lādiņus kolekcionē intereses pēc kā kara laika trofejas, un reiz pamatīga kolekcija bija pat vienā Rīgas dzīvoklī, tur bija atrasti ap 100 kara laika lādiņu, tajā skaitā sprādzienbīstami. Citreiz cilvēki no lādiņiem grib gūt kādu labumu — viņi tos izjauc, lai iegūtu metālu un sprāgstvielas, taču jāuzsver, ka tas ir ļoti bīstami! Cilvēki var zaudēt roku, kāju vai pat iet bojā. Šādi kolekcionāri ir visā Latvijā, tikai mēs par viņiem parasti nezinām. Visbiežāk viņi atklātībā nokļūst tad, ja kaut kas notiek, ja lādiņu sprādzienu rezultātā tiek gūtas traumas. Iedzīvotājus aicinu atrastos lādiņus neaiztikt, bet zvanīt glābšanas dienestam pa tālruni 112. Lādiņu neitralizēšana ir tikai nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas speciālistu kompetencē!”

Zemessardzes statistikas dati

◆ 2007. gada 8. janvārī  Madonas rajona Vestienas pagastā eksplozijā bojā gāja vīrietis, kurš bija mēģinājis izjaukt kādu Otrā pasaules kara laika lādiņu, turklāt sprādziena brīdī mājās atradās viņa tuvinieki.
◆ 2010. gada 31. martā Rīgā, Rencēnu ielā, metāllūžņu pieņemšanas punktā eksplodēja lādiņš, kā rezultātā cieta divi cilvēki. Metāllūžņu pieņēmējs bija atteicies priekšmetu pieņemt un to aizmetis. Rezultātā notika sprādziens.
◆ 2010. gada 2. aprīlī Kadagā divi vīrieši centās izjaukt pašu atrastu lādiņu, un tas sprāga. Negadījumā viens vīrietis zaudēja dzīvību, otrs guva smagas traumas.
◆ 2010. gada 3. jūlijā Zemessardzes Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas (NMN) rotas karavīri devās izsaukumā uz Jaunjelgavas novada Sērenes pagasta “Jaunsmaguriem”. Tur  kāds vīrietis mežā  ar metāla detektoru bija atradis vairākus dažāda veida sprādzienbīstamus priekšmetus, kas saglabājušies no kara laika: artilērijas šāviņus, mīnmetēja mīnas, granātas  un citus. Neuzmanīgi rīkojoties ar tiem, notika sprādziens. Tā rezultātā viņš smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā.
◆ 2011. gada 23. oktobra pēcpusdienā Ādažu poligonā pēc mācībām kāda zemessarga mugursomā sprāga mazas jaudas lādiņš, rezultātā cieta astoņi zemessargi un viens jaunsargs. Viens no cietušajiem zemessargiem neilgi pēc tam no gūtajiem ievainojumiem nomira. Presē izskanēja, ka zemessargs, kura somā bijis lādiņš, īpaši interesējies par ieroču kolekcionēšanu.
◆ 2013. gada 4. maijā Dobeles novadā, sprāgstot kara laika lādiņam, gāja bojā vīrietis un cieta viņa gandrīz četrus gadus vecais dēls. Policija ziņoja, ka tēvs, iespējams, darbojies ar lādiņu.
◆ 2014. gada 28. maijā Rēzeknes novadā, Lendžu pagastā, vīrietis zāģēja mežā atrastu kara lādiņu, tas uzsprāga, viņu savainojot.
◆ 2015. gada 4. janvārī  NMN vienība devās uz Saldu, Slimnīcas ielu, kur nojumē pie kādas saimniecības ēkas bija noticis sprādziens. Bojā gāja 47 gadus vecs vīrietis, kurš  mājas pagalmā pie nojumes bija mēģinājis pārzāģēt kara laika lādiņu. NMN speciālisti šajā vietā atrada trīs rokas granātas, prettanku ieroci “Panzerfaust” un trīs artilērijas lādiņus, vairāk nekā 170 dažāda veida strēlnieku munīcijas vienību, kā arī sprāgstvielu un šrapneļa svina bumbiņas.
Avots: http://www.mil.lv


Kā rīkoties, atrodot sprādzienbīstamus priekšmetus

◆ Tos neaiztikt, nemēģināt izjaukt, lai izpētītu, un nepārvietot.
◆ Vieta, kurā priekšmeti atrasti, iespēju robežās jānožogo, jāiezīmē.
◆ Par atradumu jāziņo tuvākajā Valsts policijas nodaļā vai zvanot pa tālruņa numuru 112.
◆ Jāsniedz atrastā priekšmeta īss raksturojums.
◆ Jārīkojas saskaņā ar saņemtajām instrukcijām.
◆ Notikuma vietā ieradīsies nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas speciālisti, kas atrastos priekšmetus neitralizēs.
◆ Par atrastu sprādzienbīstamu priekšmetu neitralizēšanu iedzīvotājiem nav jāmaksā.