Staburags.lv ARHĪVS

Labāk meli nekā patiesība

Līga Patmalniece

2016. gada 13. decembris 09:30

311
Labāk meli nekā  patiesība

Kā atšķirt īstu ziņu no viltotas? Runājoties paziņu lokā, esmu saskārusies gan ar vislielāko lētticību, gan otru galējību — neticību nekam un nevienam. Pagājušajā nedēļā publicētais Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra ‘‘Re:Baltica’’ pētījums par pseidoziņu portāliem daudziem ļaus izprast un kristiski izvērtēt, citādi paraudzīties uz Latvijas medijiem un tiem, kuri par tādiem izliekas. Vairākas Latvijā populāras interneta vietnes — zeltene.lv, runabildes.lv, ritakafija.lv un nozagts.com —, kurās ik pa laikam tiek tiražēta patiesībai neatbilstoša vai maldinoša informācija, pagaidām pārsvarā pieder cilvēkiem, kuri pelna uz lapu apmeklējumu skaita rēķina, nevis apzināti izplata propagandu, secinājis “Re:Baltica”. Šo mājaslapu īpašnieki esot 20 —30 gadus veci iesācējbiznesmeņi, kuriem peļņas nolūkos galvenais ir savākt iespējami vairāk klikšķu. Un, lai panāktu klikšķu skaitu, tiek izmantotas visas metodes — arī meli, nepatiesas informācijas publicēšana.

Mediju eksperte Anda Rožukalne savā komentārā par šo pētījumu raksta, ka “būtībā viltus ziņu saturs atspoguļo vairāk nekā desmit gadu laikā attīstīto interneta komentāru kultūru — tu vari anonīmi interpretēt visu, kā vien vēlies: sagrozīt, apsaukāt, apmelot, un kāds noticēs, piekritīs, atbalstīs, izlietos savām vajadzībām interneta kloākas labumus. Šie uzņēmēji maldina, melo, manipulē, izmanto cilvēku nogurumu, neuzmanību, lētticību, automātiskumu informācijas lietojumā, nepamatotu uzticēšanos, vēlamā uzdošanu par patiesu. Vai mēs pieņemtu šādu atrunu — ka tik izdodas nopelnīt! — no jebkuras citas jomas uzņēmēja? No kafejnīcas, kur pa ēdienu rāpo mušas, no celtnieka, kura dēļ nav droša vēl kāda ēka, no sabiedriskā transporta vadītāja, baņķiera?”

Par to, kādu saturu piedāvā mediji vai šie pseidomediji, lielā mērā ir atbildīgi paši lasītāji — kāds pieprasījums, tāds piedāvājums. Televīzijas raidījums “deFacto” uzrunāja vienu no pseidoziņu portāla veidotājiem. Viņš nenoliedza, ka publicē izdomātas ziņas, un atklāja, ka kvalitatīvi uzrakstīti raksti tiekot lasīti mazāk nekā dažas skandalozas rindas par aktuālu tematu. Turklāt meistarīgi izveidotām melīgām publikācijām var noticēt ikviens, kurš nepārbauda nezināmas izcelsmes portālos publicēto informāciju. Tikai domājoša un gudra sabiedrība neļaus šādiem pseidoziņu portāliem pastāvēt. To esība ir neglīts mūsu pašu atspulgs.