Staburags.lv ARHĪVS

“Nabadzība, nabadzība, iepūt man!”

Ināra Sudare

2016. gada 4. novembris 06:12

194
“Nabadzība, nabadzība, iepūt man!”

Tiesībsargs Juris Jansons atzinis: “Latvija grimst nabadzībā…”

Katru gadu viņš uzklausa Latvijas iedzīvotājus un satiekas klātienē, uzklausot to problēmsituācijas, un viņa secinājums ir skaudrs — Latvijas lielākā problēma ir nabadzība. Turklāt bieži cilvēki nav vainīgi, ka nonākuši šādā situācijā. Viņi bijuši atbildīgi gan pret sevi, gan valsti, kurā dzīvo, taču nonākuši neapskaužamā situācijā. Bieži vien tās sabiedrības grupas, kurām pēc starptautiskajiem standartiem būtu jāsaņem īpaša aizsardzība, cieš visvairāk. Tie ir bērni, veci cilvēki, nepilnās ģimenes, patvēruma meklētāji, cilvēki ar invaliditāti...
Latvijā šobrīd nabadzības riskam un sociālajai atstumtībai ir pakļauts 31% iedzīvotāju jeb 606 000 Latvijas iedzīvotāju, tostarp mazkvalificēto darbu darītāji, kas saņem minimālo algu valstī — 270 eiro pēc nodokļu nomaksas.

Pēc šāda konstatējuma gan gribas tik iesaukties: “Nu un?!” Jau vairāk nekā 20 gadu runā, ka Latvijā viena no problēmām ir milzīgā atšķirība starp bagāto un nabago, bet vidusslānis kā neveidojas, tā neveidojas. Tiesībsargs Juris Jansons to atgādina vai ik gadu. 
Statistika gan liecina, ka ar katru gadu nabadzīgo cilvēku kļūst arvien mazāk. Taču tas ir mānīgs uzlabojums. Vēl arvien daudzi cilvēki brauc prom, savukārt  daudzi  strādājošie ir nabadzīgo kārtā. Kāpēc tā? Iespējams, viens no iemesliem — nodokļu slogs, kurš starp Baltijas valstīm ir lielākais attiecībā uz darba ņēmējiem.

Latvijā ir milzīga atšķirība starp valsts trūcīgāko un turīgāko iedzīvotāju ienākumiem. 70% pensionāru mēnesī saņem mazāk nekā 300 eiro, un tieši vecāko cilvēku vidū Latvijā ir augsts nabadzības risks.

Par nabadzību  runāja arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis ar  Latvijas Pensionāru federācijas pārstāvjiem. Viņš uzsvēra, ka sociālās nevienlīdzības problēma ir valsts drošības jautājums, kas jārisina, jo tas skar lielu valsts iedzīvotāju daļu. “Sociālais atbalsts nav tikai valsts, bet gan pašvaldību atbildība, jo sociālā palīdzība Latvijā ir decentralizēta,” tā intervijā Latvijas Radio  paziņoja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča. 

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā šonedēļ notika plašas diskusijas par nabadzības problēmas risināšanu Latvijā, tomēr konkrēti priekšlikumi cīņai ar to pagaidām vēl netika virzīti. “Pensijai Latvijā jābūt vismaz 500 eiro mēnesī, lai senioriem nodrošinātu cienīgas vecumdienas, tas nozīmē arī krietni palielināt minimālo algu,” tā tiesībsargs Juris Jansons sacīja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputātiem.

Skaistas runas, taču nav jau konkrētu ideju, kā tikt pie problēmas saknes. Un šķiet,  tas nebūs ne rīt, ne parīt. Pagaidām vienīgais ieteikums uzdziedāt: “Nabadzība, nabadzība, iepūt man!”