Staburags.lv ARHĪVS

Kur ņemt lojalitātes termometru?

Ināra Sudare

2016. gada 6. oktobris 06:09

56
Kur ņemt lojalitātes  termometru?

Pastāvēs, kas pārvērtīsies. Acīmredzot šīs Raiņa rindiņas tik dziļi iekritušas sirdī izglītības un zinātnes ministram Kārlim Šadurskim, ka vai ik mēnesi šajā jomā tiek rosinātas kādas pārmaiņas. Taču nu šķiet, ka pārmaiņu vilciens nogājis no sliedēm. 

Ar izglītības iestādes vadītāju un pedagogiem, ja viņu darbība nebūs lojāla Latvijai un tās Satversmei vai arī izglītojamajam mācību procesā tiek veidota nepareiza attieksme pret sevi, citiem, darbu, dabu, kultūru, sabiedrību un valsti, darba devējiem nekavējoties būs jāizbeidz darba tiesiskās attiecības, paredz valdībā otrdien atbalstītie grozījumi Izglītības likumā.

Ar to var domāt visu, ko vien gribi! Pat padomju laikos skolotājam bija stipri vien jāpacenšas, lai viņš tiktu atlaists no darba saistībā ar kaut kādiem ideoloģiskiem motīviem.

Pagaidām gan nekas nav teikts, kāds tad būs kontroles mehānisms un ar ko izmērīs katra skolotāja “lojalitātes temperatūru”.

Ja klasei nepatiks kāds stingrs skolotājs, tad visi kā viens varēs melot, ka šis konkrētais skolotājs slavina Putinu un Eirāzijas savienību, un lieta darīta. Kas tad īsti būs tas, ko nedrīkstēs sludināt? Ja kāds skolotājs klases priekšā pateiks, ka Latvijas nodokļu sistēma gremdē uzņēmējus, vai tas būs uzskatāms kā Latvijai nelojāls izteikums? Taču, ja jau rakt, tad rakt dziļāk. Ko darīt ar nelojāliem skolēniem? Izslēgt no skolas? Ja nē, tad kur ir atšķirība starp nozīmi —  nelojāls skolotājs un nelojāls skolēns?

Arī sociālajos tīklos šī ideja savirmojusi lasītāju prātus.

“Kārtējais solis tuvāk totalitārismam. Par lojalitāti valstij vēl ir saprotams un pavisam labi. Bet kas tas ir par ārprātu: “...nepareiza attieksme pret sevi, citiem, darbu, dabu, kultūru, sabiedrību un valsti”? Kas mērīs attieksmes pareizumu? Biedē arī būtībā slepenība un ātrums, kādā šīs lietas tiek “uztaisītas” un “dabūtas cauri” Kabinetam! Tas parāda, ka likumdošanas mašīna arī pie mums var strādāt ļoti naski, ja ir ieinteresētie un nav aktīvas lobēšanas pret. Tajā skaitā sabiedrības viedokļa,” spriež kāds lasītājs.

Šie grozījumi vēl jāpieņem Saeimai, jācer, ka tā atcerēsies seno latviešu sakāmvārdu — septiņreiz nomēri, iekams vienreiz nogriez.