Staburags.lv ARHĪVS

Dabiskā atlase ar pokemoniem

Elita Brovacka

2016. gada 22. jūlijs 10:54

659
Dabiskā atlase ar pokemoniem

Šonedēļ Rīgas centrā redzēju šādu skatu: pār ielu, kur ir intensīva auto kustība, iet jauns vīrietis, kurš turklāt slingā nes mazu zīdainīti. Puisis neskatās ne pa labi, ne pa kreisi, kur nu vēl uz bērnu, jo viņa skatiens piekalts telefonam, ko viņš tur rokā. Autovadītāji piebremzē, kāds signalizē, bet vīrietis, acīmredzot jaunais tētis, tā arī aiziet. Savā nodabā. Un ne mazākās reakcijas uz jucekli, ko radījis apkārt. Kāda sieviete ielas malā saka: vienu jau viņam vajadzētu atņemt — vai nu bērnu, vai telefonu…

Kas tā bija par apmātību, aizdomājos un tad izdzirdēju ziņu: par īstu sensāciju īsā laikā kļuvusi lietotne “Pokemon GO” — spēlīte, kas, staigājot brīvā dabā, ļauj tvarstīt pokemonus, un virtuālo radībiņu mednieki sarosījušies arī Latvijā. Spēle iekarojusi latviešu sirdis un lielāko daļu brīvā laika, nedēļas laikā aplikācija lejupielādēta miljoniem reižu, pārspējot citus rekordus.

Tagad pokemonu medībās dodas ne tikai bērni. Rīgas centrā tapis video, kur jaunieši un arī vairs ne jaunieši ar telefoniem rokā sēž parkā, un visi saka: jā, arī mēs ķeram pokemonus! Taču mošķīši var parādīties ne tikai parkā, arī neiedomājamās un bīstamās vietās. Un te jau sākas problēmas. Auto notriecis jaunieti, kurš šosejas vidū ķēris pokemonu, kāds autovadītājs izraisījis avāriju, jo bijis aizņemts ar spēlīti telefonā — arī šādas ziņas kopš 7. jūlija, kad spēles parādījās, izskan pasaulē, un ne vienā vien valstī jau prāto, kā ar šo sērgu cīnīties.

Rīgas pašvaldības policija pat sagatavojusi ieteikumus pokemonu ķērājiem: svarīgi izvērtēt visus iespējamos riskus un ievērot dažādas drošības prasības. Savukārt VAS “Latvijas dzelzceļš” atgādina, ka dzelzceļš ir paaugstinātas bīstamības zona. Pēc uzņēmuma rīcībā esošās informācijas, lietotnes objektus ģenerē sistēma pēc noteikta algoritma, tāpēc ir iespēja, ka spēles animācijas varoņu atrašanās vieta var būt arī stacijas, peroni un sliežu ceļi.

Kāds asprātis jau steidzis paziņot savu spriedumu: “Pokemon Go” ir dabiskā cilvēku atlase — ar spēles palīdzību atsijā prātā vājākos, tā esot kārtējā pašnāvnieku treniņu iespēja… Cits atkal uzskata: šī spēle nav nejaušība, bet programma, kuras mērķis ir ievākt datus un informāciju. Lai vai kā, kāds no šādas izklaides var būt labums spēlētajam, tā arī man neizdevās atrast. Tas nav šahs vai dambrete, kurš attīsta prātu, tā nav sportošana, kaut, pag, svaigā gaisā ar to tomēr esi spiests doties…

Varbūt kāds mans teiks: esi sveicināta 21. gadsimtā! Taču reizēm man šķiet nesaprotama mūsdienu komunikācija — draudzējamies un šķiramies internetā, mīlam un nīstam virtuālajā vidē, bērnus auklējam ar telefonu rokās. Nez ko vēl spējam šajā jomā?