Traucējoša dzimumzīme — skalpelis vai lāzers?

Katram cilvēkam ir dzimumzīmes — lielākas vai mazākas. Vienam to nav gandrīz nemaz, bet cits ar tām gluži kā nosēts. Dzimumzīmes ir dažādās krāsās — ādas krāsā, brūnas, sārtas, pelēkas un pat zilas. Katram cilvēkam dzimumzīmju skaits un veids jau ģenētiski tiek ielikts šūpulī, skaidro Jelgavas poliklīnikas ārste dermatoloģe Jeļena Moisejenko-Goluboviča.
Simts un vairāk
Vidēji cilvēkam uz ādas ir aptuveni 50 dzimumzīmju, bet dažam to skaits pārsniedz pat 100. Turklāt noteikti nav jāsatraucas, ja dzīves laikā uz ķermeņa parādās jaunas dzimumzīmes. Tas ir dabisks process. Visbiežāk uz ādas jaunas dzimumzīmes rodas saules ultravioleto staru iedarbībā, īpaši pēc sauļošanās sezonas. Pastiprināti tās veidojas pubertātes periodā, bet sievietēm arī hormonālo svārstību dēļ — grūtniecības un menopauzes laikā.
J. Moisejenko-Goluboviča stāsta, ka dzimumzīme uz ādas dzīves laikā var arī neparādīties. “Tas atkarīgs no tā, cik dziļi ādā izvietojušās dzimumzīmi veidojošās šūnas. Vienam tās traucē, citam nemaz,” atzīst ārste.
Tiek uzskatīts, ka ar dzimumzīmēm jābūt uzmanīgiem un tās īpaši nevajag aiztikt, tomēr nereti notiek citādi. Nevienam vien noteikti gadījies kādu dzimumzīmi aizķert, īpaši, ja tā atrodas traucējošā vietā, piemēram, matu zonā, kur to viegli saskrāpēt, ķemmējot matus. Tāpat dzimumzīmi var sanākt noberzt, ja tā ir vietā, kur to skar apģērba locījums, piemēram, padusēs. Vīrieši dzimumzīmes nereti savaino, ja tās ir uz sejas — kur tiek skūta bārda. Nopietnāk savainojot dzimumzīmi, ieteicams doties pie ārsta, jo var izveidoties iekaisums. Turklāt, ja dzimumzīme regulāri tiek ievainota — noplēsta vai noberzta —, pastāv lielāks risks, ka tā varētu pāriet ļaundabīgā formā. Tādus veidojumus ieteicams likvidēt.
Katra dzimumzīme ir jāuzmana, vai tā laika gaitā nemainās. Pārbaudīt savas dzimumzīmes cilvēks var pats, tās apskatot.
Jāsāk ar vizīti pie dermatologa
Ja vēlas atbrīvoties no nevēlamā veidojuma uz ādas, bet nav skaidrs, ar ko sākt, pirmais ieteikums — jāsāk ar vizīti pie dermatologa, rekomendē J. Moisejenko-Goluboviča. Speciālists veiks veidojuma dermatoskopiju (izvērtēs to ar speciālu aparātu). Šis izmeklējums ļaus noteikt, vai veidojums ir labdabīgs vai ļaundabīgs, vai to drīkst noņemt ar lāzeru vai tikai ķirurģiski. Protams, jebkuru veidojumu var likvidēt ķirurģiski, bet ne vienmēr tas ir vajadzīgs. “Mūsdienu lāzertehnoloģijas ļauj noņemt dzimumzīmes bez ķirurģiskās iejaukšanas, bet jāatceras, ka ir dzimumzīmes, kuras nedrīkst likvidēt ar lāzeru,” skaidro daktere. Labākais laiks, kad atbrīvoties no veidojumiem uz ādas, ir rudens un ziemas periods.
Ja veidojums ir labdabīgs, to iespējams noņemt ar skalpeli vai lāzeru. “Kura metode labāka? Nav labākas vai sliktākas metodes, jāizvēlas piemērotākā — atbilstoši tam, kur dzimumzīme atrodas, cik tā dziļa, un noteikti, ja tas iespējams, jāņem vērā arī estētiskais rezultāts. Lāzeroperācija ir tā pati pieeja — mēs likvidējam tikai to, ko vēlamies likvidēt, noslīpējot veidojuma pacelto daļu līdz ādas līmenim. Izmantojot skalpeli, mantojumā paliek balta svītriņa, bet lāzers atstāj sārtu veidojuma pamatnītes lieluma aplīti, kas ar laiku izzūd. Rētas izskats atkarīgs arī no dzimumzīmes dziļuma, izvietojuma un organisma īpatnībām,” informē dermatoloģe.
Ārste stāsta, ka dažkārt kosmētikas salonos un medicīnas iestādēs piedāvā dzimumzīmi likvidēt, saldējot to ar šķidro slāpekli (kriodestrukcija) vai dedzinot ar elektrību (elektrokoagulācija). Taču vairākums ķirurgu, dermatoonkologu un dermatologu neiesaka šīs metodes. Viens no iemesliem — izmantojot aukstumu, ir ļoti grūti novērtēt, cik dziļi tiek sasaldētas dzimumzīmes šūnas. Ja pēc sasaldēšanas šīs šūnas audos palikušas, tās var atkal augt un, iespējams, kairinājuma dēļ pārvērsties ļaundabīgā veidojumā.
Ja pastāv aizdomas, ka veidojums nav labdabīgs, vienīgā iespēja to noņemt, ir ķirurģiskā ekscīzija (izgriešana), pēc kuras veidojums tiks nosūtīts histoloģiskai izmeklēšanai un diagnozes precizēšanai.
Skaidrojot frakcionētā lāzera priekšrocības, ārste atzīst, ka ar to iespējams likvidēt nevēlamos ādas veidojumus, būtiski padarīt gludas, līdz pilnīgai izzušanai, rētas (hipertrofiskās un hipotrofiskās, pēc traumām un operācijām), ar tā palīdzību var cīnīties ar strijām (hormonālām, pēc grūtniecības vai svara zuduma), gludu atjaunot ādu ar pinnes krāteriem (pēc aknes) un platām porām, tāpat novērst dziļās un seklās grumbas, arī periorbitālajā zonā (“vārnu kājiņas”), noņemt vecuma plankumus un iegūt efektīvu liftinga efektu, izmainīt ādas tekstūru un iegūt veselīgas ādas izskatu.
Pēc lāzera metodes izmantošanas rehabilitācijas periods ir trīs līdz piecas dienas, un atkārtotu procedūru ieteicams veikt ne agrāk kā pēc mēneša. Optimālam efektam nepieciešamas trīs līdz piecas reizes. Lāzerprocedūra nav pieļaujama epilepsijas gadījumos, tāpat grūtniecības un laktācijas periodā, ja pacientam ir psoriāze un atopiskais dermatīts, herpes infekcija aktīvajā stadijā, kā arī tad, ja pēdējo divu nedēļu laikā veikts ķīmiskais pīlings. ◆
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra