Staburags.lv ARHĪVS

Ja pārmaiņas skar personiski

Inga Patmalniece

2016. gada 5. jūlijs 11:50

166
Ja pārmaiņas skar personiski

Aizkraukles iedzīvotāji joprojām var paust savu viedokli aptaujā par rotaļu laukuma, kas ierīkots pagalmā starp Lāčplēša ielu 13 un 15, pārcelšanu uz iekšpagalmu starp namiem Lāčplēša ielā 9 un 13. Anketas pieņems līdz 8. jūlijam, bet jau tagad zināms, ka iedzīvotāju atsaucība ir liela. Tāda tā ne vienmēr ir. Aptaujātie pašvaldību pārstāvji teic, ka jautājumos, kas iedzīvotājus neskar tieši, pilsoniskā līdzdalība ir pasīva. Bieži iedzīvotāji domas izsaka, kad sabiedriskā apspriešana jau beigusies un sākušies, piemēram, kāda projekta īstenošanas darbi. Bet tad bieži ir par vēlu ko mainīt. Šoreiz jautājums svarīgs ģimenēm ar bērniem. Rotaļu laukuma pārvietošana kļuva aktuāla pēc tam, kad automašīna notrieca kādu zēnu, kurš bija pēkšņi parādījies uz ceļa braucamās daļas.

Lai arī sabiedriskā apspriešana un anketēšana ir divas atšķirīgas lietas, tomēr abu mērķis ir uzzināt iedzīvotāju viedokli. Pašvaldību pārstāvji teic, ka ir aptaujas, kurās piedalās vien pāris cilvēku, taču dažos gadījumos — ja pārmaiņas skar personiski — apspriešana raisa plašu rezonansi. Tāda tā bija, kad iedzīvotājiem tika lūgts viedoklis par otrreizējās riepu pārstrādes rūpnīcas būvniecības ieceri Sērenes pagastā līdzās vasarnīcu rajonam. Sabiedriskās apspriešanas laikā iedzīvotāju aktivitāte bija liela —  437 iebilda pret šo ieceri. Nesen apspriešana notika arī tepat kaimiņos — Ogrē. Iedzīvotājiem tika lūgts viedoklis par kādas ielas labiekārtošanu. Lai to pārbūvētu, iecerēts nocirst 63 kokus, saglabājot vien vienu diženu priedi. Publiskās apspriešanas laikā elektroniskajā pastā tika saņemti pieci iesniegumi, kuros  izteikts atbalsts plānotajam pārbūves projektam. Neviens nebija pret koku nociršanu.

Lai novadā netiktu pieņemti bezatbildīgi lēmumi, ir vērts iesaistīties sabiedriskajā apspriešanā. Tai būtu jākļūst par normu. Protams, svarīga arī domes darbinieku interese uzzināt iedzīvotāju viedokli, ņemt to vērā, meklēt kompromisus brīžos, kad iedzīvotājus par vai pret kāda jautājuma pieņemšanu vada “emocijas”. Šādos gadījumos neatliek nekas cits kā skaidrot, argumentēt, uzklausīt, vēlreiz skaidrot.  Līdzīgi notiek saistībā ar “Rail Baltic” būvniecību, kur ļoti daudz iedzīvotāju ir pret projekta realizēšanu. Jo iedzīvotāji vairāk iesaistīsies sava novada dzīvē un sekos līdzi tam, kādi politiskie lēmumi tiek pieņemti, jo kļūs acīgāki — spēs saprast, vai publisko apspriežu organizēšana ir formāla, vai nav kaut kā nepateikta?