Staburags.lv ARHĪVS

Gūst atzinību starptautiskā izstādē Vācijā

Guna Mikasenoka

2016. gada 30. jūnijs 00:01

338
Gūst atzinību starptautiskā izstādē Vācijā

Aizkraukles keramiķēm Ingunai Skujai un Melisai Bradenai par vāzēm “Raža” un “Vāze ar putnu baru” piešķirta cildinājuma balva Vestervaldes keramikas muzeja rīkotajā triennālē Horgrenchauzenē Vācijā. Apbalvošanas ceremonija un triennāles izstādes atklāšana notiks šajā muzejā 23. septembrī. 

Inguna Skuja stāsta, ka Vestervaldes keramikas muzejā ir Eiropā visplašākā keramikas kolekcija no visas pasaules. Triennāli jeb keramikas darbu izstādes muzejs rīko reizi trijos gados un apbalvotos darbus arī iegādājas. Šogad piedalījās 498 pārstāvji no 48 valstīm, tik liela atsaucība bija pirmo reizi, un organizatori to atzinuši par pasākuma rekordu. Iespējams, stimuls piedalīties ir lielās naudas balvas — četriem uzvarētājiem kopā 20 tūkstošu eiro, katram pieci tūkstoši.
“Protams, māksliniekiem, lai viņi varētu radīt arvien jaunus darbus, attīstīties, ir svarīgs materiālais atbalsts,” atzīst Inguna Skuja. “Tomēr dalība triennālē bija diezgan sarežģīts process. Mēs savas vāzes uz Vāciju sūtījām ar kravas mašīnu no Rīgas lidostas muitas zonas. Tās tur nogādāja sveikas un veselas, taču ar lidmašīnu tādas garantijas nav.”
Žūrija, kurā bija pieci pārstāvji no Vācijas, Somijas un Taivānas, izvēlējās 124 darbus, no kuriem vajadzēja noteikt četrus labākos. Žūrijas priekšsēdētājs Ginters Hogners vēlāk atzinis, ka kopējais mākslinieciskais līmenis bijis augsts un izvēlēties labākos darbus izrādījies ļoti grūts uzdevums. Ne velti žūrija darbus vērtēja divarpus dienas. Trīs uzvarētājus noteica vecuma grupā līdz 35 gadiem, un uzvaras piešķīra trijām darbu autorēm no Vācijas, Kijevas un Sanktpēterburgas. Savukārt ceturto uzvarētāju žūrija izvēlējās vecuma grupā pēc 35 gadiem, šajā grupā bija neierobežots vecums, un uzvarētājs bija pārstāvis no Vācijas.
Katrs žūrijas loceklis piešķīra arī savu cildinājuma balvu. “Mēs esam ļoti gandarītas, ka no piecām balvām vienu piešķīra mums, tas ir liels panākums,” atzīst Inguna Skuja un Melisa Bradena. Tieši viņu vāzes bija iepatikušās žūrijas komisijas loceklim doktoram Aleksandram Klaram no Vācijas. Pārējie žūrijas komisijas locekļi savas balvas piešķīra pārstāvjiem no ASV, Beļģijas, Vācijas un Turcijas.
“Tās ir vāzes, kuras varēja apskatīt izstādē muzejā “Rīgas Birža”. Vāze “Raža” apvieno klasisko formu un jūgendstila dizainu. Izvērtējot Latvijas Nacionālā mākslas muzeja plašo un iespaidīgo porcelāna kolekciju, bija vēlme atrast ko jaunu,” stāsta mākslinieces. “Savukārt radīt “Vāzi ar putnu baru” iedvesmoja Meisenes vāzes paraugs ar sniega piku dekoru, kuras forma radīta ap 1740. gadu, kad sabiedrībā valdīja vēlīnā baroka un rokoko laika mīlestības un romantikas jūtas. Vāze kļuva tik iecienīta un pieprasīta, ka Prūsijas karalis Frīdrihs Lielais to nosauca par mākslas un dabas sintēzes paraugu. Tomēr vāzes izgatavošanas process bija ļoti sarežģīts, un tā nekad nekļuva par masu produkciju, bet tika veidota pēc īpaša pasūtījuma turīgajai Eiropas aristokrātijai. Tā bija bagātības un varas simbols. Mūsu “Vāze ar putnu baru” simbolizē pavisam citu pasauli — tādu, kura ar varu un naudu jūk prātā. Uz vāzes attēlotie putni ir izmiruši kopš 1740. gada, tādēļ tā rotāta ar putnu galvaskausiem, tārpiem un sakaltušām lapām no porcelāna. Ir zudis nevainības laikmets, un pasaule dzīvo pastāvīgā kodolieroču un karu apdraudējumā.”
Uz izstādes atklāšanu 23. septembrī aicinās arī Ingunu Skuju un Melisu Bradenu. Jau gatavo izstādes katalogu, un izstādē pusgadu varēs apskatīt žūrijas izvēlētos 124 labākos darbus. Vestervaldes muzejā notiks arī mākslinieku diskusijas un priekšlasījumi.
Dalība Vācijas izstādē bija iespējama, pateicoties Kultūrkapitāla fonda atbalstam — tas šogad piešķīris radošo stipendiju jaunu darbu veidošanai un dalībai astoņās izstādēs. Nesen atklātā abu mākslinieču darbu izstāde “Greizā attīstība” Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā arī bija iespējama ar Kultūrkapitāla fonda atbalstu. Tā būs apskatāma līdz 28. augustam. Ar saviem Jelgavas izstādes darbiem mākslinieces vēlas atgādināt sabiedrībai, ka dabā eksistē arī parādības ar defektu, un lietas, kas šķiet nenormālas, patiesībā ir daļa no eksistējošās dabas.  ◆