Staburags.lv ARHĪVS

Lielbritānija izstājas

Inga Patmalniece

2016. gada 28. jūnijs 09:49

98
Lielbritānija izstājas

Pirms Jāņiem Madonā satiktais brits, vārdā Grēms, solīja, ka referenduma dienā balsos par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES). Viņš dzīvo Londonā, bet ik pēc diviem gadiem brīvdienas pavada Latvijā, jo precējies ar latvieti, ģimenē aug divi bērni. Grēms stāsta, ka iemesls “par izstāšanos” ir ļoti vienkāršs, viņu kaitina nesakārtotā imigrācijas problēma, savā pilsētā jūtas kā viesis — izejot ielās, esot par daudz migrantu,  angļu valoda dzirdama reti. Viņaprāt, iebraucēji nemaz nevēlas to mācīties, jo likumi esot sakārtoti tā, ka angļu valoda nemaz nav jāzina, piemēram, slimnīcās šiem cilvēkiem ir tiesības pieprasīt ārstu, kurš runā viņiem saprotamā mēlē. Kāpēc būtu jāmācās angļu valoda?  Kritizējot imigrācijas politiku, pikts ir Grēms. Viņaprāt, lētais darbaspēks, kas lika britu  ekonomikai “vārīties” periodā, kad, piemēram, latvieši piedzīvoja krīzi un daudzi mūsu tautieši meklēja izdzīvošanas iespējas tieši Grēma dzimtenē, nav pietiekams arguments palikšanai ES. Viņš domā, imigrācijas problēma būs viena no tām, kas daudzus mudinās balsot par Lielbritānijas izstāšanos no ES.

Grēma sapnis piepildījās. Lielbritānijas izstāšanos no ES atbalstīja 51,9% referenduma dalībnieku, savukārt 48,1% balsotāju iestājušies par valsts palikšanu blokā. Jau tagad referenduma rezultāts ir radījis plaisu starp eiroskeptisko Angliju un Velsu un proeiropeisko Skotiju un Ziemeļīriju, kā arī starp dažādām paaudzēm. Jaunie cilvēki — īpaši vecumā līdz 24 gadiem — nobalsoja par palikšanu ES, bet vecākā paaudze pārsvarā balsoja par izstāšanos. Grēms, kurš arī balsoja par izstāšanos, ir vecumā līdz četrdesmit gadiem, strādā valsts iestādē un jau pirms referenduma uzskatīja, ka tāda lielvalsts kā Lielbritānija arī bez ES zaudētājos nepaliks. Tomēr jau tagad Lielbritānijā tas radījis iekšpolitisko krīzi, piemēram, demisionēja premjerministrs Deivids Kemerons; petīciju par atkārtotu referendumu par tās turpmāko dalību ES parakstījuši jau vairāk nekā trīs miljoni cilvēku.

Ko britu lēmums nozīmē mums? Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs skaidro, ka tuvāko divu gadu laikā Lielbritānijas referenduma rezultātu dēļ nekādas pārmaiņas ES nav sagaidāmas. Turklāt referendums Britu salās juridiski vēl neko nenozīmē, tas jāizsludina oficiāli. Vai tā notiks?