Saulgrieži BREXIT ēnā
Jūnijā Latvijā divu vārdu “Britānija” un “Izeja” apvienojums BREXIT šogad ir vienlīdz bieži lietots kā tradicionālais “līgo”. Tas nozīmē, ka 23. jūnijā Apvienotajā Karalistē notiks referendums par palikšanu Eiropas Savienībā (ES) vai izstāšanos no tās. Kopš 2004. gada, kad mūsu valsts pievienojās ES, katrā ģimenē ir radinieks vai draugs, kas pārcēlies uz Angliju. Izceļotāju straume labākas dzīves meklējumos Apvienotajā Karalistē nav apsīkusi. Daudziem tā ir pēdējā cerība atbrīvoties no bankā paņemta kredīta nastas, iegūt finansiālu stabilitāti un, kaut ne savā zemē, bet beidzot dzīvot cilvēka cienīgu dzīvi. Neraugoties uz bezmaksas medicīnu Latvijā, kvalitatīvu veselības aprūpi spēj atļauties retais seniors, savukārt tie, kuri pensijā dodas Anglijā, mūža nogali var pavadīt tā, kā viņi, smagi strādājot Latvijā, nekad nevarētu atļauties. Daudziem Latvijas iedzīvotājiem Anglijā strādājošie tuvinieki ir vienīgais stabilu ienākumu avots. Arī daļa Latvijā atvērto uzņēmumu, piemēram, apkalpojošajā jomā, turpina eksistēt, pateicoties emigrējušajiem latviešiem, kas ārzemēs nopelnīto notērē, pērkot Latvijas preces un pakalpojumus, jo īpaši šajos — vasaras saulgriežu — svētkos.
Vai britu lēmums izstāties no ES visam uzskaitītajam pārvilktu pāri treknu svītru? Ļoti iespējams. Katrā ziņā briti vēlas nosargāt to, ko latviešiem neizdevās — savu neatkarību. Tajā skaitā iespēju pieņemt pašiem savus lēmumus, slēgt robežas, patriekt no savas valsts tai nelabvēlīgos. Viens no mērķiem ir cīnīties pret tā saukto pabalstu tūrismu. Ja referendumā uzvarēs izstāšanās piekritēji, un tādu ir ne mazums, turpmākie lēmumi šobrīd nav prognozējami. Tāpēc kopš pirmajām vēsmām par rītdienas referendumu daļa Anglijā dzīvojošo latviešu steidza kārtot dokumentus, lai kļūtu par šīs valsts pilsoņiem. Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem, Latvijas un Lielbritānijas dubultpilsoņu šī gada 1. janvārī bija 1190.
Vācijas finanšu ministrs Volfgangs Šeible nesen brīdinājis — ja briti nobalsos par izstāšanos, šādam piemēram var sekot arī citas valstis. Runas par ES sabrukumu dzirdētas ne pirmo reizi, un šobrīd bēgļu krīzes dēļ tās no jauna aktualizētas. Britu izstāšanās var būt pamudinājums citām lielvarām iet to pašu ceļu. Kas uz šāda notikumu pavērsiena fona sagaida Latviju? Domāju, atbilde daudziem ir skaidra, tikai to tik ļoti negribas paust skaļi. Tāpēc starp alus kausu un ugunskura liesmām Līgovakarā mani nepametīs jautājums — kādu izvēli šobrīd izdara briti?
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra