Staburags.lv ARHĪVS

LTV "Panorāma" intervē Kokneses novada domes priekšsēdētāju Daini Vingri

lsm.lv, www.staburags.lv

2016. gada 3. jūnijs 17:14

604
LTV "Panorāma" intervē Kokneses novada domes priekšsēdētāju Daini Vingri

LTV "Panorāmas" sižets šeit

Internātskolu uzturēšana – kopmītnes, ēdināšana un citi praktiski jautājumi – nav Izglītības ministrijai raksturīga funkcija, tādēļ ministrija plāno no tās atteikties un nodot pašvaldībām. Bet, piemēram, Kokneses pašvaldībā Latvijas Televīzijai atzīst – novada budžets šādu jaunu slogu nespēs pacelt. 

Kokneses novada Vecbebru internātskolas ēka ir nesen renovēta. Tajā mācās 130 bērni. Latvijā kopumā šobrīd palikušas 15 internātskolas ar aptuveni 2500 audzēkņiem. No nākamā gada 1.janvāra Izglītības un zinātnes ministrija plāno turpināt finansēt tikai ar izglītības sadaļu saistīto, bet atteikties no internāta uzturēšanas izmaksām.

“Uzturēšanas summā ir iekļauta mācību iestādes uzturēšana – tai skaitā komunālie maksājumi, maksa par informācijas tehnoloģiju uzturēšanu, izglītojamo ēdināšana, apkalpojošā personāla algas un nodokļi, protams, arī dienesta viesnīcas uzturēšana,” stāsta Vecbebru internātskolas direktors Jānis Bakmanis.

Ar šīs uzturēšanas izmaksām turpmāk būs jātiek galā pašvaldībām. Vecbebru skolas gadījums ir īpaši sarežģīts, jo pirms dažiem gadiem Vecbebru internātskolu apvienoja ar profesionālo skolu. No šīs vasaras valsts atteikusies arī no pašvaldību profesionālo skolu uzturēšanas izmaksu segšanas. Tātad Kokneses novadam sanāk dubults sitiens, kas no pašvaldības budžeta prasīs papildu 655 000 eiro gadā.

“Ja mums ir jāmaksā, mēs nevaram samaksāt. Ja mēs nevaram nomaksāt, tad mums ir jāpaziņo, ka šī skola tiks slēgta ar 1.janvāri, tas nozīmē, ka mums ir jāsamaksā 220 000 atlaišanas pabalstos,” stāsta Kokneses novada domes priekšsēdētājs Dainis Vingris. “Šeit ir investēts aptuveni miljons eiro siltināšanas un dažādos citos projektos, tad būtībā pašvaldībai šis finansējums ir jāatmaksā Eiropas Savienībai. Tādas naudas mums nav.

“Tas nozīmē, ka Finanšu ministrijai mums bezmaz jāapraksta konti un jāizsludina pašvaldības bankrots,” secina Vingris.

Izglītības ministrijā situāciju tik drūmos toņos neredz.

“Arī šajā internātskolā bērni nav tikai no šīs pašvaldības. Tur ir arī bērni no citām pašvaldībām. Līdz ar to arī citu pašvaldību interese būtu piedalīties šīs internātskolas uzturēšanā. Un tas nozīmē, ka visticamāk, šie visi 600 000, ko jūs nosaucāt, nav saistīti tikai ar konkrētā novada pašvaldības budžetu,” spriež IZM Izglītības departamenta eksperte Modra Jansone.

“Teorētiski varbūt jā, bet tam ir nepieciešams pārejas periods, lai vispār saprastu un vienotos, un kopīgi ar pašvaldībām izveidotu kādus [Ministru] kabineta noteikumus, kādā veidā tad notiek šie savstarpējie norēķini, kādi bērni tad ir vai nav sūtāmi uz šo internātskolu,” uz ministrijas piedāvājumu atbild Kokneses novada domes priekšsēdētājs Dainis Vingris.

Viņš uzskata, ka puse no visas Latvijas internātskolu bērniem varētu mācīties arī parastajās skolās, bet pārējiem valstī varētu saglabāt kādas četras internātskolas, kuru uzturēšanu solidāri segtu pašvaldības, kuru bērni tajās mācās.

Tikmēr ministrijas ieskatā ar laiku no internātskolām būtu jāatsakās pavisam, priekšroku dodot vispārizglītojošajām skolām, pie kurām vajadzības gadījumā ir dienesta viesnīca. Taču šobrīd  jātiek galā ar esošo internātskolu uzturēšanas izmaksām, un vismaz pagaidām daļa pašvaldību neredz iespēju jau nākamgad tās segt no saviem līdzekļiem.

Internātskolās ar speciālās izglītības programmām viss paliktu pa vecam un to uzturēšanu valsts turpinās segt pilnībā.