Staburags.lv ARHĪVS

Cik tīras sirdis ir skolotājiem?

Inga Patmalniece

2016. gada 17. marts 07:45

844
Cik tīras sirdis ir skolotājiem?

Tā dēvēto Nobela prēmiju par skološanu jeb pasaules pedagogu balvu “2016 Global Teacher Prize” konkursā saņēma palestīniešu bēgļu nometnē augusī skolotāja Hanana Al Hruba, bet Cēsu Jaunās sākumskolas skolotāja Dana Narvaiša iekļauta starp 50 labākajiem.
Hruba augusi apstākļos, kur regulāri pieredzēja vardarbību. Sieviete kļuva par skolotāju pēc tam, kad viņas bērni mājupceļā no skolas piedzīvoja šaušanas incidentu, un redzētais viņus dziļi traumēja. Viņa vēlējās nodrošināt īpašu aprūpi vardarbību piedzīvojušiem bērniem, ņemot vērā savu pieredzi.

Hrubas izcelšana starp tūkstošiem nominantu no 148 valstīm mani uzrunāja. Sākšu ar labo — strādājot “Staburagā” un aktīvi interesējoties par izglītības problēmām un aktualitātēm, esmu mainījusi domas par pedagogiem. Ir daudz labu skolotāju. Nesavtīgi! Gudri, tādi, kuri “nevada” bērnus, savu kompleksu vadīti. Tādi, kuri  audzēkņus ceļ spārnos, nevis tos apgriež. Iedvesmo. Satiekot šādus pedagogus, mana sirds kļūst brīva no bērnībā piedzīvotā, kad redzēju skolotāja visatļautību noniecināt nabadzīgākos un prasmju ziņā ne tik attapīgākos bērnus. Arvien mēdzu aizdomāties —  kas ar viņiem notika pēc tam? Kā atbildība ir veidot bērnu sirdis un dzīvi?

Sliktā ziņa — skolās joprojām strādā arī šādi skolotāji, vienā no pērnā gada “Latvijas lepnumu” stāstiem par piedzīvoto liecināja kāda meitene. Pēc viņas stāstītā, ir skolas, kur pie mikrofoniem pasākumos dzied tikai skolotāju bērni, dzejoļus priekšnesumos runā tikai skolotāju bērni, bet ir izglītības iestādes, kur skolotāji rūpējas ne tikai par “krējumu”, bet par visiem bērniem. Meitene stāstīja, ka, nomainot skolu, viņai bija pārsteigums, ka sabiedriskajā dzīvē iesaista visus skolēnus. Visiem bija iespēja sevi pierādīt.

Pirmdien  Aizkrauklē notika centra  “Dardedze” rīkotais seminārs pedagogiem par vardarbības novēršanu skolēnu vidū. Kā www.staburags.lv stāstīja Aizkraukles pirmsskolas izglītības iestādes “Auseklītis” izglītības metodiķe Aija Strautniece: “Vardarbība bērnu vidū šad tad notiek, tā ir gan emocionāla — ar vārdiem, gan fiziska. Runājam ar bērniem, vecākiem dodam dažādus materiālus, cenšamies darīt visu, lai vardarbību novērstu.”

Teicami, bet mans jautājums ir — cik tīras sirdis ir skolotājiem?