Staburags.lv ARHĪVS

Radošs ieguldījums Kokneses uzņēmējdarbībā

Imants Kaziļuns

2016. gada 10. marts 00:01

156
Radošs ieguldījums  Kokneses uzņēmējdarbībā

Koknesiete Gita Tenisa šo gadu iesākusi ar vērienu — izveidota dizaina darbnīca, iegādāts profesionāls aprīkojums. Drīz vien dzimušas idejas sadarbībai ar citiem radoši domājošajiem koknesiešiem, un tuvākajā laikā sāksies nodarbības tautastērpa izgatavošanā.

Gita Tenisa ir interjera dizainere un šobrīd vien daļu laika var veltīt savam lielajam vaļaspriekam — dizaina darbnīcai. Trešdienās viņu var sastapt Blaumaņa ielas 8. mājas pirmajā stāvā, kurā kopš janvāra atvērta darbnīca.
No idejas līdz tās realizācijai pagājuši vien daži mēneši, bet liels stimuls turpināt iesākto bija piedalīšanās Kokneses novada domes organizētajā biznesa ideju konkursā novada iedzīvotājiem “Esi uzņēmējs!”. Tajā viņa ieguvusi naudas balvu — 700 eiro —, kas ieguldīta profesionālās šujmašīnas, gludekļa un gludināmā dēļa iegādē. Šādi novada dome veicinājusi Gitas biznesa ideju — dizaina tekstilizstrādājumu izgatavošanu. Zīmīgi, ka darbnīcas atklāšanas pasākums bija vienlaikus ar viņas dzimšanas dienu.
Stāstot par lielo pirkumu — šujmašīnu, darbnīcas saimniece uzsver tās daudzās funkcionālās priekšrocības — lielāko daļu manipulāciju var veikt kājām, tādējādi dodot brīvu vaļu rokām. Un rokas šajā darbā vajadzīgas lielai precizitātei. Gita rāda vienu no jaunākajiem viņas gara un roku darbiem — pucīti. Tas ir filca izstrādājums, rūpīgi apstrādāts, izveidots par kabatiņu. Priekšmeta primārā nozīme — dažādu ādas un citu materiālu pulēšana. Filcs ir viens no biežāk lietotajiem materiāliem, un to, kā atklājas, var izmantot, izgatavojot aploksnes, zemesgrāmatas vākus, prezentācijas priekšmetus, planšetdatoru somas, dokumentu mapes un daudz ko citu. Kokneses Radošajai mājai, kurā saimnieko biedrība “Baltaine”, izgatavots liels filca plakāts.
Darbnīcas atklāšanas dienā aizsākta arī Kokneses jostas izgatavošana. Pašlaik tā gan ir papīra veidā, proti, katrs koknesietis, viesojoties darbnīcā, par pamatu ņemot savu dzimšanas gadu un īpašu algoritmu, izveido rakstu uz rūtiņu lapas. Sienas jau rotā vairākas šādu lapu grupas: tas nozīmē, ka te viesojušās un pirmos metus jostai zīmējušas ģimenes — bērni, vecāki un vecvecāki.
Līdzās filcam plauktos redzami arī lina auduma baķi. Tekstils, īpaši lins, esot Gitas vājība, un tuvāk vasarai taps arī apģērba kolekcija. Kādā citā plauktā rindojas auduma maisiņi. Tiem arī dots savs vārds — pintuks. Ar dažādām zālītēm pildīti sainīši — skrubji — izmantojami pirts procedūrām.
Šobrīd pavisam “karsts” tapis un drīzumā koknesiešiem Radošajā mājā tiks piedāvāts praktisko nodarbību cikls “Mans tautastērps”. Speciālistu vadībā uz etnogrāfiskā tautastērpa bāzes katrs varēs izgatavot savu, unikālu tautastērpu. ◆