Staburags.lv ARHĪVS

Rādījumi turpmāk jānolasa mēneša beigās

Guna Mikasenoka

2016. gada 1. marts 00:01

3
Rādījumi turpmāk jānolasa mēneša beigās

Lai mazinātu māju patērētā un uzrādītā ūdens starpību, pagājušajā nedēļā SIA “Aizkraukles ūdens” pie visām daudzdzīvokļu māju ieejas durvīm piestiprināja paziņojumu ar aicinājumu skaitītāju rādījumus nolasīt un paziņot no 27. līdz 1. datumam.


SIA “Aizkraukles ūdens” valdes locekle Gudruna Vectirāne informē, ka rādījumus var paziņot arī 1. datumā, tomēr maksājums jāveic katrā kalendārajā mēnesī — laika posmā no pirmā līdz beidzamajam datumam. Jāatceras, ka nolasītais rādījums tūlīt ir arī jāpaziņo, nevis lapiņa jānoliek plauktā.
Svarīgi trīs cipari aiz komata
Daļa iedzīvotāju pauduši viedokli, ka lielākas precizitātes labad rādījumi visiem būtu jānolasa vienā dienā — mēneša pēdējā datumā. Uzņēmums rādījumus nolasa pēdējā mēneša darbdienā. Gudruna Vectirāne teic, ka uzņēmums vairākas dienas laika noteica iedzīvotāju ērtībai — daudzi strādā maiņu darbu, kā arī citās pilsētās. Ja arī visi rādījumus nolasīs šajās dažās dienās, starpība nebūs pārāk liela. Ja iedzīvotāji vēlas, viņi var lemt par vienu nolasīšanas un paziņošanas datumu.
Iedzīvotāji interesējas, kā “Aizkraukles ūdens” rādījumus nolasa — attālināti vai ierodoties darbiniekiem? Pēc Gudrunas Vectirānes teiktā, mājās ierodas un kopējo skaitītāju rādījumus fiksē uzņēmuma darbinieki.
“Aizkraukles ūdens” aicina nolasīt un nodot rādījumus, ieskaitot trīs ciparus aiz komata. Tomēr ne visās mājās tas tik viegli izdarāms — dažkārt skaitītāji ir tā novietoti, ka rādījumus ļoti grūti saskatīt. “Santehniķis sacīja, ka nevar citādāk novietot,” bija izmisusi kāda pensionāre, kurai rādījumu nolasīšana ik mēnesi sagādā īstas mocības. Un kā gan ne, ja viens skaitītājs ir zem otra.
Jāizvēlas, kas kuram ērtāk
“Aizkraukles ūdens” ir uzskaitījis veidus, kā var nodot ūdens rādījumus, un viens no tiem — ievietot lapiņu ar informāciju par klientu (rēķina nr., vārds, uzvārds, adrese un skaitītāju rādījumi) pastkastē līdzās “Laumas A” norēķinu kases lodziņam Lāčplēša ielā 4. Tomēr ne visiem izprotams, kas domāts ar rēķina numuru. “Es jau iepriekšējo rēķinu samaksāju, rēķina numuru nezinu!” sacīja kāds iedzīvotājs. Un tā domā arī citi, kuri parasti numuram nepievērš uzmanību, ja maksā “Laumas A” kasē.
Tas ir numurs, kas ir iepretim uzrakstam “Pers. rēķins”.
“Aizkraukles ūdens” piedāvā arī citus skaitītāju rādījumu nolasīšanas veidus: 
* reģistrējoties klientu apkalpošanas portālā www.aizkraukles­udens.lv, kā to izdarīt, lasāms kvītī un saņemot konsultāciju pa tāl­runi 65122146, reģistrēties gan var tikai tad, ja klientam ir savs
e-pasts;
* nosūtot datus e-pastā: udens.abonents@inbox.lv;
* veicot norēķinus internetbankā, maksājuma mērķī norādot rēķina numuru un skaitītāju rādījumus;
* ierakstot kvītī  kārtējo rādījumu  un veicot skaidras naudas norēķinus “Laumas A” norēķinu kasē Lāčplēša ielā 4;
* mājas vecākajam iesniedzot  kopēju dzīvokļu rādījumu sarak­stu “Aizkraukles ūdens” abonentu daļā Torņu ielā 1 vai arī iedzīvotājiem tur ierodoties personīgi.
Iedzīvotāji cenšas rādījumus nolasīt un nodot, lai nebūtu jāmaksā  mājas starpība starp patērēto un uzrādīto. “Naktī nevarēju gulēt, domāju, vai pareizi nodevu rādījumus,” sacīja kāda pensionāre.
Tieši pensionāri ir vieni no apzinīgākajiem maksātājiem, un jaunā kārtība, iedomājoties, ka būs jāmaksā par kaimiņu neuzrādīto ūdeni, daudzos rada spriedzi. 
Jākontrolē pašiem
Iedzīvotāji “Staburagam” pauž viedokli, ka vajadzīga skaitītāju rādījumu ikmēneša kontrole, jo nolasīt un paziņot var mazāk, nekā patērēts. Bet kas to veiks? Šo jautājumu pagājušajā nedēļā pēc domes sēdes ar deputātiem pārrunāja “Aizkraukles ūdens” un “Laumas A” valdes locekļi Gudruna Vectirāne un Modris Bite.
“Mums tas nav jādara! Mēs izrakstām rēķinu, un mūsu atbildības robeža ir līdz mājas ievadam,” sacīja Gudruna Vectirāne un citēja normatīvos aktus. Modris Bite uzskata, ka arī “Laumai A” tas nav jādara, jo “Aizkraukles ūdenim” ir sava datubāze par visiem skaitītājiem, “Laumai A” tādas nav, un tā tomēr ir “Aizkraukles ūdens” saimniecība, kompetence. “Mēs šo sistēmu negribētu sadrumstalot,” sacīja Modris Bite. Viņš norādīja, ka rādījumu nolasīšana dzīvokļos “Aizkraukles ūdenim” varētu būt maksas pakalpojums, tāpat kā rēķinu sagatavošana un skaitītāju uzstādīšana.
Gudruna Vectirāne piekrita, ka tas varētu būt tikai maksas pakalpojums. Pēc pašreizējiem aprēķiniem, viena skaitītāja pārbaude varētu maksāt 70 centu un PVN.
Uzņēmuma vadītāja gan uzskata, ka iedzīvotājiem nevajadzētu steigties maksāt naudu par to, ko viņi var paveikt paši. Šobrīd iedzīvotāji  ir sapratuši, cik svarīgi ir visiem nolasīt rādījumus mēneša beigās, viņi apzina situāciju, godīgos maksātājus, kuri nebūtu jāpārbauda, un nemaksātājus, cits citam atgādina, ka jānolasa rādījumi. Pēc 10. datuma būs zināma kopējā situācija pilsētā. Lielāka vai mazāka starpība būs vienmēr. Ja tā ir ap 10 — 14%, tas tiek uzskatīts par normu, bet, ja trīs mēnešus  pēc kārtas starpība ir lielāka par 20%, tad pēc dzīvokļu īpašnieku rakstiska iesnieguma mājas pārvaldnieka pienākums ir divu mēnešu laikā noskaidrot tās cēloni  — tas paredzēts Ministru kabineta noteikumos nr. 1013.
Juriste Lilija Grundšteina norāda, ka dzīvokļu īpašnieki paši var lemt, kā apmaksāt skaitītāju rādījumu kontroli, piemēram, no apsaimniekošanas maksas.
Kas kontrolēs juridisko personu rādījumus? Gudruna Vectirāne teic, ka uzņēmums juridisko personu skaitītājus pārbauda reizi gadā. Ja frizētava vai veikals ir daudzdzīvokļu mājā, tas ir kā atsevišķs dzīvoklis, un mājas vecākais var pārbaudīt  arī to skaitītāju rādījumus.
Attālinātā nolasīšana nav panaceja
Iedzīvotāji domā, ka risinājums varētu būt attālināto skaitītāju ieviešana, taču apspriedē domē tika minēta citu pilsētu pieredze — šādu skaitītāju apkalpošana izmaksā diezgan daudz, un iedzīvotājiem pašiem jāizlemj, kas ir lētāk — samaksāt starpību par ūdeni vai par attālināto nolasīšanu. Viena skaitītāja ar raidītāju uzstādīšana izmaksā ap 30 — 38 eiro, tie jāmaina ik pēc četriem gadiem, mājai vajadzīgi arī kopējie raidītāji. Viena skaitītāja attālināta nolasīšana maksā ap 40 — 50 centiem mēnesī. Sistēma jāuztur kārtībā, jānovērš bojājumi. “Attālinātā rādījumu nolasīšana nav panaceja,” uzskata Gudruna Vectirāne.
“Ir izteikti priekšlikumi, ka ūdens starpību varētu dalīt arī uz kvadrātmetriem, uz deklarēto iedzīvotāju skaitu dzīvoklī vai kā citādi. To var lemt pati mājas īpašnieku kopība, ja tam piekrīt vairāk kā 51% īpašnieku,” norāda juriste.
“Šobrīd domājam, kā palielināt apsaimniekotāja lomu iedzīvotāju problēmu risināšanā,” saka novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums.
Vēlas vienotu rēķinu
Iedzīvotāji izteikuši vēlmi pēc vienota rēķina par komunālajiem pakalpojumiem. Lilija Grundšteina teic, ka ikvienas mājas dzīvokļu īpašnieku kopība var pieņemt lēmumu neveikt tiešos maksājumus un lūgt vienotu rēķinu izrakstīt apsaimniekotājam. Tādā gadījumā pakalpojumu sniedzēji izrakstīs vienu kopīgu rēķinu apsaimniekotājam, piemēram, par mājas patērēto ūdeni un siltumu, bet apsaimniekotājs  veiks sadali starp mājas dzīvokļa īpašniekiem, ievērojot vai nu dzīvokļu īpašnieku noteikto kārtību, vai piemēros MK noteikumus. Izvēle ir pašu dzīvokļu īpašnieku ziņā. Šāda kārtība ir visā valstī.


Lasītāju komentāri www.staburags.lv
Diana
“Es pati vienmēr rakstu, ka esam patērējuši vairāk, piemēram, par pagājušo mēnesi, kad nodevu skaitītāja rādījumus, karstais ūdens bija 10 m3 un bija mazliet pāri, rēķinā automātiski rakstīju, ka ir 11 m3. Bet netaisos par starpību maksāt, lai gan reāli pati pārmaksāju un atviegloju citiem dzīvi, bet lai jau labāk nāk un skatās skaitītāja rādījumus. Man nav, ko slēpt.”
A.P.
“Liels “PALDIES” DEPUTĀTIEM, ka pieļaujat šādu “A. ūdens” bezkaunīgu attieksmi pret tautu! Arī es NEMAKSĀŠU NE CENTA par citiem! Kāpēc tad vajag skaitītājus dzīvoklī? Tur, augšā, kur šādus NORMATĪVOS AKTUS RAŽO, sen uz tautu nospļauties... Likumdevēji pieņem likumus, kuri ļauj zagt miljonus, toties no mums gan var kā no aitām... Tas, kā “A. ūdens” un deputāti izlems par patēriņa kontroli, ir viņu ziņā! Par to “gudrās galvas” un “A. ūdens” administrācija saņem gana labu atalgojumu! DOMĀJIET, KUNGI!”
jaanis.amatnieks1961
“Par ko paldies deputātiem un Līduma k-gam? Attiecīgie uzņēmumi ir pašvaldības iestādes — tātad roka roku mazgā! Jāgāž pašvaldības vadoņi nost no troņa par neizdarību un nevēlmi būt kopā ar iedzīvotājiem!”
Diana
“Es, piemēram, neļautu bez brīdinājuma nākt dzīvoklī un skatīties rādījumus, jo drīz piedzims bērns, un nevarēšu ielaist visādus cilvēkus. Un sanāk, ka tie, kas neielaidīs dzīvoklī, jo varbūt nebūs mājās vai kas cits, viņiem būs jāmaksā citu neuzrādīto rādījumu summa.”
justsb
“Labi, lai nu būtu, bet tagad tāds jautājums — kad kaimiņš kļūs bagāts vai atgriezīsies no ceļojuma, vai kas vēl viņam tur, un samaksās savus rēķinus, kas atdos manu par kaimiņu maksāto naudu? Šaubos, ka kaimiņš! Tikpat labi, ja man bankā ir kredīts un es nevaru samaksāt, banka manu parādu neprasa no mana kaimiņa! Labi, uztaisīs tagad pārrēķinu, pēc trijiem mēnešiem būs tas pats bardaks! Dzīvē ir gan baltas, gan melnas līnijas, un to naudu parastajiem mirstīgajiem ir grūti nopelnīt. Jo mūsu valsts nemirstīgie staipa likumus, kā viņiem labāk. Un mūsu Aizkraukles “trīs sivēntiņi” (“Aizkraukles siltums”, “Aizkraukles ūdens” un “Lauma A”) izsūks no mums pēdējo. Protams, vienkāršāk ir mūs izslaukt. Vienkārši visas šīs iestādes ir slinkas palikušas un negrib no saviem mīkstajiem krēsliem izlīst. Senāk nāca, pārbaudīja paši skaitītājus, tagad vairs neatbild. Roka roku mazgā! Sprediķot varētu daudz...”
A.P.
“Man gan gribētos piešķirt titulu “NEDRAUDZĪGAIS UZŅĒMUMS” “Aizkraukles ūdenim”.”