Staburags.lv ARHĪVS

Koncerts bija kolosāls!

Ināra Sudare

2016. gada 1. marts 00:01

306
Koncerts bija kolosāls!

Piektdien koknesiešiem bija jāizvēlas — apmeklēt kultūras namā Jura Ostrovska un grupas “Dvinskas muzikanti” koncertu vai mērot ceļu uz Kokneses novada domi, kur nesen izremontētajā zālē tos, kuriem tuva vijoļmūzika, aicināja Kokneses mūzikas skolas vijoļspēles klases audzēkņi un skolotājs Jānis Atslēga. Tie, kas izvēlējās pēdējo, noteikti mājās neatgriezās ar vilšanos, bet gan ar dvēseli pacilājošu noskaņojumu.

Koncerts notika Kokneses mūzikas skolas 25 gadu jubilejas zīmē. Pasākumu maratons sākās pagājušajā mēnesī, kad  izskanēja pirmais — klaviermūzikas — koncerts, bet 12. martā kultūras namā notiks pūšaminstrumentu klases prezentācijas koncerts.
Rosinājumu apmeklēt vijoļkoncertu varēja gūt ar fragmentu no Annas Sakses “Pasakām par ziediem” Kokneses mājaslapā. Savukārt koncerta sākumā “Pasaka par vijolīti” skolas direktores Silvijas Cīrules izteiksmīgajā lasījumā pieskārās katra sirdij. Pēc tam to ar vijoles skaņām turpināja desmit mūzikas skolas audzēkņi — Monta Bergmane, Samanta Dardete, Luīze Vasiļevska, Helēna Vilde, Paula Vingre, Annija Strazdiņa, Undīne Millere, Dana Šiballo, Annija Ermiča un Rūdolfs Zvejnieks. 
Viņi lika vijolei gan smieties, gan skumt, gan jokoties, gan ilgoties. Skolotājs katru audzēkni uz skatuves pavadīja ar uzmundrinājuma vārdiem un draudzīgu apskāvienu, kas mazajiem solistiem ļāva pārvarēt lampu drudzi. Mazajiem māk­sliniekiem klavieru pavadījumu spēlēja koncertmeistari Ilona Makareni, Jānis Bumbišs un Jānis Atslēga.
Vijoles klase ir skolas visjaunākā, vienīgā, kuru vēl nav absolvējis neviens audzēknis. Tā Kokneses mūzikas skolā sāka darboties skolotājas Marijas Vildes vadībā. Trešo mācību gadu bērniem vijoles spēlētprasmi māca skolotājs Jānis Atslēga.
Uz pirmo vijoļklases koncertu bija ieradušies arī ciemiņi, kuri ciemakukulī bija atveduši savus priekšnesumus. Skatītājus sajūsmināja Pāvula Jurjāna Mūzikas skolas audzēkņa (bijis arī Jāņa Atslēgas skolēns) Arno Titova sniegums. Ar skaļiem aplausiem tika uzņemts stīgu instrumentu klases audzēknes Asnates Višķeres priekšnesums. Asnate ir koknesiete, Kokneses mūzikas skolas absolvente, kura Jēkabpils mūzikas skolā apgūst čella spēli. Arī Madaras Levinskas spēle nevienu neatstāja vienaldzīgu. Meitenēm līdzi just bija ieradusies arī pedagoģe Maija Kalniņa.
Patīkams pārsteigums bija  Jāņa Atslēgas un viņa kolēģes, Mārupes mūzikas un mākslas skolas direktores Daces Štrodahas duetā izpildītais L. Bokerini “Menuets”.
Koncerta noslēgumā uz skatuves pulcējās jaunie vijolnieki ar savu skolotāju, lai kopā ar Pāvula Jurjāna Mūzikas skolas skolotāju Ilzi Kaspari, Mārupes mūzikas un māk­slas skolas direktori Daci Štrodahu skatītājiem dāvātu Ž. Metallidi “Gredzentiņu” un skaņdarbu ar trīs populārām vijoles melodijām.
— Koncerts bija kolosāls! — tā sajūsmu nespēja slēpt skolas direktore Silvija Cīrule. 
— Koknesieši, jums ir laimējies ar lielisku skolotāju! — piebilda rīdziniece Ilze Kaspare. Pēc vērienīgā remonta šī bija patiešām cienīga jaunās zāles iesvētīšana. Skolas direktore izteica arī ierosinājumu izveidot čella klasi, metot skatu Jāņa Atslēgas virzienā. Jācer, ka šī ideja materializēsies, jo ne reizi pierādījies — kas ienāk prātā skolas direktorei, tas agri vai vēlu notiek.
Annas Sakses pasaka beidzās nedaudz smeldzīgi: “Vijolīte piespieda pie pleca savu zilo vijoli, un ilgas un gaidas pārvērtās klusā melodijā, un katram, kas tajā klausījās, šķita, ka dzīvē ir bezgala daudz laimes un vajag tikai pastiept rokas, lai viss, ko tu vēlies — mīla, draudzība un prieks — sabirtu tajās kā zvaigznes no zaļganajām vasaras debesīm…”
Taču Kokneses mazo vijolnieku aizsāktā pasaka turpinās. Un no katra paša atkarīgs, cik prieka vai skumju tajā ierakstīs. ◆