Staburags.lv ARHĪVS

Labāk cīnīties, nevis tukši bļaut

Agita Grīnvalde-Iruka

2016. gada 19. februāris 10:27

774
Labāk cīnīties, nevis tukši bļaut

Apspriestākā tēma šajās dienās Aizkrauklē noteikti ir februāra vidū saņemtie rēķini par ūdeni un kanalizāciju. Par to runā ielās, veikalos, darbā un daudzviet citur. Tā ir arī tēma, par ko šajās dienās redakcijā esam uzklausījuši visvairāk sūdzību un iedzīvotāju pausto sašutumu. Par ko tad ir stāsts? Pirmo reizi rēķinos parādījusies jauna ailīte — pārrēķins, kurā norādīts, cik kuram nu jāmaksā par to daļu ūdens, kas mājai piegādāts, bet iedzīvotāji nav uzrādījuši. “Aizkraukles ūdens” pildījis solījumu, par ko aizkraukliešus brīdināja jau krietnu laiku iepriekš. Taču, tikai ieraugot reālos skaitļus, cilvēki apjautuši, cik tad šī starpība ir liela un cik ļoti ietekmē mūsu maciņus. Vienam tie ir četri eiro, citam — jau seši. Un tas ir tikai šomēnes, vēl jau nevar zināt, kas būs nākammēnes un turpmāk.

Iedzīvotāji ir nikni, taču viņus var saprast. Ar šiem maksājumiem daudzi ir iedzīti stūrī un drīz vairs daļu rēķinu nespēs samaksāt, jo šogad papildus jāmaksā par rēķina sagatavošanu, tagad vēl par kaimiņa neuzrādīto ūdeni, no 1. jūlija apsaimniekošanas maksai piemēros 21% pievienotās vērtības nodokli. Vairāk jāmaksā par kvīts apstrādi norēķinu kasē, un drīzumā, iespējams, papildus būs jāmaksā vēl arī par apkures rēķina sagatavošanu.

Taču diemžēl ar bļaušanu, sūdzēšanos un rēķinu vicināšanu nekas nebūs līdzēts. Jāmeklē citi ceļi, kā risināt šo problēmu. Viena iespēja ir to risināt savas mājas robežās — runāt ar iedzīvotājiem, skaidrot situāciju, vienoties ar mājas vecāko par skaitītāju kontrolpārbaudēm. Taču nekas nav neiespējams, un pieredze liecina, ka šādus nejēdzīgus lēmumus tomēr ir iespējams ietekmēt arī valsts līmenī. Un viens piemērs tam ir. Pirms diviem gadiem līdzīgu ažiotāžu valstī radīja lēmums maksu par atkritumiem rēķināt par vienu mājsaimniecību, kas daudziem likās netaisnīgi, un sadārdzināja šo pakalpojumu. Tā vietā, lai tukši bļaustītos, cilvēki vērsās pie tiesībsarga un Ekonomikas ministrijā ar pamatotiem iebildumiem, bija veikta pārbaude un noteikumi pārskatīti, nosakot, ka maksa par atkritumu apsaimniekošanu jānosaka pēc mājsaimniecībā deklarēto cilvēku skaita, kas ir sapratīgāk un godīgāk. Varbūt arī šoreiz tā vietā, lai vienkārši sūkstītos par netaisnību, cilvēkiem jāvēršas ar iesniegumiem savā pašvaldībā, kuras pienākums noteikti ir aizstāvēt savu iedzīvotāju intereses, kā arī citās institūcijās, kuras var izvērtēt šo situāciju un dot savu vērtējumu.

Vairāk par jaunajiem ūdens rēķiniem un saistībā ar tiem pieņemtajiem lēmumiem Aizkraukles novada domē vairāk lasiet laikraksta “Staburags” otrdienas, 23. februāra, numurā.