Staburags.lv ARHĪVS

Vakarskolas direktors nofotografē Saules halo

www.staburags.lv

2016. gada 21. janvāris 17:20

1808
Vakarskolas direktors nofotografē Saules halo

Šīgada  17. janvārī, kas bija svētdiena, ap plkst. 12 Aizkraukles vakara (maiņu) vidusskolas direktors Andris Antāns, slēpojot gar Daugavas krastu, ar mobilo tālruni nofotografēja īpatnēju dabas parādību – Saules halo.

Andris Antāns “Staburagam” stāsta, ka gar Daugavas krastu netālu no muzeja “Kalna Ziedos” slēpojis divas stundas. Saules halo viņš kādreiz ir redzējis īsu brīdi, bet šoreiz tas debesīs bija redzams apmēram pusstundu. “Garām gāja kāds cilvēks ar suni. Arī viņš apliecināja, ka redz šādu dabas parādību,” saka Andris Antāns.

Foto ir patumšs, jo fotografēts pret Sauli.

Saules halo (latviski – saules dārzs, saules loks) ir atmosfēras optiska parādība, kas rodas, Saules stariem ejot caur spalvu–slāņu mākoņiem. Šie mākoņi sastāv no ledus kristāliem, kas lauž un atstaro gaismu un tas izpaužas dažādos veidos – sākot ar visparastāko apli debesīs līdz divām mazām saulēm īstās Saules abās pusēs. Dažkārt tā tiek noturēta arī par varavīksni.

Lūk, vēl skaidrojums no http://spoki.tvnet.lv/aktuali/Saules-suns-jeb-Sundog/237020

Kas ir Halo (Saules suns) jeb Sundog?
Tas ir īpašs ledus oreola veids. Saules suņi ir atmosfēras efekts, kurš rodas, kad caur plakaniem ledus kristāliem, kuri atrodas augstu esošajos spalvu mākoņos, tiek lauzti Saules stari. Svarīgs ir šo kristālu novietojums - tiem ir jābūt paralēliem Zemei. Kad Saules gaisma trāpa šādi novietotam kristālam, kurš atrodas vajadzīgajā attālumā no Saules un no novērotāja, rodas Saules suns. Tas ir visizplatītākais vai otrs visizplatītākais ledus oreola veids. Saules suņus var redzēt jebkurā vietā uz zemeslodes, jebkurā gadalaikā. Eiropā un ASV tos varētu redzēt 1-2 reizes nedēļā, taču ne vienmēr tie būs spilgti un labi pamanāmi. Vislabāk saskatāmi tie ir, kad Saule atrodas zemu. Tiem nav nekā kopīga ar varavīksnēm.

Gredzeni jeb halo ap Sauli vai Mēnesi.

Halo (varavīksnes loki ap Sauli vai Mēnesi), viltus saules. Parādība ir ļoti līdzīga varavīksnei, tikai halo rodas apkārt Saulei, nevis tai pretējā pusē, turklāt tas rodas gaismai lūstot ledus kristāliņos, nevis ūdens pilienos, kā varavīksnēm. Halo izskats var būt ļoti dažāds sākot no varavīksnītes fragmenta netālu no saules, līdz pat tā saucamajām viltus saulēm, kas redzamas kā spoži debess apgabali aptuveni 22 vai 46 grādu attālumā no īstās Saules.