Staburags.lv ARHĪVS

Izbraukuma degvielas tirdzniecības ieviešanai nepieciešams sakārtot likumus

Laine Ozoliņa

2016. gada 14. janvāris 00:01

4
Izbraukuma degvielas tirdzniecības ieviešanai  nepieciešams sakārtot likumus

Lai Latvijā varētu ieviest izbraukuma degvielas tirdzniecību, kas būtiski atvieglotu degvielas iegādi lauku reģionu iedzīvotājiem, nepieciešams sakārtot likumus, kas šādu pakalpojumu atļautu realizēt — komentē AS “Virši-A” valdes priekšsēdētājs Jānis Riekstiņš.


Ja 90. gadu sākumā Latvijas lauki bija Latvijas saknes, kuras rūpīgi tika izkoptas, tad šobrīd mēs tās izcērtam — valsts slēdz skolas, slimnīcas, samazina pašvaldību skaitu. Samazinoties cilvēku skaitam laukos, arī degvielas mazumtirgotājiem kļūst neizdevīgi veidot biznesu. Jāapzinās, ka lauku reģionos, kur degvielas uzpildes staciju paliek arvien mazāk, nākotnē šāda tendence saglabāsies. Pat vadošie tirgus līderi nevēlas attīstīt degvielas uzpildes stacijas lauku reģionos neizdevīguma dēļ.
Šobrīd ir divas iespējas — vai nu mēs aizmirstam par lauku iedzīvotājiem un viņi ir spiesti mērot 30 un vairāk kilometru attālumu līdz tuvākajai uzpildes stacijai, vai arī īstenojam degvielas izbraukuma tirdzniecību. Lai gan jau pirms vairākiem gadiem degvielas tirgotāji apsvēruši šāda pakalpojuma īstenošanu, nepieciešamie grozījumi likumos līdz šim nav veikti. Šobrīd vienīgā iespēja ir iegādāties degvielu vairumtirdzniecībā, kas paredz, ka pircējam vienā reizē jāiegādājas vismaz 1000 litru degvielas. Būsim reālisti — retais lauku iedzīvotājs spēj vienā reizē nopirkt 1000 litru degvielas, turklāt būtiski ir arī pareizi degvielas uzglabāšanas nosacījumi.
Lai degvielas izbraukuma tirdzniecība būtu iespējama, pirmkārt, nepieciešams sakārtot likumus, kas šādu pakalpojumu atļautu realizēt. Otrkārt, degvielas izbraukuma tirdzniecības realizēšanai nepieciešama valsts iestāžu un pašvaldību vēlme nodrošināt saviem iedzīvotājiem palīdzību — iespēju degvielu iegādāties izbraukuma tirdzniecībā. Tas nozīmētu, ka pašvaldībai būtu jāīsteno iepirkumi degvielas tirgotājiem par šāda pakalpojuma nodrošināšanu, kā arī jānodrošina vieta, kur degvielu varētu pārdot atbilstoši vides prasībām.
Lai gan sabiedrībā ir izskanējis viedoklis, ka šādā veidā mēs atgrieztos 90. gados, kad degvielu varēja iegādāties no autocisternām, šī ir reāla iespēja lauku iedzīvotājiem iepirkt degvielu, nemērojot 30, vietām pat 40 kilometru ceļu līdz degvielas uzpildes stacijai. ◆