Ceremonijā ierodas ar savu balvu un izstādi

Aizkraukles pilsētas dibināšanas 49. gadadienā 10. janvārī Aizkraukles pilsētas kultūras namā notikušajā pasākumā “Gada notikums 2015” novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums pasniedza Goda pilsoņa nozīmi Aizkraukles māksliniecēm Ingunai Skujai un Melisai Bradenai, kā arī pateicās par ieguldījumu visiem tiem Goda pilsoņiem, kuri šādu apbalvojumu saņēmuši līdz šim.
Aizkraukles novada pašvaldība 2015. gadā saņēma astoņus pieteikumus titula “Aizkraukles novada Goda pilsonis” piešķiršanai. Novada dome nolēma šo goda nosaukumu piešķirt zīmola “SkujaBraden” māksliniecēm Ingunai Skujai un Melisai Bradenai, kuras izvirzīja Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejs.
Pašvaldības nolikums paredz goda titulu gadā piešķirt tikai vienai personai. Tā kā zīmols “SkujaBraden” ir nedalāms un darbus abas mākslinieces rada kopā, dome nolēma izņēmuma kārtā titulu piešķirt abām māksliniecēm. Domes sēdē izskanēja ierosinājums mainīt nolikumu un turpmāk Goda pilsoņa nosaukumu gadā piešķirt nevis vienai, bet vairākām personām, kas devušas lielu ieguldījumu pilsētas un novada dzīvē un arī tādu atzinību ir pelnījušas. Pagaidām nolikums gan nav mainīts.
Pārējās ieteiktās kandidatūras izskatīs, sagaidot 50. pilsētas dzimšanas dienu. Aizkraukles pilsētas bibliotēka titula “Goda pilsonis” piešķiršanai bija izvirzījusi dzejnieces Naulu Dzirkali un Veltu Aizupi, SIA “Aizkraukles slimnīca” valdes priekšsēdētāja Dzintra Krišjāne ieteikusi funkcionālās diagnostikas māsu Jeļenu Krasiļņikovu un medicīnas māsu Melitu Strazdiņu, 32 Aizkraukles iedzīvotāji — Aizkraukles pensionāru biedrības vadītāju Silviju Ozoliņu, 11 aizkrauklieši — metālmākslinieku Antu Brimerbergu.
“Esmu ļoti laimīga,” saņemot Goda nozīmi, asarām acīs sacīja Melisa Bradena. Savukārt Inguna Skuja atcerējās pagājušā “Gada notikuma” pasākumu, kurā pasniedza balvu Goda pilsonei ilggadējai pašvaldības darbiniecei Ainai Podvinskai — māksliniece viņu dēvē par Laimes māti, kas iedevusi laimes atslēdziņu, savulaik Melisai palīdzot kārtot uzturēšanās atļaujas iegūšanu Latvijā, Aizkrauklē.
Inguna Skuja atzina, ka, laikam ritot, bieži iedzīvotāji aizmirst gan politiķus, gan juristus, bet atceras māksliniekus, kas te dzīvojuši. Viņa no sirds pateicās savai zīmēšanas skolotājai Marijai Stalidzānei, kura iemācījusi pašus pamatus.
Abas mākslinieces uz pasākumu bija ieradušās ar pašu veidotu balvu — statueti “Līdzcietības dieviete”, ko vēlējās pasniegt medicīnas māsai Melitai Strazdiņai, novēlot piešķirt Goda pilsoņa nosaukumu arī viņai.
Apmeklētājus gaidīja vēl kāds pārsteigums — kultūras nama mazajā zālē uz sarkanā paklāja bija iekārtota Ingunas Skujas, Melisas Bradenas un Aizkraukles mākslas skolas audzēkņu kopīgi veidotā keramikas izstāde, jo Inguna Skuja kopš 2014. gada ir arī mākslas skolas skolotāja. Ideja par šādu izstādi radusies visai neparastā veidā — māksliniecei nemanot bija nolūzis papēdis un ejot licies, ka viņa ar vienu kāju pēkšņi iegrimst zemē. Keramikas darbi — kurpes, kedas un citi apavi — šķita kā īsti, un dažs, tikai pataustot, varēja atskārst — nē, tā ir keramika!
Inguna Skuja ir īstena aizkraukliete, te dzimusi un arī dzīvo. Pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados viņa sāka sadarbību ar mākslinieci Melisu Bradenu no Kalifornijas. “Jau vairāk kā 20 gadu kopā strādājot, abas ir pazīstamas visā pasaulē kā mākslinieces keramiķes, zīmola “SkujaBraden” ekstravaganta un brīva radoša gara tandēms. Mākslā skartās tēmas ir sociāli un politiski mūsdienīgas,” rakstīts muzeja ieteikuma vēstulē.
Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā viņām bijušas trīs izstādes. Pagājušā gada jūnijā bija atklāta Ingunas Skujas dzīves jubilejai veltīta izstāde “Mana jubileja”, lielformāta šķīvji ar Latvijā populāru personību portretiem, kas izraisīja lielu interesi sabiedrībā.
2015. gadā mākslinieces piedalījās starptautiskajā keramikas simpozijā Ķīnā, Čančuņas pilsētā. Mākslinieču darbi 2012. gadā bija eksponēti mežģīņu muzejā novada sadraudzības pilsētā Kiškunhalašā, Ungārijā, toreiz viņu porcelāna mākslas darbi prezentēja Aizkraukles novadu. Mākslinieces ir saņēmušas keramikas aprindās augsti novērtēto Īrijas Galvejas nacionālās universitātes Keramikas Izglītības balvu, kuru ik gadu piešķir kādam no pasaulē slaveniem māksliniekiem.
Pērn ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu realizēti ar šo zīmolu saistītie trīs projekti: Ingunas un Melisas darbu izstāžu sarīkošana 10 dažādās Latvijas vietās, tajā skaitā “Rotko centrā” Daugavpilī, “Rīgas Biržā”, galerijā “Bastejs”, Rīgas porcelāna muzejā un citur. ◆
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra