Staburags.lv ARHĪVS

Ko māca bērniem: ozolā aug āboli

Agita Grīnvalde-Iruka

2015. gada 11. decembris 09:04

239
Ko māca bērniem: ozolā aug āboli

“Pusnaktī spoks pieceļas no kapa un smagiem soļiem brien uz Anša māju ar ātrumu 5 km/h. Divas stundas spoks šaušalīgi auro pie Anša loga, bet pēc tam tādā pašā ātrumā velkas atpakaļ uz Lielajiem kapiem. Sešos no rīta spoks apguļas kapā.” Tas nav šausmu stāstiņš, ko bērni viens otram stāsta pidžamu ballītē vai vēlā vakara pasēdēšanā pie ugunskura. Tas ir teksta uzdevums sākumskolas mācību grāmatā, un dažādās interneta vietnēs atrodami daudzi šādi interesanti uzdevumi. Tur ir stāsts par politiķi, kurš, jūtot dzīvības briesmas, mēģina aizbēgt no bezdarbnieka; ezi, kurš ziemā mežā atradis sēnes un, saēdies tās, pārvēršas par pērtiķi; Francijas teroristiem, kuri vēlas uzspridzināt automašīnu. Tie ir uzdevumi literatūrā, fizikā, matemātikā. Visvairāk uzjautrināja uzdevums par aizcietējumu mocīto dinozauru, kurš brokastīs apēda 2,1 tonnu zāļu, pusdienās — 4,03 tonnas, bet vakariņās viņu pašu apēda tiranozaurs.

Tik ļoti uztraucamies par tikumisko audzināšanu un baidāmies, lai, nedod Dievs, kādā dzejas vai prozas darbā, kas iedots skolēniem analizēšanai, neparādās kāds necenzēts vārds! Tad ir tracis visā valstī. Līdz nākamā gada jūnijam jāsagatavo izglītojamo, kā arī valstiskās un tikumiskās audzināšanas vadlīnijas izglītības iestādēs. Bet Ministru kabinetam jānosaka kārtība, kādā izvērtējama informācijas, tostarp mācību līdzekļu un materiālu, kā arī mācību un audzināšanas metožu atbilstība likuma mērķī ietvertās izglītojamā tikumiskās attīstības nodrošināšanai, kā arī šīs izvērtēšanas kritēriji.

Bet pret šādiem brīnumiem nevienam nav nekādu iebildumu. Neizmērojamā mācību grāmatu autoru fantāzija noteikti akceptēta Izglītības un zinātnes ministrijā. Iedomājos, ka pēc pāris gadiem, kad mans bērns sāks iet skolā, mani sagaida ne viens vien jautru brīžu pilns pārsteigums. Bet, ko lai sakām bērniem, lasot uzdevumu par to, ka ozolam bija 12 zari, katrā auga trīs āboli, cik ābolu bija ozolā? Stāstīt, ka tas ir tikai joks, mēģināt rēķināt vai skaidrot, ka tā ir kļūda un āboli ozolā neaug? Palasot ko tādu, tiešām gribas citēt kādu interneta komentāru pie kārtējā šāda satura uzdevuma — interesanti, ko sapīpējušies tie, kuri to izdomājuši.