Staburags.lv ARHĪVS

Kāda nevienlīdzības mazināšana?

Agita Grīnvalde-Iruka

2015. gada 3. decembris 07:38

94
Kāda nevienlīdzības mazināšana?

Uzrunājot otrdien Saeimas deputātus pirms galīgā balsojuma par nākamā gada valsts budžetu, premjerministre Laimdota Straujuma sacīja: “Nākamā gada valsts budžets ir ikviena Latvijas iedzīvotāja budžets, un tajā ir darīts viss iespējamais, lai pašreizējos ekonomiskajos apstākļos sabalansētu dažādu sabiedrības grupu intereses un mazinātu nevienlīdzību iedzīvotāju ienākumos.”

Taču, uzmanīgi sekojot līdzi budžeta pieņemšanas gaitai un paanalizējot šajās dienās pieņemtos lēmumus, rodas pārliecība, ka valdībai, Saeimai un iedzīvotājiem izpratne par nevienlīdzības mazināšanu krasi atšķiras, un tā iedzīvotāju ienākumos nevis mazināta, bet, tieši pretēji, palielināta, kas sekmējis vēl lielāku sabiedrības šķelšanos.

Salīdzināsim tikai dažas lietas. Strādājošajiem minimālā alga palielināta par 10 eiro, no kuriem cilvēki reāli saņems aptuveni sešus eiro. Politiķi lepni vēsta, ka nauda piešķirta arī medicīnas darbinieku, policistu un ugunsdzēsēju darba samaksas palielināšanai, taču arī te reālais pieaugums nevarētu būt īpaši lielāks. Par 10 eiro palielināta atvieglojumu summa par apgādībā esošajām personām. Sākumā šo summu bija paredzēts palielināt par 30 eiro, bet “zaļzemnieku” spiediena rezultātā samazināja līdz 10, no kuriem reāli cilvēka maciņā ieripo vien 2,3 eiro. Un to pašu mazumiņu, ko nākamgad saņemsim vairāk, pēc 1. jūlija “apēdīs” dzīvokļa apsaimniekošanas maksai piemērotais 21% pievienotās vērtības nodoklis.

Tajā pašā laikā bez garas apspriešanas, diskusijām un iebildumiem Ministru prezidentam, ministriem, parlamentārajiem sekretāriem, Saeimas frakciju un komisiju vadītājiem algas palielinājums būs aptuveni 600 līdz 700 eiro, par ko pašai premjerei Straujumai  liels pārsteigums, jo lēmums, redz, esot pieņemts, viņai klāt neesot. Politiķe arī atzina, ka saskata “zināmas ētikas problēmas” tajā, ka šis priekšlikums atbalstīts dienā, kad notika pedagogu streiks, taču piebilda, ka Latvijā ir samērā zemas algas ministriem, par ko diskutēts jau ilgstoši.

Par kādu nevienlīdzības mazināšanu te vispār ir runa?