Staburags.lv ARHĪVS

Kā piespiest mīlēt dzīvi

Ināra Sudare

2015. gada 3. novembris 12:58

118
Kā piespiest mīlēt dzīvi

Vakardien ziņu portālos bija lasāmas šādas ziņas: “Latvijā būtiski samazinājies nabadzības līmenis — liecina “Bertelsmann Foundation” sociālā taisnīguma indekss, kuru publicējis laikraksts “New Europe”. Pētījumā secināts, ka Latvijā nabadzības riskam pakļauto cilvēku daudzums samazinājies no 37,9% sabiedrības 2011. gadā līdz 27,7% 2015. gadā.” Savukārt cita ziņa vēstī, ka  “šogad trešajā ceturksnī, salīdzinot ar 2014. gada attiecīgo periodu, Latvijas iekšzemes kopprodukts  pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem audzis par 2,5%. Arī pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem IKP ir palielinājies par 2,5% — liecina Centrālās statistikas pārvaldes ātrais novērtējums.

Kas nekait dzīvot, viss taču ir vien uz labu — teiktu kāds optimists. Taču ir arī vēl kādi citi statistikas dati, kurus lasīju pirms mēneša — Latvija ir trešajā vietā ES pašnāvību skaita ziņā. Ik pa laikam arī “Staburaga” redakcijā līdzjūtība tiek izteikta pašnāvībā bojāgājušo tuviniekiem. Nesen LNT raidījumā “Degpunktā” stāstīja par traģisku gadījumu uz dzelzceļa — zem vilciena metās sieviete, lai gan viņu par tā tuvošanos brīdināja stacijas dežurante. Tātad — tīšām. Nesen satikta paziņa pavēstīja skumjāko šīgada notikumu — sešpadsmitgadīga radinieka pašnāvību.

Vidēji Latvijā katru dienu viens cilvēks izdara pašnāvību. Lai gan pērn eksperti priecājās, ka pašnāvību skaits noslīdējis zem 400, taču jāņem vērā, ka arī iedzīvotāju skaits katru gadu samazinās.

Eksperti norāda, ka lielākā problēma ir saistīta ar to, ka cilvēkam nav, ar ko izrunāties. Vairāk nekā 80% pašnāvību izdara vīrieši.
Speciālisti uzskata: atņemt sev dzīvību — tas nav lēmums, ko cilvēks pieņem pēkšņi. Lielākajā daļā gadījumu plāni kaldināti jau ilgi.
Viens no pašnāvības iemesliem ir depresija, kas saistīta ar neiroķīmiskajiem procesiem smadzenēs. Tomēr tas nebūt nav vienīgais iemesls. Ir personas, kas dzīvību sev mēģinājušas atņemt jau iepriekš. Reizēm vainojama apreibinošu vielu un alkohola pārmērīga lietošana. Pašnāvību skaitu Latvijā ietekmē arī ekonomiskie procesi — gan darba zaudējums, gan finansiālās nedienas. Šis faktors īpaši ietekmē vīriešus. Pašnāvību iemesli mēdz būt arī slimības, to skaitā vēzis.

Līdz ar tumšā laika iestāšanos daudziem domas kļūst drūmākas. Un, ja nu vēl nav, ar ko parunāties, un piedevām vēl kā izsalkušas hiēnas galvā ložņā gan sadzīves, gan veselības problēmas, tad “dzīvot  ir mokoši”, kā neilgi pirms savas pašnāvības rakstīja populārais 20. gadsimta japāņu rakstnieks Rjūnoske Akutagava. Taču iesāka viņš šo teikumu ar vārdiem: “Protams, es negribu mirt, bet... ” Vai jūs zināt, kas sirdī ir jūsu tuviniekiem un draugiem?