Staburags.lv ARHĪVS

Par uzdrošināšanos un likuma burtu

Agita Grīnvalde-Iruka

2015. gada 30. oktobris 10:28

62
Par uzdrošināšanos  un likuma burtu

Kopš traģēdijas lielveikalā “Maxima” Zolitūdē pagājuši divi gadi. No tā laika, izdzirdot atskanam signalizāciju kādā telpā, satrūkstos un neviļus apstājos, gaidot, kas notiks tālāk — vai kāds ko teiks, ziņos, brīdinās. Pārņem dīvaina sajūta, domās svārstoties — doties ārā vai palikt turpat?

Īsu brīdi pirms šī notikuma gadadienas ziņu aģentūra LETA nākusi klajā ar šokējošu ziņu, kas radīja baisas pārdomas. Aģentūras rīcībā esošās ziņas par Zolitūdes traģēdijas krimināllietu liecina, ka šajā dienā lielveikalā “Maxima” signalizācija tika atslēgta 37 reizes! Vecākais apsargs esot norādījis, ka viss ir kārtībā un darbiniekiem jāturpina strādāt. Viņš nav veicis veikala telpu pārbaudi, bet 24 minūšu laikā centies atslēgt skanošo signalizāciju un izslēgt balss izziņošanu par evakuāciju. Konstatēts, ka traģēdijas dienā lielveikalā strādāja vecākais apsargs un divi uzraugi, kuri norādīja, ka pēc signalizācijas atskanēšanas viņi vērsās ar jautājumu pie vecākā apsarga, ko atbildēt “Maximas” darbiniekiem un veikala apmeklētājiem saistībā ar trauksmes signalizāciju.

“Maxima Latvija” pārstāvis Jānis Beseris gan iebilst, ka uzņēmums šo informāciju uzskata par spekulācijām, kas saistītas ar vēlmi nopludināt tiesvedības materiālus, un atskanējusī ugunsdzēsības signalizācija ir paredzēta tikai brīdināšanai par iespējamo ugunsgrēku un nekādā veidā nevar paredzēt ēkas sabrukšanu. Viņš skaidro, ka trauksmes signalizācijas un evakuācijas paziņojumi netika ignorēti — esot konstatēts, ka, atskanot signalizācijai, darbinieki pārliecinājās, ka ēkā nav ugunsgrēka draudu. Tomēr par kaut ko tā taču brīdināja, jo jau pēc aptuveni stundas veikals sagruva. Tātad ar vietas, no kurienes atskanēja signalizācija, pārbaudi vien bija par maz.

Kļūst baisi, iedomājoties, cik ļoti mūsu veselība, drošība un arī dzīvība ir atkarīga no citu cilvēku attieksmes, atbildības izjūtas, apzinīguma un, kā šajā gadījumā, drosmes, uzdrošināšanās un precīzas likuma burta ievērošanas. Atklājies, ka lielveikala darbinieki nemaz nebija informēti, kā rīkoties gadījumos, ja no ugunsaizsardzības sistēmas atskan trauksmes signāls. Jo, lūk, likumu normas 2013. gada nogalē, kā arī patlaban vēl joprojām nenosakot rīcības kārtību, kādai jābūt, kad noskan ugunsdrošības signalizācija, bet ugunsgrēks nav konstatēts, kā tas tieši bijis konkrētajā gadījumā. Tātad drosmīgi un, kā varētu likties, pirmajā mirklī varbūt pat pārsteidzīgi pieņemts lēmums par cilvēku evakuāciju būtu pretrunā ar likumu, lai gan, iespējams, būtu izglābis dzīvību 54 cilvēkiem.