Apmācīs iedzīvotāju aizsardzībai krīzes situācijās

Pirmoreiz Aizkrauklē visu apkārtējo novadu vadītāji tikās ar ASV armijas kapteini Stīvenu Vadovski, viņa kolēģiem un Zemessardzes 55. kājnieku bataljona vadītāju majoru Ingu Manfeldu. Tikšanās tēma: profesionālu cilvēku grupas — CIMIC (Civil-Military Co-operation jeb civilo un militāro spēku sadarbības) — veidošana, kas sadarbībā ar militārajiem spēkiem spētu operatīvi rīkoties ārkārtas situācijās, tajā skaitā militāra apdraudējuma gadījumā.
Aizkraukles novada pašvaldība savās telpās uzņēma Skrīveru, Kokneses, Pļaviņu, Jaunjelgavas un Neretas novada pašvaldības vadītājus, lai kopā ar militārpersonām diskutētu par jautājumiem, kas attiecināmi uz personu izvēli profesionālas komandas izveidei, kas spētu nodrošināt komunikāciju starp militārajiem spēkiem un pašvaldībām. Sekojot Igaunijas un Lietuvas piemēram, arī Latvijas Aizsardzības ministrija izvirzījusi uzdevumu veidot šādas vienības krīzes situācijām. Dabas, liela mēroga ekoloģiska katastrofa, situācijas, saistītas ar potenciālo Latvijā izmitināto bēgļu pretlikumīgām aktivitātēm, kā arī militārs uzbrukums — galvenie virzieni, kādos šīm izveidotajām komandām jāspēj profesionāli rīkoties. Arī Zolitūdes lielveikala nelaime parādīja, cik svarīgi ir ātri un profesionāli rīkoties. Amerikas militārie spēki piedāvā palīdzēt izstrādāt rīcības programmu, plānu, pēc kā rīkoties konkrētā situācijā. Tas ļaus saskaņot, piemēram, zemessardzes sadarbību ar civiliedzīvotājiem.
Šobrīd pašvaldību uzdevums ir izstrādāt savus rīcības modeļus. Jautāts par Igaunijas un Lietuvas pieredzi, kādēļ kaimiņi ir soli priekšā Latvijai, Stīvens Vadovskis atbildēja, ka abu valstu Aizsardzības ministrijām līdz 2008. gadam bija iestrādnes šajā jautājumā, bet turpmāko attīstību apturēja lielā finanšu krīze. Sākoties ekonomikas uzplaukumam, darbu CIMIC programmā atjaunoja. Latvijā šādu iestrādņu nav. Tiekoties ar Daugavpils pašvaldību, secināts, ka turienes speciālisti ir apmācīti rīkoties, piemēram, dzelzceļa katastrofā, bet nav zināšanu par rīcību militāra iebrukuma gadījumā. ASV armijas vīri Latvijā gatavi dalīties šajās specifiskajās zināšanās. CIMIC komandas uzdevums bēgļu jautājumā būtu kontrolēt pēkšņu agresīvu formējumu veidošanos, izprast to raksturu, lai ātri novērstu apdraudējumu vietējiem iedzīvotājiem.
Pašlaik līdz gada beigām notiks pašvaldību, Zemessardzes un ASV armijas pārstāvju savstarpēja informācijas apmaiņa. Cilvēku apzināšanai jānotiek līdz novembrim, lai jau janvāra vidū sāktu apmācību. Tā būs angļu valodā, bet vajadzības gadījumā varēs izmantot tulku. Izvēlētajiem cilvēkiem vajadzētu būt arī vietējām autoritātēm — skolotājiem, ārstiem un citiem. Nākamā tikšanās ar ASV militāro spēku speciālistiem jau par konkrētākiem jautājumiem paredzēta tuvāko nedēļu laikā. ◆
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra