Staburags.lv ARHĪVS

Mūsdienās bitenieks bez “papīra” tālu netiks

Imants Kaziļuns

2015. gada 9. oktobris 00:01

132
Mūsdienās bitenieks  bez “papīra” tālu netiks

Vecbebru profesionālajā un vispārizglītojošajā internātvidusskolā šoruden kvalifikācijas apliecību par biškopības zināšanu apguvi saņēma 66 bitenieki no visas Latvijas. Tālmācības programmas dalībniekiem oktobrī notika kvalifikācijas eksāmens.

Liela arī nākamā grupa
Eksāmena dienas rītā skolas sarīkojumu zālē vairāk kā sešdesmit dažādu vecumu sievu un vīru nopietnām sejām sēdās katrs savā solā, lai pusotras stundas laikā atbildētu uz vairākiem desmitiem jautājumu. To tēmas visdažādākās — sākot ar bites uzbūvi, ko kukainim nodrošina asinsrite vai kāpēc vajadzīgas kājas. Zinošiem jābūt arī par uzņēmējdarbību, slimībām, nektār­augiem.
Eksāmenu komisijas priekšsēdētājs, Latvijas Lauku konsultāciju un  izglītības centra Daugavpils biroja vadītājs Guntars Melnis teic — zināšanas vajadzīgas, ar paļaušanos uz veiksmi vien nepietiks. Tomēr arī tests vien neparāda objektīvo rezultātu. Tāpēc nepieciešami praktiskie darbi. Mēdzot gadīties, ka testa rezultāti ir augsti, bet praktiskajos jautājumos cilvēkam nav, ko teikt. Tas nozīmē, ka ar “sivēna laimi” vien kvalifikācijas dokumentu neiegūt.
Jānis Bakmanis, Vecbebru profesionālās un vispārizglītojošās internātvidusskolas direktors, teic: bezdarbnieku šeit nav, kā programmas pirmsākumos esot iedomājies, ka zināšanas biškopībā varētu būt bieži pieminētā makšķere, kas līdzētu iegūt iztikas līdzekļus. Pirmajā gadā bija 18 apmācāmo, un skaits katru gadu pieauga. Arī nākamā grupa jau nokomplektēta — tajā mācīsies 55 cilvēki. No viņiem 22 ir Latvijas Biškopības biedrības (LBB) kursus beigušie. Sadarbība ar biedrību izveidojusies, un to sekmējusi arī LBB valdes priekšsēdētāja Armanda Krauzes vizīte Vecbebros. Tā kā biedrība veic tikai vispārīgu apmācību, neizsniedz kvalifikācijas apliecību, liela daļa, tajā skaitā daudz profesionālo bitenieku, ir bez “papīra” un nevar turpināt saimniecības attīstību.
Dravnieks bez bitēm
Rita Uļjanovska uz Vecbebriem brauca no tālākās Latvijas austrumu robežas punkta — Zilupes. Par biškopības nozares īpatnībām šajā pusē viņa teic — nerentabli. Lai iegādātos saimniecībā nepieciešamo, jāveic lieli attālumi. Zilupes pusē kvalitatīva medus bieži pietrūkst, jo gribētāju to iegādāties ir ļoti daudz. Tā sauktie sīrupa bitenieki, ar daudzām saimēm, bet augstu cukura sīrupa daudzumu medū, piedāvā zemas kvalitātes produktu.
Ritai kopā ar dēlu biškopība sākumā bijis tikai vaļasprieks, kas pamazām pārauga nopietnā darbā. Vecbebros iegūtā apliecība noderēs, piedaloties dažādos projektos saimniecības attīstībai.
Starp eksāmena kārtotājiem ir arī Jadzēviču ģimene no Daugavpils puses. Māte ar tēvu — profesionāli bitenieki — atbraukuši atbalstīt dēlus Kārli un Ernestu. Arī viņiem biškopība ir sirdslieta un ikdienas darbs. Sākuši nodarboties vēl tad, ka nebija pieejami ne ES projektu līdzekļi, ne citi maksājumi. Vai ģimenē nepietiek ar vienu speciālistu? Jaunieši teic, ka šādi iespējams viena projekta vietā saimniecībā realizēt četrus. Sevi viņi jo­projām sauc par palīgiem, jo ap 200 saimju lielajā dravā lielākos darbus veic vecāki. Savukārt “papīrs” nākotnē ļaus paplašināt saimniecību. Daugavpils pusē neesot lielo zemnieku, kas aizņemtu zemes platības ar rapsi, tāpēc bitenieki netraucēti var nodarboties ar bioloģisko lauksaimniecību, tajā skaitā audzējot ārstniecības augus. Svarīgs apstāklis ir Lietuvas tuvums, jo tur visu biškopības inventāru var iegādāties vismaz par piektdaļu lētāk nekā Latvijā.
Jaunie speciālisti teic, ka Vecbebros par biškopi var kļūt “no nulles”, tajā skaitā apgūt visus praktiskos, dravā ikdienā nepieciešamos darbus.
Pirms praktiskā eksāmena uzrunāju Miku Balodi no Salaspils. Izvilktā eksāmena biļete ir par atdaleņu izveidošanu. Tēmu zinot, un tāpēc uztraukuma neesot. Gaidot savu kārtu atbildēt eksāmena komisijai, viņš stāsta par savu ideju — izveidot bišu saimes Salaspils Nacionālajā botāniskajā dārzā. Tā būtu lieliska preču zīme ar īpašu pievienoto vērtību. Mika ikdienas darbs ir saistīts ar finanšu jautājumiem, darbu birojā, un zināšanas par bitēm ieguvis tikai mācību procesā. Neesot arī vēsturiskās ģimenes pieredzes šajā jomā. Pašlaik īpašumā nav arī nevienas bišu saimes, tāpēc pret mācībām izturas ar lielu rūpību, jo apzinoties, ka ikviena kļūda dravā var nozīmēt zaudētu saimi. ◆