Staburags.lv ARHĪVS

Uz neredzēšanos, Jūrmala!

Evita Apiņa

2015. gada 8. oktobris 07:00

257
Uz neredzēšanos, Jūrmala!

Starptautiskais jauno izpildītāju konkurss “Jaunais vilnis” šonedēļ turpina pulcēt Krievijas estrādes zvaigznes, pieskandinot koncertzāli Sočos, nevis Jūrmalā, kā līdz šim. Festivāls pulcē tūkstošus skatītāju klātienē, bet miljonus daudzās valstīs  pie televizora ekrāniem.

Šķiet, gan Latvijas politiķi, gan daļa sabiedrības ir apmierināti un var justies gandarīti, ka konkursu vairs nerīko pie mums — vismaz tāds noskaņojums manāms komentāros pie rakstiem par festivāla norisi. Īsumā — prieks, kas tas “cirks” vairs nenotiek Latvijā.

Viens no iemesliem, kāpēc “Jaunais vilnis” vairs netiek rīkots Latvijā, bija ārlietu ministra Edgara Rinkēviča lēmums vairākas krievu estrādes zvaigznes iekļaut “melnajā” sarakstā, tostarp dziedātāju Valēriju. Pati māksliniece gan uzskata, ka, viņasprāt, iemesli, kāpēc iekļauta šajā sarak­stā, ir netaisnīgi: “Atgriežoties pie formulējuma par Ukrainas teritoriālās vienotības un suverenitātes graušanas veicināšanu, ko pauž Edgars Rinkēvičs kā pamatojumu personu iekļaušanai “melnajā” sarakstā, varu norādīt, ka nekad neesmu iestājusies par agresiju un konfrontāciju valstu starpā.” Arī konkursa “tēvs” komponists Igors Krutojs uzsvēris, ka nav jājauc māksla un politika, bet par Latvijas politiķi saka: “Ar mums izrīkojās zemiski.”

Manuprāt, pirms demonstrēt savu mugurkaulu, vienprātību vismaz kaut kādā jautājumā, Latvijas politiķiem vispirms bija jāizvērtē pašmāju censoņi — cik nopietni politiķi uztver latviešu mūziķu, aktieru vai mākslinieku viedokli par politiskajiem notikumiem valstī, un vai tie jebkad spējuši ietekmēt politiskus lēmumus? Ja nu vienīgi Atmodas laikā, taču ne jau šodien. Mazsvarīgs diemžēl ir arī tautas viedoklis visās jomās.

Domāju, bija vērts izvērtēt ieguvumus no konkursa rīkošanas, kas, manuprāt, ir vērā ņemami, turklāt tik daudz Krievijā populāru cilvēku sirdīs vārds “Jūrmala” vienmēr skanējis patiesi, nesamāksloti un ar lielu mīlestību.
Tiem, kuri par konkursu izsakās nievājoši, apšauba tā kvalitāti un vērtību, gribētos atgādināt, ka vienmēr ir iespēja neskatīties un neklausīties. Gluži tāpat kā “Eirovīzijai”, “Šlāgeraptaujai” un muzikālajiem šoviem, ko rāda televīzijā, ir savs pielūdzēju un skeptiķu pulks, un tā ir katra brīva izvēle. Tikai nesaprotu, kāpēc šādos apstākļos Latvija šogad savu pārstāvi tomēr sūtīja uz Sočiem?