Ja būsim pozitīvi, to pašu saņemsim pretī

Ir jau oktobris, bet domās vēl kavējos septembrī, kad visā Latvijā notika tradicionālās Dzejas dienas. Arī Jaunjelgavas bibliotēkā bija jauks pasākums, kurā piedalījās literāti Daina Grūbe, Pēteris Sakalaurs un Jaunjelgavas novada apvienības “Daugavas dardedze” dzejnieki. Paldies skatuves un kino māksliniekam Paulam Butkēvičam par dzejas lasījumu un dziesmām! Paldies visiem, kuri ar rudenīgu ziedu krāšņumu pildīja bibliotēku šajā pasākumā!
Aizvadītajā nedēļā Aizkrauklē notika ikgadējie Novadu grāmatu svētki. Svētki grāmatām šobrīd ir ļoti nepieciešami. Kā godināšana literatūrai un autoriem, jo grāmatas ir dārgas, un lasīšana vai tikšanās ar autoriem ir ekskluzīva iespēja. Tā ir arī brīnišķīga iespēja iesaistīt bērnus un jauniešus literatūrai veltītos pasākumos. Viņiem interesanta bija tikšanās ar rakstnieci Maiju Stepēnu. Es priecājos par iespēju tikties ar rakstnieci Māru Svīri, kura kopā ar liliju selekcionāru Jāni Vasarieti radījusi grāmatu “Vasaras kalnā”. Mūsu Jaunjelgavas bibliotēkā dažos pasākumos viesojušies abi mums pazīstamie autori. Šī tikšanās ir kā apstiprinājums un turpinājums iesāktajām sarunām.
Grāmatu svētkos notiek arī politiskās diskusijas, kas vienmēr bijušas ļoti interesantas. Tas ir labi, ka piedalās un uz iedzīvotāju jautājumiem atbild tieši lēmumu pieņēmēji. Tā ir tiešsaiste ar sabiedrību, kas ir ļoti svarīga.
Grāmatu svētki ir pasākums, kurā arī mēs, bibliotekāri, varam mācīties, jo uzzinām daudz jauna, ko tālāk dot saviem lasītājiem. Bibliotēka katrā pilsētā vai pagastā ir kā Gaismas pils. Pie mums nāk gan grāmatu lasītāji, gan interneta lietotāji. Novērots, ka rudenī un ziemā bibliotēku vairāk apmeklē pieaugušie un izvēlas daiļliteratūru, nozaru literatūru, lasa par ceļojumiem, dažādiem vaļaspriekiem un citām tēmām. Vasarā vairāk iegriežas bērni. Viņi izvēlas gan ieteicamo literatūru, gan lieto datorus. Tomēr, ja tie ir aizņemti, tad labprāt paskatās arī grāmatas.
Pagājušās nedēļas nogalē savus svētkus svinēja skolotāji. Skolotājiem vēlētu saglabāt mīlestību pret saviem skolēniem, jo ikviens bērns to novērtē. No savas pieredzes zinu — kur attieksme bijusi mīļāka, veidojas labāks kontakts ar skolēniem. Aizvadītajā piektdienā Jaunjelgavā viesojās skolotāji no Rojupes. Pilsēta mums ir sakopta, un ir gandarījums to parādīt arī viesiem. Domāju, ka viņi pavadīja patīkamiem iespaidiem bagātu dienu. Nevaram kaunēties ne par savu pilsētu, ne bibliotēku, jo mums ir jaunākās grāmatas un preses izdevumi. Regulāri cenšamies sarīkot arī kādu izstādi, un šobrīd var aplūkot fotostāstu par Jaunjelgavas novada skaistākajiem dārziem.
Bibliotēka ir arī vieta, kur notiek dažādi pasākumi, un, sanākot kopā, cilvēkiem ir iespēja parunāt par daudzām lietām. Ne tikai par dzeju, bet arī par mākslu, politiku vai kino. Esot tādā kultūras vidē, viņi atraisās, un var just, ka šīs sarunas cilvēkus uzlādē.
Pagājušajā nedēļā aizvadīta arī Starptautiskā veco ļaužu diena. Seniori ir vieni no aktīvākajiem lasītājiem un arī bibliotēkas rīkoto pasākumu apmeklētājiem. Kad cilvēks aiziet pensijā, viņam bieži pirmais gājiens ir tieši uz bibliotēku. Tad daudziem beidzot ir laiks, kad lasīt grāmatas. Lai arī pašai ikdiena paiet starp grāmatām, neizdodas tās lasīt tik bieži, cik gribētos. Šobrīd lasu Lato Lapsas grāmatu “Trīspadsmit Amerikas” — aizraujoša grāmata par redzēto un piedzīvoto tālās zemēs. Vēl es sevi mierinu — kad aiziešu pensijā, arī es izlasīšu visas, ko pagaidām atlieku maliņā.
Mūsu lasītāji seniori ir atvērti un mazāk gaužas par dzīves nedienām. Tā ka uz jautājumu, kas vajadzīgs labām vecumdienām, nešauboties varu atbildēt — bibliotēka. Cilvēkiem te ir lielas iespējas. Rīkojam arī grupu apmācības, un iedzīvotājiem ir iespēja parunāties un dalīties pieredzē vienam ar otru. Piedāvājam e-pakalpojumus, un tieši seniori tos aktīvāk izmanto. Ja paši esam pozitīvi pret cilvēkiem, tad to pašu saņemam pretī. Apmeklētāji atnāk ar labiem vārdiem un atnes kādu rudens ziedu vai ābolu. Tas rada pozitīvu noskaņu visai dienai.
Politika ir lieta, kas ikdienā saista mazāk, jo apzinos, ka šie procesi nav atkarīgi no mūsu domām. Neko daudz tajā arī nevaram ietekmēt. Tāpēc uzskatu, ka svarīgāk ir katram ikdienā labi darīt savu darbu, lai visiem kopumā klātos labāk. Tas ir arī attiecībā uz bēgļiem, ko šobrīd sabiedrībā aktīvi apspriež. Pagājušajā gadā rakstīju projektu par to, kā mēs varētu uzņemt trešo valstu iedzīvotājus, kā iesaistīt viņus brīvprātīgā darbā, apmācībās, lai integrētu vietējā sabiedrībā. Domas par to ir, bet, kā tas būs praksē, grūti paredzēt. Tomēr uzskatu — ja pats esi pozitīvs, tad arī otrs cilvēks atveras. To arī allaž esmu piedzīvojusi ceļojot. Savukārt agresija rada agresiju.
Tā kā rudens šogad ļoti jauks, vairāk gribas domāt par pozitīvo. Tas gan paiet ikdienas steigā, jo jāpaveic iekavējušies darbi un mājās jāsteidz novākt ražu, kā arī sagatavot dārza veltes ziemai.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra