Staburags.lv ARHĪVS

Mācīties spēlēt nekad nav par vēlu

Guna Skaistkalne

2015. gada 6. oktobris 00:01

402
Mācīties spēlēt nekad nav par vēlu

Skrīveros sākušies biedrības “Skaņumāja” rīkotie tradicionālo instrumentu tālmācības kursi, kuru laikā cilvēki var apgūt spēlēt kādu no tautas mūzikas instrumentiem, šogad — vijoli, cītaru, cimboli un ermoņikas.


Ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Latvijas Nacionālā kultūras centra atbalstu Skrīveros šie kursi notiek jau trešo reizi. Mācības noris vienu semestri, un šajā laikā, klātienē tiekoties vienu reizi mēnesī, bet tālāk aktīvi darbojoties mājās, cilvēki, kuriem nav iepriekšēju zināšanu instrumentu spēlē, apgūst ko jaunu. Šogad muzikanti mājvietu raduši Skrīveru mūzikas skolā, kur klātienes tikšanās reizēs intensīvi strādā visu nedēļas nogali no piektdienas vakara līdz svētdienai. “Septembrī notikušajā sesijā uz kursiem pulcējās 24 cilvēki, vienu instrumentu vēlas apgūt vidēji pieci seši cilvēki,” stāsta projekta koordinatore un biedrības “Skaņumāja” pārstāve Sandra Lipska.
“Apgūt kāda mūzikas instrumenta spēli nekad nav par vēlu, ja vien ir vēlme to darīt. Mēs nemācām instrumentu spēli pēc notīm, bet gan kā senāk — ar ierādīšanu, vērošanu. Notiek arī teorētiskās nodarbības, mācāmies spēlēt ansamblī, jo kursu noslēgumā sniedzam nelielu koncertu. Nodrošinām kursu apmeklētājus ar materiāliem, lai semināru starplaikos viņi varētu mājās darboties paši. Tie, kas vēlas, ar pasniedzējiem tiekas arī individuāli,” stāsta Sandra Lipska. Viņa piebilst, ka šādu kursu mērķis ir sevis izglītošana, pilnveidošana un varbūt arī kāda bērnībā nepiepildīta sapņa piepildījums.
Interese par šiem kursiem esot liela, tāpēc biedrība “Skaņumāja” šobrīd meklē iespēju piesaistīt līdzekļus šādas apmācību programmas turpināšanai nākamajā gadā. Lai varētu veidot  nākamā gada programmu, interesenti aicināti pieteikties jau tagad. Pieteikuma anketa atrodama mājaslapā www.muzikanti.lv.
Tradicionālās instrumentu spēles tālmācības kursi ir mūžizglītības projekts, un tiem var pieteikties jaunieši no 16 gadu vecuma un pieaugušie. Iepriekšējās mūzikas zināšanas nav nepieciešamas, taču vēlams savs mūzikas instruments, kura spēli var apgūt pieredzējušu tautas mūzikas spēlmaņu vadībā. Piemēram, vijoles spēli šajā apmācību ciklā pmāca Zane Kriumane, viena no labākajām folkloras vijolniecēm. Ermoņiku spēli māca etnomuzikologs Oskars Patjanko, cimboli — Nacionālā kultūras centra tautas mūzikas eksperts, etnomuzikologs Ilmārs Pumpurs, cītaru — kapelas “Hāgenskalna muzikanti” cītariste Sandra Lipska. Iepriekšējos semestros bija iespēja apgūt arī mandolīnas, caurspēlējamās cītaras (cītarkokles), Ieviņa ermoņikas un tamburīna (bubyna) spēli. ◆