Staburags.lv ARHĪVS

Reformu lielvalsts

Agita Grīnvalde-Iruka

2015. gada 2. oktobris 07:56

200
Reformu lielvalsts

Šķiet, Latvijā izgāzusies vēl viena reforma, un tā ir administratīvi teritoriālā reforma, kuras rezultātā 2009. gadā no 522 pašvaldībām izveidoja 109 novadu pašvaldības un deviņas republikas pilsētas.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nupat piedāvājusi jaunu veidu, kārtējo reizi pārzīmējot novadu robežas mūsu valsts kartē. Ir divi varianti. Vienā no tiem iezīmēti 49 novadi un deviņas republikas nozīmes pilsētas, otrā — 29 sadarbības teritorijas ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem, kas būtībā līdzinās bijušajiem rajoniem.
Līdz ar publiskās diskusijas sākšanu par šo projektu un jaunas reformas pamatojumu var uzskatīt, ka ministrija ir paziņojusi — līdzšinējā reforma bijusi neveiksmīga, un tās īstenošanā ieguldītais laiks, darbs un nauda izšķiesti velti. Sākam visu no jauna.
Tas gan nav nekas jauns, jo jau trīs gadus pēc re­­formas īstenošanas — 2012. gadā — toreizējais ministrs Edmunds Sprūdžs atzina: novadu izveide nav devusi gaidāmo rezultātu, un šajā jomā valda pilnīgs jūklis. Viņa priekšgājējs Edgars Zalāns, kura laikā reforma tika īstenota, gan spirinājās pretī, iebilstot, ka tik kategoriski notikušo vērtēt vis nevar, uzskatot, ka par 80 procentiem pasākums tomēr esot izdevies.

Kā galveno argumentu, kāpēc reformu var uzskatīt par neveiksmīgu, pašreizējais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards min samērā lielo to pašvaldību skaitu, kurām ir nepietiekama nodokļu ieņēmumu bāze un kas nespēj patstāvīgi realizēt savas ar likumu noteiktās autonomās funkcijas. Šo problēmu varot atrisināt tikai pašvaldību apvienošana.
Dzirdot šādas ziņas par kārtējo neveiksmīgo projektu, atkal un atkal rodas pārliecība, cik ļoti mums pietrūkst tālredzības, vienotības, ilgtspējīgas domāšanas valsts pārvaldē. Jā, un varbūt arī “stingrākas rokas” valdībā. Savtīgas intereses un politiskās spēlītes šobrīd ir pāri visam. Un cik tajā visā jau esam zaudējuši naudas? Nebeidzamā izglītības reforma, kas aktuāla kļūst katru rudeni un skolas.lv projektā zaudētie 3,5 miljoni. Veselības jomas reformas un gaisā izkūpējušie  seši miljoni e-veselības projektā. Diemžēl neatradu datus, cik izmaksājusi par neveiksmīgu atzītā novadu reforma, bet tie noteikti arī ir miljoni. Cik ilgi tā var turpināt?