Avīzi vai avīzes izstrādājumu?
Kopš novadu reformas pēdējo sešu gadu laikā daudz intensīvāk sevi pieteikušas tā sauktās pašvaldību avīzes. Daudzas no tām darbojas arī vairāk kā divdesmit gadu un ir viens no pieejamajiem iedzīvotāju informācijas avotiem. Tās izdotas par pašu iedzīvotāju līdzekļiem, un tajās atspoguļotā informācija bieži dublējas ar reģiona neatkarīgo mediju saturu, toties noklusē visas nejēdzības, piemēram, budžeta naudas izšķērdēšanu, kļūdainu lēmumu pieņemšanu, tādējādi iedzīvotāju daļai, kuras uzticība daudzajos gados iegūta, rada greizu realitāti jeb bieži reklamē pašvaldības bezdarbību ar skaistiem stāstiem par pagasta koru panākumiem un puķu dārziem. Otrs greizais spoguļattēls rāda rūpes par uzņēmējdarbību novadā, tajā pašā laikā kropļojot to.
Savā izdevumā pašvaldības ļauj izvietot reklāmas par daudz zemāku samaksu nekā reģionālajās avīzēs vai dara to bez maksas. Tā kā lapiņas mēdz drukāt krāsainas, tām ir liela tirāža, iedzīvotāji un uzņēmēji šo iespēju izmanto, bet tādējādi rada nelabvēlīgus apstākļus reģionālajiem medijiem, kas citu starpā ir arī darba devēji. Kā norādījusi laikraksta “Bauskas Dzīve” galvenā redaktore Anita Rozentāle, avīzes izstrādājumi viņas vadītajai avīzei rada vairāk kā 10 tūkstošu eiro lielus zaudējumus gadā. Savukārt Rēzeknes pilsētas pašvaldība izdevuma uzturēšanai un izgatavošanai gadā no iedzīvotāju maksātajiem nodokļiem tērē vairāk kā 185 tūkstošus (!) eiro.
Par postošo avīzes izstrādājumu ietekmi uz sabiedrību un ekonomiku var stāstīt ilgi. Lai šim stāstam beidzot liktu punktu, pie darba ķērusies Konkurences padome ar tās priekšsēdētāju Skaidrīti Ābramu priekšgalā. Kopā ar Kultūras ministriju līdz 2017. gadam plānots izstrādāt noteikumus, kas, ja ne likvidētu, tad vismaz ierobežotu šo pašvaldības izdevumu darbu. Nosakot gan to, kas ir pašvaldības izdevums, kādas ir tā funkcijas, gan aizliedzot tajā izvietot reklāmas. Tomēr pusotrs gads, līdz jaunie noteikumi stāsies spēkā, var būt liktenīgs laiks vairākiem neatkarīgajiem medijiem, kas jau tagad tik tikko turas virs ūdens. Stāstu par izdevumiem var papildināt ar tiem saistītu tēmu — pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālisti. Šobrīd viņu pienākums ir piegādāt materiālus šiem izdevumiem, lai gan amata nosaukums liek domāt par cilvēku, kurš lieliski orientējas pašvaldības darbā un informē ne jau sevi, bet jebkuru, kam rodas jautājumi par pašvaldības darbu. Cik gadiem jāpaiet, lai Kultūras, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija vai kāda cita atbildīgā struktūra ķertos arī pie šī jautājuma?
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra