Staburags.lv ARHĪVS

Turpina spēlēt slepkavas lomu

Imants Kaziļuns

2015. gada 11. septembris 09:44

1052
Turpina spēlēt slepkavas lomu

Šonedēļ, braucot no Aizkraukles uz Lielvārdi, pārliecinājos, ka vienu otru autovadītāju uz līdzenas vietas vajadzētu noņemt no trases par agresīvu braukšanu. Ceļa remontdarbu dēļ lielā daļā brauktuves atļautais maksimālais ātrums ir 70 kilometru stundā. Protams, lielceļu mačo, večiem ar “pautiem” tā ir ņirgāšanās par viņu braukšanas prasmēm, un viņi mani apdzina kā stāvošu. Savukārt no paziņām nereti dzirdu: “Tu ko, kāpēc piesprādzējies? Kas, tu neuzticies man?”

Pērn satiksmes negadījumu skaits — 3728 — ir līdzīgs kā iepriekšējos desmit gados. Toties pakāpeniski pieaug bojāgājušo skaits no 177 (2012. gadā) līdz 212 pērn. Šogad melnā statistika kliedz: pirmajā pusgadā — 73. Iedomājieties šos cilvēkus vēl dzīvus kā malkas pagales saliktus rindā un pār tiem pārbraucam smago automašīnu, sadragājot viņus līdz nāvei. Baisi? Protams, katrs atsevišķi ir tikai kārtējais nelaimes upuris, bet kopumā tā ir mūsu tautas daļa, kuru labprātīgi esam atdevuši vājprātīgajiem pie stūres, lai tie smejot izšķaidītu pa asfaltu kāda meitu vai dēlu.

Lai šoferi varētu atjaunot savas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības, kas atņemtas uz laiku līdz vienam gadam, turpmāk būs jākārto teorētiskais eksāmens — tā šonedēļ vienojušies Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti. Manuprāt, šoferiem, kuri sodīti par būtisku ātruma pārsniegšanu, vajadzētu atņemt tiesības un pakļaut nopietnai psihiatru komisijas pārbaudei. Iespējams, daļai tiesības sēsties pie stūres nebūtu atjaunojamas uz mūžu.

Sarunā ar psihiatrijas speciālistu noskaidroju, ka pašlaik valstī  darbojas vienādi noteikumi ārstu komisijām, kas dod slēdzienu par atbilstību autovadītāja apliecības iegūšanai. Tomēr noteikumi ir nepilnīgi, līdz ar to katrā reģionā tos mēdz interpretēt. Bieži ģimenes ārsti uzskata, ka pacients ir labi zināms, psihisku problēmu nav un pie attiecīgā speciālista nenorīko.

Kopš medicīnisko izziņu kontroli savā pārziņā pārņēmis CSDD, situācija nedaudz uzlabojusies, jo iepriekš šoferi nereti gadiem brauca ar nederīgu izziņu.

Joprojām pārāk lojāla attieksme ir pret šoferim, kuri pieķerti pie stūres dzērumā. Sodi  pārāk mazi, bet pats pieķertais, iespējams, hronisks alkoholiķis, kurš, protams, sevi par tādu neuzskata un ārsta slēdziena par to nav, tupina spēlēt potenciālā killera lomu uz dzīves skatuves.

Kas notiks, kad Rīgas—Daugavpils šoseja būs atjaunota, ar līdzenu asfalta segumu, kas lielai daļai šoferu aizmiglos prāta spējas un liks izspiest no auto pēc iespējas lielāku ātrumu?