Staburags.lv ARHĪVS

Grupveida bezatbildība

Evita Apiņa

2015. gada 3. septembris 07:29

288
Grupveida bezatbildība

Pēc traģiskā notikuma, kad Varakļānu veselības aprūpes centrā, iekrītot lifta šahtā, dzīvību zaudēja divgadīgs zēns, Būvniecības valsts kontroles birojs ēkā atklājis vēl vienu pārkāpumu — pagrabā izbūvēts baseins, pārkāpjot būvniecības prasības. Par nelaimes gadījumu policijā sākts kriminālprocess, notiek izmeklēšana, kurā iesaistīts Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) un Valsts darba inspekcija. Patlaban ir vienīgi PTAC slēdziens, ka tehniski lifts esot kārtībā, taču tā drošības risinājums ir nepietiekams un nepilnīgs.

Liftu ikdienā izmantoja jau ceturto gadu, tas savulaik izbūvēts Eiropas projektā. Pieņemšanas dokumentos tas bija nosaukts par liftu, bet tagad pašvaldībā to dēvē par vertikālo pacēlāju, lai gan pacēlāja un lifta būvniecības prasības un izmantošanas noteikumi atšķiras. Izrādās — vēl nav skaidrības, kas īsti ir bijis projektā, kas izbūvēts un kas ierakstīts dokumentos, lai varētu lemt, kādām prasībām tam īsti jāatbilst.

Saistībā ar notikušo ir sācies “futbola mačs”, kurā būvnieki, projektētāji, pašvaldības amatpersonas un veselības centra vadība nepārprotami centīsies atbildību kā futbola bumbu pārspēlēt viens otra lauciņā. Nelaimes gadījums diemžēl stiprina pārliecību: joprojām katrs priekšnieks, padotais, speciālists un uzraugs dreb vien par savu ādu un amatu, cerot, ka viņa paraksts projektā nav bijis svarīgākais un izšķirošais. Nožēlojami, ka joprojām pēc Zolitūdes traģēdijas neesam mācījušies, nepieprasām atbildību, galvenais, ka šādos projektos iesaistītie prot skaitīt naudu, kas “ieripo” arī pašu kabatās.

Nedomāju, ka Varakļānu veselības aprūpes centra vadītāja, domes deputāte Dina Inķēna vienpersoniski ir atbildīga par notikušo, taču viņas skaidrojums, ka liftu ikdienā lietojuši ļoti daudz cilvēku un neviens tā bīstamību nebija pamanījis, mani izbrīna.
Vai mums, līdzcilvēkiem, apmeklējot sabiedriskas vietas, ir pienākums apšaubīt speciālistu atzinumu, pieprasīt liftu un būvju dokumentāciju? Iedomājos situāciju, ka, ieejot Aizkraukles poliklīnikā, pirms iekāpšanas liftā cilvēki sāktu pieprasīt personālam dokumentus, kas apliecina lifta drošumu un atbilstību visām prasībām. Vai tas ir īstais  risinājums šādai grupveida bezatbildībai?
Atliek vien cerēt, ka speciālistu atzinums par traģisko notikumu nesāksies ar vārdiem “nelaimīga sakritība”, “nejaušība”, “neviens to nevarēja paredzēt vai ietekmēt”, bet notikušo atzīs par nolaidību, kurai ir vārds, uzvārds un ieņemamais amats.