Staburags.lv ARHĪVS

Pārmaiņas gan Izglītības pārvaldē, gan mācību saturā

Imants Kaziļuns

2015. gada 28. augusts 00:01

45
Pārmaiņas gan Izglītības pārvaldē, gan mācību saturā

Pirms jaunā mācību gada Aiz­kraukles novada ģimnāzijā konferencē tikās Aizkraukles izglītības pārvaldes un tās sadarbības partneru novadu skolu pārstāvji.
Imanta Kaziļuna
teksts un foto
Paldies par darbu svētkos
“Būt stiprākiem par citiem, jauniešiem, viņu vecākiem, lai pietiek spēka deviņiem mēnešiem un vairāk skaistu mirkļu ne tikai izlaidumā!” tāds bija Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja Leona Līduma vēlējums visiem mācībspēkiem,
1. septembri sagaidot. Gads rit dzejnieka Raiņa zīmē, tādēļ vairāki no runātājiem uzsvēra nepieciešamību mainīties, lai turpinātu pastāvēt.
Par piedalīšanos un lielo darbu aizejošās vasaras grandiozākajā pasākumā — XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos — Izglītības un zinātnes ministrijas Pateicības rakstu saņēma starpnovadu koru virsdiriģents Eduards Grāvītis un deju kolektīvu virsvadītāja Inese Ermansone. Pateicības rakstu saņēma arī Aizkraukles bērnu un jauniešu centra vadītāja un starpnovadu pasākumu koordinatore Sarmīte Kruglova.
Aizkraukliešus
nomaina skrīverieši
Aizkraukles izglītības pārvaldē šogad ir izmaiņas. Viena no tām — ilggadējā speciāliste Staņislava Krieva, sasniedzot pensijas vecumu, savā vietā atstāja Aigu Gūtmani. To, cik sirsnīgi koleģiāla un visu mīlēta ir Staņislava Krieva, varēja novērtēt pēc garās apsveicēju rindas un daudzajiem ziediem. Atzinības rakstu par ilggadēju, radošu un profesionālu darbu pasniedza novada domes priekšsēdētājs. Staņislava Krieva  sanākušajiem veltīja Ārijas Elksnes dzejoli par sievietes lomu dzīvē — celt māju, lai bērniem, kur pārnākt būtu. Uzcelt māju, ar mieru, prieku un siltumu piepildītu, viņa novēlēja arī visām kolēģēm skolotājām.
Jaunā galvenā speciāliste-metodiķe Aiga Gūtmane pēdējos 20 gadus strādājusi par mācību pārzini Ķeguma komercnovirziena vidusskolā, ieguvusi maģistra grādu pedagoģijā un skolotājas 4. kvalitātes pakāpi. Gandrīz 30 gadu dzīvojusi Koknesē, tāpēc kolēģi viņu droši var saukt par savējo.
Izmaiņas skārušas arī Aizkraukles, Skrīveru, Neretas un Jaunjelgavas latviešu valodas un literatūras skolotāju metodisko apvienību. Tās vadītājas Aizkraukles novada ģimnāzijas skolotājas Lolitas Ondzules vietā darbu sāk Santa Krasovska no Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas. Vēstures skolotāju metodiskās apvienības līdzšinējās vadītājas Dainas Tautvidas vietā amatā stāsies arī skrīverietis — jaunais un enerģiskais vidusskolas vēstures skolotājs Edgars Bērziņš.
Darbs pie jauniem izglītības standartiem
Ciemos pie mūspuses skolotājiem un skolu direktoriem ieradās Valsts izglītības satura centra (VISC) vadītājs Guntars Catlaks. Šajā amatā viņš ir kopš maija sākuma, bet aiz muguras ir 12 gadi, pavadīti “Education International” kā pētniecības koordinatoram. (“Education International” — pasaulē lielākā arodbiedrību savienība, kas pārstāv 30 miljonu izglītības darbinieku, apmēram 400  organizāciju 170 valstīs pasaulē un apvieno visus skolotājus un izglītības darbiniekus — aut.)
Guntars Catlaks stāstīja par jaunumiem šajā mācību gadā. Lielu daļu runas viņš veltīja kompetenču metodēm izglītības saturā, skolotāju sadarbībai un darba vērtēšanai.
Šajā mācību gadā VISC sāk izstrādāt jaunus izglītības standartus, iesaistoties Eiropas struktūrfondu projektā. Pie tiem strādās nākamos piecus gadus, un jau 2018. gadā plānots izveidot pirmos jaunos izglītības standartus pamata un vidusskolas izglītībai. Šoruden pēc Ministru kabineta noteikumu pieņemšanas visas izglītības pārvaldes Latvijā aicinās izvēlēties un iesaistīt mācību iestādes, lai piedalītos jaunā mācību satura izstrādē un ieviešanā. Šobrīd plānots iesaistīt 80 izglītības iestāžu un vismaz trīs skolotājus no katras, bet ne vairāk kā trīs mācību iestādes no vienas izglītības pārvaldes.
Pirmie pārbaudījumi
jau septembrī
Nākamajā mācību gadā sāks arī jauna mācību kursa “datorika” ieviešanu 175 mācību iestādēs, paredzot datorzinību apguvi jau ļoti agrīnā vecumā. Jauns mācību kurss būs “cilvēkdrošība”. Notiks arī drošības nedēļas pasākumi, nodarbības par satiksmes drošību un ceļu satiksmes noteikumiem, kā arī vairākas citas.
Būs vairāki diagnosticējošie darbi, viens no tiem — fizikā un ķīmijā 10. klasei jau septembrī. Pārējie darbi pārsvarā nākamajā pavasarī — dabaszinībās 9. klasei, matemātikā 8. klasei un citi. Eksāmenu jaunumi divi: šobrīd nobeiguma  fāzē ir projekts par iespēju izvēlēties starp obligāto svešvalodas eksāmenu un starptautiski atzītas testēšanas aģentūras testu. Otrs jaunums — fizikas, ķīmijas vai dabaszinību eksāmens kā centralizētais piloteksāmens, lai saprastu šāda eksāmena nepieciešamību, novērtējot pēc iespējas lielāku skolēnu skaitu ar dažādu zināšanu līmeni. Šo eksāmenu paredzēts piedāvāt pēc brīvprātības principa veikt aptuveni 50 izglītības iestādēm, un tā rezultātu neieskaitīs, jo paralēli notiks ierastais jeb izvēles eksāmens.