Staburags.lv ARHĪVS

Vairākās skolās nākamgad 10. klasi nokomplektēt būs sarežģīti

Līga Patmalniece

2015. gada 18. augusts 00:01

360
Vairākās skolās nākamgad 10. klasi nokomplektēt būs sarežģīti

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) paralēli jaunajam pedagogu darba samaksas modelim strādā pie grozījumiem, kas nosaka, ka no 2016./2017. mācību gada vidusskolas klasi varēs atvērt, ja tajā būs vismaz 12 skolēnu. Tiek lēsts, ka pēc šāda modeļa ieviešanas pašvaldībām varētu nākties slēgt aptuveni 80 vidusskolu. “Staburags” aptaujāja vidusskolas, lai uzzinātu, kā veicas klašu komplektēšana šajā mācību gadā un cik daudz bērnu mācības sāks pirmajā klasē. 

Jābūt vismaz ducim
IZM informē — ja pašvaldība uzskata, ka skola ar ļoti mazu skolēnu skaitu ir nepieciešama, tā izglītības iestādi varēs uzturēt par saviem līdzekļiem, tomēr IZM uzstāj, ka izglītībai ir jābūt kvalitatīvai un skolās ar mazu skolēnu skaitu to nevar nodrošināt. Noteikt minimālo skolēnu skaitu ministriju mudinājuši centralizēto eksāmenu rezultāti un starptautiski pētījumi, kuri atspoguļo skolēnu zināšanas. Tie rāda, ka skolās, kurās ir neliels skolēnu skaits, zināšanas ir krietni sliktākas.
Optimālais skolēnu skaits vidusskolās, lai skolēni sasniegtu labākos rezultātus, ir no 15 līdz 25 vienā vidusskolas klasē. Jaunie noteikumi paredzēs, ka no nākamā gada 1. septembra novados 10. klase atverama tad, ja tajā būs vismaz 12 skolēnu, lielā daļā novadu pilsētu un Pierīgas novados — vismaz 18, bet republikas nozīmes pilsētās — vismaz 22. Aizkraukles reģionā prasība — vismaz 12 skolēnu — attiecas uz visiem novadiem, izņemot Aizkraukles, kur 10. klases atvēršanai nepieciešams 18 skolēnu. Visi norādītie skaitļi ir aptuveni un līdz 1. septembrim var mainīties.
Pirmklasnieku netrūkst
Pļaviņu  novada ģimnāzijā pirmajā klasē mācīsies ap 30 bērnu un tiks atvērtas divas klases. “Skolēnu uzņemšana turpināsies līdz pat 24. augustam, šobrīd desmitajā klasē ir 19 audzēkņi. Trīs ir atnākuši no citām izglītības iestādēm, pārējie ir mūsu skolas absolventi. Problēmas nokomplektēt vidusskolas desmito klasi mums ne­radās,” stāsta Pļaviņu novada ģimnāzijas direktore Rita Pole. Direktore atklāj, ka nedaudz mazāks skolēnu skaits vidusskolas klasēs būs divos nākamajos gados, parādot demogrāfijas līknes lejupslīdi krīzes laikā, deviņdesmito gadu otrajā pusē.
Andreja Upīša Skrīveru vidus­skolas direktors Aldis Rakstiņš stāsta, ka šogad apsīkusi pēdējo gadu tendence skolēnu skaitam samazināties. “Pirmo gadu pēc ilgāka pārtraukuma bērnu skaits šogad būs pat nedaudz lielāks kā pagājušajā mācību gadā,” stāsta direktors. “Vidusskolā 10. klasē būs 31 — 33 skolēni, precīzi vēl nezinām. Pie mums mācīsies ne tikai skrīverieši, arī Seces, Vietalvas, Aizkraukles, Iršu un Jumpravas bērni.” Šogad Skrīveros īpaši kupls pirmklasnieku skaits — nedaudz virs 40, tādēļ plānots atvērt divas pirmās klases.
Salīdzinoši liels skolēnu skaits ir Aizkraukles novada ģimnāzijā — mācības desmitajā klasē sāks ap 40 skolēnu, bet ģimnāzijas pēdējā klasē ir pat trīs klases.
Par skolēnu skaitu nav jāsatraucas arī Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolai. Kokneses novada izglītības darba speciāliste Lauma Āre informē, ka būs divas desmitās klases, kurās mācīsies vairāk kā 30 skolēnu. Savukārt Vecbebru profesionālajā un vispārizglītojošajā internātvidusskolā (VPVI) vispārizglītojošajā daļā desmito klasi neatvērs. Visā novadā šogad ir 58 pirmklasnieki, Ilmāra Gaiša vidusskolā — 32, Bebru pamatskolā — 7, VPVI — 8, Pērses sākumskolā — pieci, un Kokneses internātpamatskolā-attīstības centrā sāks mācīties seši bērni.
Klasi atvērs arī astoņiem skolēniem
Valles vidusskolā desmitajā klasē pieteikušies deviņi jaunieši — informē Jānis Kovals, Vecumnieku novada domes priekšsēdētāja vietnieks.
“Šis mācību gads, runājot par skolēnu skaitu, ir sarežģīts visā Vecumnieku novadā. Visās četrās vidusskolās desmitajās klasēs ir 8 līdz 10 audzēkņi. Raugoties uz pamatskolas klasēm, situācija ir nedaudz labāka. Pagaidām šķiet, ka noteikumi par skolēnu skaitu klasē stāsies spēkā no nākamā gada. Diskusijās ar skolu direktoriem, nolēmām, ka klasi atvērsim, ja vēlmi mācīties izteiks vismaz astoņi skolēni. Esam modelējuši situāciju, kas rastos, ja klasi neatvērtu,” stāsta Kovals. “Aptuveni 30% jauniešu mācības neturpinātu nekur, tikpat liels skaits izvēlētos mācīties citā vidusskolā, un tādā gadījumā Vecumnieku novadam būtu jāmaksā šai jauniešu izvēlētajai pašvaldībai. Šobrīd mēs savstarpējos norēķinos par izglītojamajiem citiem novadiem maksājam 147 tūkstošus eiro gadā, bet saņemam 96 tūkstošus. Aprēķinājām, ka izņemt vidusskolas posmu pašvaldībai izmaksās vēl dārgāk, nekā piemaksāt trūkstošo summu. Jāsaprot arī tas, ka pagasts, kurā nav skolas, ir nepievilcīgs potenciālajiem iedzīvotājiem.”
Direktores pienākumu izpildītāja Valles vidusskolā Gunta Kupčiuna stāsta, ka pirmajā klasītē šogad mācīsies astoņi bērni. “Lauku skolā prasīt 12 bērnus desmitajā klasē, ņemot vērā demogrāfisko situāciju, — tas ir sarežģīti,” savu viedokli pauž Gunta Kupčiuna. “Pēc dažiem gadiem būs lielākas klases, bet nākamgad tas būs sarežģīti, jo astotajā klasē šogad mācās deviņi bērni. Mūsu skolā tendence ir līdzīga kā visā valstī — 80% beidzēju paliek mācīties vidusskolā un 20% aiziet uz citām skolām. Gadās, ka bērni pēc devītās klases mācās citā skolā, bet pēc kāda laika atgriežas pie mums. Skolai ir dienesta viesnīca, un laukos tas ir svarīgi. Tajā dzīvo arī bērni, kuri varētu izbraukāt uz mājām, tomēr paliek, jo tad var piedalīties dažādos interešu pulciņos, apmeklēt sporta treniņus.”
Jaunjelgavieši par skolu cīnīsies
Jaunjelgavas vidusskolas direktore Lauma Mīlīga informē, ka desmitajā klasē pieteikušies 11 skolēni, bet pirmajā klasītē pulciņš ir kuplāks — 18 bērnu. Jaunjelgavas vidusskola novada bērniem nebūt nav ģeogrāfiski izdevīgākā un tuvākā vieta, kur mācīties. No Sunākstes pamatskolas līdz Jaunjelgavas vidusskolai ir teju 37 kilometri, turpretim līdz Viesītes vidusskolai — tikai 16 km, līdz Aizkrauklei — 32 km. Tomēr Jaunjelgavas vidusskola ir apņēmības pilna cīnīties, un tiek darīts viss, lai skola būtu interesanta un izdevīga jauniešiem — ieviesta jauna programma vidusskolām, kurā iespējams apgūt valsts aizsardzības mācību, jauniešiem maksā stipendiju, dzīvošana dienesta viesnīcā ir bez maksas utt.
Guntim Libekam, Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētājam, ir strikts viedoklis: “IZM komentāri par izglītības reformu ir dažādi, un pagaidām īsti nevar saprast, kas un kā būs. Ja klasē nebūs minimālā skolēnu skaita, tad finansējums proporcionāli tiks samazināts vai nebūs vispār? Vēl ir daudz neskaidrību. Ja naudu nedos, tad iztiksim. Klasi atver vai slēdz direktors, nevis valdība. Tā nav valdības kompetence, pamatizglītība un vidējā izglītība ir pašvaldības pārziņā. Iesaku valdībai un IZM nejaukties pašvaldību un skolu direktoru kompetencē, un, ja tomēr to darīs, mēs ļoti nopietni cīnīsimies. Tas nav pieņemams, un mēs negrasāmies ar to samierināties.”
Mācās arī apkaimes pagastu bērni
Neretas novadā vienīgā mācību iestāde, kur iegūt vidējo izglītību, ir Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskola. Šogad desmitajā klasē pieteikušies 12 skolēni — informē Žanna Miezīte, Neretas novada izglītības darba speciāliste. “Izvērtējot skolēnu skaitu pamatskolas klasēs, problēmām nokomplektēt desmito klasi tuvākajos gados nevajadzētu būt. Devītajā klasē šogad ir 26 bērni, tā gan ir lielākā klase skolā, citās ir 15, 16 audzēkņi. Uz Neretas vidusskolu dodas mācīties arī jaunieši no apkārtējiem pagastiem — Rites, Pilskalnes, Mazzalves un Zalves,” stāsta Žanna Miezīte. “Šogad vairāki absolventi iestājās Aizkraukles profesionālajā vidusskolā, devās arī uz Rīgu.”
Visās Neretas novada skolās pirmajā klasē mācības sāks 26 bērni: Neretā — 15, Mazzalvē — deviņi, bet Sproģos —  divi, mācības notiks apvienotajās klasēs.


Fakts
Šīgada vasarā slēgts 10 skolu: Rīgas 68. vidusskola, Jēkabpils novada Bērzgala pamatskola, Gulbenes novada Bērzu sākumskola, Aknīstes novada Gārsenes pamatskola, Madonas novada Sarkaņu pamatskola, Alūksnes novada Strautiņu pirmsskolas izglītības iestāde, Saldus sākumskola, Daugavpils pilsētas pirmsskolas izglītības iestāde, Krāslavas novada Aulejas pamatskola, Apes novada Gaujienas pirmsskolas izglītības iestāde.