Staburags.lv ARHĪVS

Karstums uzbrūk arī veikalos un birojos

Ginta Grincēviča

2015. gada 14. augusts 00:01

275
Karstums uzbrūk arī veikalos un birojos

Saulains un karsts Latvijā būs vēl vairākas dienas. Nav cilvēka spēkos kontrolēt laikapstākļus, taču darba devēju pienākums ir nodrošināt strādājošajiem atbilstīgus apstākļus darba telpās.

Sūdzas par bezgaisu
Ilgstošais, vairāk kā 30 grādu karstums ir pārbaudījums kā strādājošajiem, tā dažādu iestāžu klientiem. Nepietiek, ka ārā ir karsts, dažu iestāžu telpas atgādina pirti. Par vienu šādu gadījumu laikrakstam “Staburags” pastāstīja vietējā iedzīvotāja, kura ir sašutusi par apstākļiem, kādos jāuzturas veikala darbiniekiem, un par neērtībām, kuras jāpacieš tā klientiem.
“Labdien! Esmu sašutusi par SIA “Enhars” vadības attieksmi un necieņu pret pircējiem. Veikala konditorejā, Aizkrauklē, Lāčplēša ielā 5, šajā karstajā laikā nav iespējams iepirkties, jo gaisa temperatūra tur ir ap 32 grādiem. Veikalā nav, ko elpot, nerunājot jau par to, ka tur varētu pasēdēt pie galdiņa un paēst. Tajā karstumā un bezgaisā pircējs jau pēc piecām minūtēm var zaudēt samaņu. Tas atkārtojas gadu no gada. Vai tiešām “Enhara” finansiālā situācija ir tik slikta, ka vairāku gadu garumā nav iespējams nopirkt un novietot kaut vai mobilo kondicionieri. Vai vadībai pircēji ir tikpat vienaldzīgi kā veikala darbinieki? Es apbrīnoju veikala pārdevējus, kurām tādos verdziskos apstākļos jāpavada garas darba stundas, izturību.
Ar cieņu Lidija”
Rūpējas par klientiem
Pēc sūdzības saņemšanas devos pārbaudīt, vai tiešām darba ap­stākļi SIA “Enhars” veikalā Aizkrauklē ir tik slikti? Mani vērojumi no Lidijas kundzes pieredzētā krasi atšķīrās. Veikalā iegāju pirms pulksten 17, visu dienu temperatūra ārā biju turējusies virs 30 grādiem un pie debesīm nebija neviena mākonīša. Gaidīju īstu pirti, taču, ieejot veikalā, jutu daudz zemāku temperatūru kā ārā. Darbinieces bija parūpējušās, lai veikala telpas būtu iespējami vēsākas. Durvis bija atvērtas, visiem logiem aizvilktas žalūzijas, kas telpai neļāva sakarst. Veicot pirkumu pie kases, vispirms sajutu, tad arī ieraudzīju kondicionieri. Tātad par darbiniekiem ir padomāts un, cik iespējams, tiek gādāts par labvēlīgiem apstākļiem arī telpā. Iepirkusies devos prom, taču pie diviem galdiņiem sēdēja cilvēki un ieturēja maltīti. Tas liecina, ka arī šiem apmeklētājiem karstums tik ļoti netraucē.
Protams, katrs cilvēks temperatūras izmaiņas izjūt citādāk, iespējams, Lidijas kundze “Enhara” veikalā iepirkās dienā, kad gaisa kondicionieris bija sabojājies.
Par radušos situāciju sazinājos ar SIA “Enhars” valdes priekšsēdētāju Ievu Mihailovu. “Aizkraukles veikalam visas sienas, kas ir saules pusē, ir no stikla. Lai nodrošinātu labvēlīgus apstākļus darbiniekiem un klientiem, pie logiem ir žalūzijas un telpu atvēsina kondicionieris. Grūti teikt, kādēļ klientei veikalā bija pārāk karsti, iespējams, kādā dienā gaisa temperatūra telpās ir bijusi lielāka un kondicionieris nav ticis galā. Tomēr šāda situācija ir ļoti reti. Par visiem bojājumiem, ja tādi rodas, tiek ziņots meistaram, un objektu uzreiz pārbauda. Katrs klients mums ir svarīgs, cenšamies rūpēties, lai veikala apmeklētājiem būtu patīkami un viņi vēlētos uzkavēties “Enhara” telpās. Mēs varam tikai atvainoties, ja ir bijušas kādas neērtības. Sekojam līdzi, kas notiek mūsu veikalos, un novēršam radušās problēmas,” informē Ieva Mihailova.
Darba devējam jāgādā par mikroklimatu
Lai vai kā, šis nav vienīgais gadījums, kad dzirdēts par pārāk augstu temperatūru un bezgaisu telpās. Apgrūtinoša iepirkšanās bijusi arī jaunā “DGS apģērbu” veikala apmeklētājiem. Veikala logi ir pavērsti pret dienvidiem, un tiem nav žalūziju. Nodrošināt visu telpu ar labu gaisa cirkulāciju ir sarežģīti, telpas ir plašas, un bez īpašām atvēsinošajām iekārtām to nav iespējams izdarīt.
Par darba telpu mikroklimatu atbild darba devējs. Gaisa temperatūras, relatīvā mitruma un gaisa cirkulācijas prasības darba vietā ir atkarīgas no fiziskās slodzes, kas nepieciešama attiecīgā darba veikšanai. Strādājošie ir iedalīti trīs kategorijās, un katrai grupai ir savas telpu mikroklimata prasības. Pirmajā kategorijā ietilpst tie strādājošie, kuriem darba veikšana nav saistīta vai prasa ļoti nelielu fizisku piepūli. Šiem strādājošajiem gada siltajā periodā gaisa temperatūrai darba telpās jābūt no 20 līdz 28 grādiem. Strādājošie, kam darbs saistīts ar vidēju vai lielu fizisko piepūli, ir otrās kategorijas darbinieki. Darba telpās gaisa temperatūrai jābūt no 16 līdz 27 grādiem. Trešās kategorijas strādniekiem, kam ir smags darbs, jānodrošina salīdzinoši zemākā gaisa temperatūra (no 15 līdz 26 grādiem). Gaisa relatīvajam mitrumam darba telpās visu gadu jābūt no 30 līdz 70 procentiem neatkarīgi no darba kategorijas.
Darba telpu mikroklimata normas ir obligātas telpām, kas ekspluatācijā nodotas pēc 2010. gada, pārējām strādājošo darba vietām normatīviem ir rekomendējošs raksturs.
Latvijas likumos nav punkta, kas kādas profesijas pārstāvim ļautu neveikt savus tiešos darba pienākumus pārlieku lielā karstuma dēļ, taču šo problēmu iespējams atrisināt, abpusēji vienojoties ar darba devēju. Viens no piemēriem ir ceļu būves strādnieki, kuriem maina darba organizāciju (strādā agrāk no rīta vai vēlu vakarā), lai būtu vieglāk. ◆