Kāpēc putra paliek bļodā?
Izskanējušie XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki veicinājuši diskusijas ne tikai par to, ka neprotam rīkoties ārkārtas situācijās, bet arī par to, ka sabiedrībai nav vienprātības, kāds ēdiens ir veselīgs, garšīgs un piemērots bērnam. Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile nupat kādā intervijā norādījusi, ka vairāki svētku dalībnieku vecāki ministrijā interesējušies, kāpēc bērniem svētku laikā netika doti čipsi un limonāde, piebilstot, ka dzert “pliku ūdeni” esot pazemojoši.
Svētku rīkotāju informācija liecina, dziedātāju un dejotāju ēdināšanai atvēlēti 1,35 miljoni eiro, viena dalībnieka ēdināšanas izmaksas dienā — 7 eiro. Šajā summā iekļautas brokastis, pusdienas un vakariņas. Cik cilvēku, tik viedokļu, par to pārliecinājos, gan palasot svētku dalībnieku un viņu vecāku stāstus, gan apskatot sociālajos tīklos ievietotās bildes ar svētku dalībnieku maltītēm.
Kāpēc putra paliek bļodā? Kāpēc dārzeņu sautējums ir “negaršīgs”? Un kāpēc dzert “pliku ūdeni” varētu būt pazemojoši? Tagad uz šiem jautājumiem jāmēģina atbildēt ne tikai ministrijā, svētku rīkotājiem un ēdināšanas uzņēmumiem, domāju, katrā ģimenē. Nevaram pieprasīt, lai bērns pāris dienu laikā maina savus ēšanas paradumus un kāri notiesā svētku rīkotāju sagādāto auzu pārslu biezputru vai biešu zupu, ja mājās pie tāda ēdiena nav radināts. Bērnudārzos un skolās ir izdarīts ļoti daudz, lai bērns ēstu iespējami veselīgāk, arī šonedēļ valdība apstiprināja Veselības ministrijas ieceri papildināt izglītības iestādēs aizliegto pārtikas produktu un pārtikas piedevu sarakstu. Tikai tam nav lielas jēgas, ja bērns porcijai nepieskaras, jo viņam “negaršo”, jo “mājās tā neēd”.
Domāju, kola, čipsi, želejkonfektes, vafeles, cepumi un citi našķi nedrīkstētu būt aizliegtajā sarakstā, jo tas, kas aizliegts, bērnam vienmēr visvairāk kārojas. Tie nepazudīs no veikalu plauktiem tikai tāpēc, ka vecāki tos būs stingri aizlieguši nepaskaidrojot. Svarīgāk ir iemācīt bērnam, ka tas nav ēdiens, ko cilvēks ēd trīs reizes dienā, bērnam jāsaprot, ka no čipsiem nepārtiek, bet ar tiem šad tad panašķējas. Būtiski, lai bērns saprot, ka ūdens viņa veselībai ir vislabākais un mamma kolu nepērk katru dienu ne tāpēc, ka viņai būtu žēl naudas, bet tāpēc, ka bērnam to nevajag. Un šis nu ir liels dzirnakmens vecāku dārziņā.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra