Hennas zīmējumu valdzinājums

Viss jaunais ir labi aizmirsts vecais, tādēļ nav brīnums, ka par pēdējā laika “modes kliedzienu” kļuvusi antīkās pasaules tradīcija mehndi jeb īslaicīgs zīmējums ar hennu. Šie zīmējumi uz ādas ir ne tikai estētisks papildinājums, tiem piemīt arī dziednieciskas īpašības.
Hennas pasta mājas apstākļos
Skrīveriete Danute Podvinska pēc dabas ir ļoti radoša personība, un jau gadu viens no viņas vaļaspriekiem ir hennas zīmējumu veidošana. Šajā laikā pie lielākiem un mazākiem mākslas darbiem tikuši radi, draugi un paziņas. Plašāks cilvēku loks viņas vaļasprieku iepazina Skrīveru novada svētkos.
Pirms gada Danute ievēroja radošās darbnīcas, kurās veidoja hennas zīmējumus. Nodarbe viņu ieinteresēja, saistīja arī tas, ka izejmateriālu — hennas masu — var pagatavot pats. Detalizēta informācija par hennas masu atrodama internetā, taču jābūt uzmanīgam, jo ne visām receptēm var ticēt. Arī skrīverietei bija nepieciešams pāris mēģinājumu, līdz masa izdevās, kā iecerēts.
Nozīmīgākā maisījuma sastāvdaļa ir hennas pulveris, kas iegūts no hennas auga lapām. Tās novācot, izkaltējot un samaļot pulverī, iegūst zīmējumiem nepieciešamo pamatvielu. “Hennas pulveri pasūtu internetā, tam pievienotas arī bazilika un citu augu lapas. Lai iegūtu zīmējumiem nepieciešamo maisījumu, pievienoju citrona sulu, tējas koka eļļu un fruktozi. Visas sastāvdaļas ir labas un cilvēka veselībai kaitēt nevar, ja vien pret konkrētu vielu nav alerģijas,” stāsta Danute. Katra sastāvdaļa maisījumā pilda savu funkciju, fruktoze gatavajai konsistencei piešķir vijīgumu, citrona sula kalpo kā kodinātājs, hennas pulveris satur dabīgo krāsvielu un, tāpat kā tējas koka eļļa, ir ar antiseptisku iedarbību. Maldīgs ir uzskats, ka, samaisot vielas, pēc pāris stundām var ķerties klāt pie zīmēšanas. Maisījumu nepieciešams noturēt vismaz 18 stundas, tad pievienot ēterisko eļļu un kādu laiku atstāt siltumā. Masas sagatavošana aizņem aptuveni diennakti, tad maisījumam vislabākais pigments.
Noturīgākam rezultātam
Hennas zīmējumus uz ādas var veidot, izmantojot tūbiņas vai irbulīšus, Danutei tuvāks ir pirmais variants. Ar tūbiņas palīdzību var panākt smalkākas līnijas, kas līdzinās mežģīņu rakstam. Karstā laikā biezās līnijas var saplūst kopā un sabojāt zīmējumu.
Uzskati par to, cik ilgi hennas zīmējums saglabājas, ir dažādi. Kādam tas ir mēnesis, citam pāris nedēļu, tas atkarīgs no hennas sastāva un citiem apstākļiem. Danutes veidotie zīmējumi turas aptuveni nedēļu. Nozīme ir ādas tipam — cilvēkiem ar tumšāku ādu zīmējums būs izteiktāks un turēsies ilgāk. Veidojot hennas zīmējumu, uz ādas nonāk masa, kas līdzīga smalkiem dubļiem. Tiem kalstot, uzvilktās kontūras ietonējas. Lai zīmējums būtu košāks un ilgāk saglabātos, sakaltušo masu ieteicams nekasīt nost līdz nākamās dienas rītam. Ietonējoties atmirušajai ādai, tonis kļūst izteiksmīgāks. Process nav kaitīgs, lai masa nenobirtu, zīmējumu var pārklāt ar plāksteri.
Ja ir nepieciešamība vai vēlme no rotājuma ātri tikt vaļā, palīdzēs bieža saskarsme ar ūdeni vai pāris stundu pirtī. Tā kā masas sastāvs ir dabīgs, tas arī viegli padosies mazgāšanas līdzekļiem, piemēram, “Fairy”.
Ja hennas zīmējums saglabājas vairāku nedēļu garumā, tam, visticamāk, ir pievienota kāda papildviela. Īpaši uzmanīgiem jābūt tiem, kas vēlas iegūt melnās hennas zīmējumu. Melnās hennas sastāvā ir ķīmija, tā ir tik bīstama, ka saskarsmē ar ādu var veidoties čūlas. “Dabīgā henna var būt tikai brūnā krāsā. Senajā Ēģiptē un Grieķijā gatavoja melnu masu no dedzinātām oglēm, kas līdzinājās hennai, taču zīmējumi turējās vien pāris dienu. Mūsdienās visa melnā henna ir ķīmija,” stāsta Danute. Par pašas gatavoto maisījumu viņa ir pārliecināta.
Derīguma termiņš hennas masai var saīsināties, ja to nepareizi uzglabā. Maisījumam klāt pievienotā citrona sula kalpo kā etiķis, taču šis dabīgais konservants siltumā bojājas — saskābst. Masa var kļūt arī ūdeņaina. Lai tas ilgāk saglabātos lietošanai, flakoniņu ar hennas maisījumu var turēt saldētavā. Kad ir nepieciešamība, to atsaldē un lieto.
Pozitīvā koda vēstījums
Tāpat kā tetovējumu meistaram, arī hennas māksliniekam nedrīkst drebēt rokas. Danute ar zīmēšanu ir “uz tu”, taču bez drošām kustībām nepieciešams pārzināt zīmējumu, lai process izdotos. Lai gan visbiežāk cilvēki vēlas austrumnieciskus zīmējumus, arī šajā nišā savu vietu iekarojušas latvju rakstu zīmes. Lai tās precīzi atainotu, jāsaprot, kā tās ir tapušas. Latvju zīmes sastāv no 45 un 90 grādu leņķiem. Zīmējot ir jāievēro pareizas līniju garumu attiecības un leņķi. Tikai Dieva zīmei varbūt sašaurināts leņķis.
Ķermeņa rotājumu var izveidot, izmantojot trafaretu, pārziest to ar hennu, un zīmējums gatavs. Taču tad pazūd procesa burvība, kas ir svarīga hennas zīmējuma daļa. “Zīmēšanas process ir radīšanas prieks. Tā ir divu cilvēku saskare, ar sirdi un dvēseli es zīmēju otram. Zīmēs un rakstos ir ievadīts pozitīvs kods, ar to tiek nodots vēstījums. Arī hennai piemīt dziedinošas un labvēlīgi ietekmējošas īpašības,” stāsta Danute.
Hennas zīmējumi senajā kultūrā bija nozīmīgi. Arābu valstīs hennas maisījumu lietoja kā atvēsināšanās līdzekli, tikai pēc tam krāsvielu izmantoja ķermeņa izdaiļošanai. Ornamenti bija izsmalcināts rotājums, savdabīgs talismans, kuram cilvēki piedēvēja maģiskas un aizsargājošas īpašības. Mehndi māksla visvairāk izplatīta ir Indijā, tā ir svētku tradīcija, kura spēkā ir arī šodien. Senajā Indijā līgava varēja nedarīt mājas darbus, kamēr zīmējums turējās uz rokas. Mūsdienās tam ir vairāk estētiska, dekoratīva nozīme. Zīmējuma izvēle ir atkarīga no katra konkrētā cilvēka — kamēr vieni pieturēsies pie tipiskā austrumu stila, citi rotāsies ar latvju rakstu zīmēm, bet bērni priecāsies par modernākiem attēliem — kaķēniem, taurenīšiem un pūķiem.
Nav svarīgi, vai hennas zīmējums tiek veidots estētisku vai dziedniecisku iemeslu dēļ, tas ir maģisks piedzīvojums, kas neliks vilties. ◆
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra