Iznomā Vecbebru muižas kompleksu

Kokneses novada pašvaldība noslēgusi līgumu ar SIA “Vecbebru muiža” par Vecbebru muižas kompleksa — kungu mājas, klēts, staļļa, pagraba — iznomāšanu 30 gadiem.
Maijā novada pašvaldības rīkotajā izsolē pieteicās viens pretendents — nesen izveidotais uzņēmums “Vecbebru muiža”. Kā liecina informācija Lursoft datubāzē, uzņēmums ar pamatkapitālu 1 eiro izveidots 2014. gada 9. oktobrī. Tas reģistrēts Bebru pagasta “Tulpēs”, un uzņēmuma vienīgais īpašnieks ir Imants Strads.
Līgumā noteiktais muižas kompleksa lietošanas mērķis ir tā attīstība un renovācija. Nomas maksa gadā ir 1821 eiro. Līgums paredz, ka nomniekam muižas kompleksā vismaz trīs pirmajos gados jāinvestē ne mazāk kā 300 tūkstošu eiro. Līdz 15. jūnijam uzņēmumam pašvaldībā jāiesniedz renovācijas plāns.
“Nomas līgumu veidojām, konsultējoties ar Latvijas Pašvaldību savienību, dažādiem speciālistiem. Nomnieka pieteikumā norādītais īpašumā īstenojamais projekts ir “Ekoloģisko produktu ražošanas un mācību centrs”, tas jārealizē piecu gadu laikā,” stāsta Dainis Vingris, Kokneses novada domes priekšsēdētājs. “Līgumu noslēdzām 30 gadiem, termiņu varam mainīt, ja netiek izpildīti līgumā noteiktie nosacījumi. Ceram, ka viņiem izdosies un Bebros tiks radītas arī darba vietas. Ēkai nepieciešami lieli ieguldījumi, kapitālais remonts — jāpārbūvē jumts, jāmaina logi, apkures sistēma, elektroinstalācija, kanalizācija un jāveic citi darbi. Latvijā līdzīgos gadījumos ir gan labi, gan arī slikti piemēri. Risks ir vienmēr.”
Pašvaldības īpašumā muižas komplekss nonāca pirms pāris gadiem pēc skolu optimizācijas, kad Vecbebru profesionālo vidusskolu apvienoja ar internātvidusskolu. Divus gadus ēka, kurā reiz bija internātvidusskola, stāvēja tukša.
“Muižas kompleksu mums nodeva ar noteikumiem, ka pārdot to nedrīkstam, varam izmantot pašvaldības funkciju veikšanai vai, nespējot tādu lietojumu rast, atdot atpakaļ valsts akciju sabiedrībai “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ),” stāsta Dainis Vingris. “Arī šo variantu skatījām, taču tas, iespējams, nozīmētu, ka ēka tāpat stāvētu tukša. Izvērtējām visdažādākās iespē-jas ēkas izmantošanai, piedāvājām Zemkopības ministrijai, ataicināja arhibīskapu Zbigņevu Stankeviču, labklājības ministru Auguli — nekā. Ja muižā nebūtu tik daudz jāiegulda, tad lietojumu būtu vienkāršāk rast. Beidzot secinājām — vai nu iznomājam kādam, kurš var ieguldīt līdzekļus, vai arī jānodod VNĪ.”
Uzziņa
Vecbebru muižas dzīvojamā ēka celta barona Meijendorfa laikā, 19. gadsimta pirmajā pusē, klasicisma stilā. Ēku nodedzināja 1905. gadā, vēlāk to atjaunoja arhitekta Vilhelma Bokslafa vadībā. Rezultātā izbūvēja rizalītu, kas ir izteiksmīgs jūgendstila arhitektūras paraugs.
Fakts
Vecbebru muižas kungu māja ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Muižas parks ar apbūvi — klēti, stalli, pagrabu — ir vietējās nozīmes kultūras piemineklis.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra