Staburags.lv ARHĪVS

Uzņem viesus no Islandes un Norvēģijas

www.staburags.lv

2015. gada 22. maijs 00:01

2
Uzņem viesus no Islandes un Norvēģijas

Aizkraukles novada ģimnāzija iesaistījusies skolu sadarbības projektā starp Islandi, Norvēģiju un Latviju, kas paredz arī skolēnu un skolotāju pieredzes apmaiņas braucienus uz sadarbības valstīm. Nupat aizkrauklieši uzņēma viesus no Islandes un Norvēģijas, iepazīstinot viņus ar mācību procesu skolā, latviešu kultūru un Latvijas skaistākajam vietām.
Jaunieši sazinās arī pēc projekta beigām
Projekta koordinatore Aizkraukles novada ģimnāzijā, angļu valodas skolotāja Baiba Svenča stāsta, ka šis “Nord plus” projekts “Tehnoloģiju izmantošana skolēnu attīstībai” ilgst trīs gadus un šis ir otrā gada noslēgums. Rudenī aizkrauklieši viesojās Islandē, savukārt tagad, maijā, viesus uzņēma Aizkrauklē: “Pie mums viesojās astoņu cilvēku delegācija — divi skolotāji un četri skolēni no Islandes, kā arī divi skolotāji no Norvēģijas. Projektā obligāts noteikums ir skolēnu  izmitināšana viesģimenēs, tāpēc liels paldies par viesskolēnu uzņemšanu, ēdināšanu un izguldināšanu Lindai un Jānim Villeriem, Sanitai Annai Kozlovskai, Šteinbergu un Riekstiņu ģimenei.”
Projekta ideja: Ziemeļvalstis ar Baltijas valstīm ciešāk iepazīstas, sadraudzējas, iepazīst viena otras kultūru. Pieredze liecina, ka arī pēc apmaiņas programmas beigām jaunieši kontaktējas, sazinās ar jauniegūtajiem draugiem dažādās pasaules valstīs, un tas arī ir liels ieguvums.
Garšo skābeņu zupa
“Apmaiņas programmā svarīgākais ir parādīt Latviju, iepazīstināt ar sevi un to, kas visspilgtāk raksturo mūsu valsti. Nedēļas programma bija ļoti plaša, jau pirmajā dienā braucām uz Siguldas “Tarzānu”, kas Islandes bērniem bija pārsteigums. Viņi apbrīnoja zaļos kokus un priecājās par dzeltenajām pieneņu pļavām, jo mājās tādas dabas nav. Viesošanās laikā apmeklējām Kokneses darbnīcu “Mazā kāpa”, par ko visi bija sajūsmā, viesojāmies “Skrīveru saldumu” ražotnē un Rīgas Zooloģiskajā dārzā. Jauks piedzīvojums bija viesošanās Šteinbergu ģimenes lauku mājās, kur kopā ar Islandes jauniešiem vārījām uz ugunskura skābeņu zupu, kas ārzemniekiem ļoti garšoja,” stāsta skolotāja.
Islandes jaunieši piedalījās mācību stundās, kopā ar aizkraukliešiem mājturības stundās gatavoja arī ēdienu. Skolotāja Baiba Svenča teic, ka mācību stundās Latvijā un Islandē būtiskākā atšķirība, ko viņa ievērojusi, varētu būt tehnoloģiju lietošanā: “Islandē mācību stundās skolēni diezgan bieži lieto iPad, kā nav katram skolēnam, taču skolās izsniedz komplektu mācību stundām. Pie mums iespēja tikt pie datoriem ir datorklasēs, kas lielākoties ir aizņemtas.”
Vajadzīga viesnīca
Projekts un valstu sadarbība turpināsies arī nākamajā mācību gadā, rudenī vairāk iecerētas skolotāju apspriedes, bet pavasarī būs projekta noslēgums. “Nākamgad mērķis būs visās skolās izmēģināt jaunus digitālos rīkus, par ko mēs stāstām viens otram, uzņemot gan video, veidojot bilžu kolāžu vai uzrakstot par to rakstiņu un ievietojot projekta mājaslapā.
Lai mēs varētu uzņemt viesus un pagūt apskatīt iecerētās vietas, paldies Aizkraukles novada mēram Leonam Līdumam, kurš mūs nodrošināja ar transportu, savukārt Aizkraukles novada kultūras nama direktore Anta Teivāne palīdzēja izmitināt norvēģu un islandiešu skolotājas, atvēlot labiekārtotas telpas kultūras namā. Raugoties nākotnē un Aizkraukles attīstībā  — jāvēl, lai pilsētā atkal darbotos viesnīca, jo bez tās uzņemt ārzemniekus ir ļoti sarežģīti,” teic Baiba Svenča.