Staburags.lv ARHĪVS

Skrīverietes izlolota ideja — dāvana Latvijai

Ināra Sudare

2015. gada 21. maijs 00:01

76
Skrīverietes izlolota ideja — dāvana Latvijai

Parīt, 23. maijā, atzīmējot Latvijas himnas autora Baumaņu Kārļa 180. jubileju, plašas svinības notiks viņa dzimtajā pusē — Limbažu novada Viļķenē. Šis būs ieskaņas pasākums ceļā uz Latvijas simtgadi. Godinot himnas autoru un gatavojoties Latvijas dzimšanas dienai,  Limbažu kultūras nama Tautas lietišķās mākslas studija “Dzilna”, kuru vada skrīveriete Baiba Vaivare,  realizē ideju noaust vairāk kā 15 metru garu un 30 centimetru platu jostu Latvijas karoga krāsās ar pilnu valsts himnas —
latviešu tautas lūgsnas “Dievs, svētī Latviju!” — tekstu, kopā ap 150 rakstu zīmju.

Unikāls projekts
Grandiozās jostas aušana sākta īpaši izgatavotās stellēs, “Spēka dziesmu” stiprināta — 1. maijā, Baumaņu Kārļa dzimšanas mēnesī. To paredzēts pabeigt jau līdz šīgada 18. novembrim, Latvijas valsts jubilejai. Šis ir unikāls projekts — tā radīšanas procesā var iesaistīties visa Latvija un vēl. “Savu artavu aicināts dot katrs — liels vai mazs no ikviena Latvijas novada; jebkurš cilvēks, kurš vēlas pievienot savu vēlējumu Latvijai, arī tu!” tā Baiba.
Vienlaikus ar jostu tiek radīta arī “Tautas svinīgās lūgšanas” aušanas grāmata.  Grāmatas īpašo sējumu veidojusi dizainere Aiva Bumbure — kā 12. gadsimta foliantiem, senākajām Latvijā zināmajām  grāmatām.
Katram burtam veltīts viens atvērums: te ikvienam, kas audis konkrēto burtu, ir iespēja ierakstīt savu vēlējumu Latvijai; pie tam — šeit tiek pievienota arī viņa fotogrāfija no aušanas brīža. Grāmata būs kā pievienotā vērtība jostai, liecība tam, kas un kā jostu darinājuši. Tātad — jo garāka top josta, jo pildās arī īpaši iesietās “Tautas svinīgās lūgšanas” aušanas grāmatas lappuses. Grāmata ir 8 cm bieza!
 Roku iemēģina arī kultūras ministre
 Pirmajā dienā vien — tas bija
1. maijā — roku jostas aušanā  iemēģināja ap pussimt cilvēku.
Visi kopā pieveica pirmo burtu “D”.  Kad Baibai vaicāju, vai šai nodarbei vajag īpašu talantu, viņa mierināja, ka to spēj ikviens — viss notiek profesionāļu vadībā, un brāķis nav iespējams. Īpaši labi ar aušanu galā tiekot vīrieši.
Pagājušajā nedēļā, 11. maijā, kad Nacionālajā teātrī notika preses konference, veltīta himnas autoram, pie stellēm sēdās arī kultūras ministre Dace Melbārde, Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte un apgāda “Zvaigzne ABC” prezidente Vija Kilbloka.
 Jau zināms, ka 10. jūnijā Limbažu kultūras centrā  valdīs īpaša sirsnība — jostu aust pieteikušās arī Baibas vadītās Skrīveru tekstilmākslas studijas “Putnukalns” dalībnieces.
Baiba uzsver, ka Limbažos tiek gaidīts ikviens interesents — viens pats, ar ģimeni vai kolektīvu jebkurā laikā, vien iepriekš jāpiesakās Limbažu kultūras namā (tālruņi: 64070781, 29100371),  lai precizētu ierašanās laiku.
Atbalstītāja un rosinātāja
Radoši cilvēki ir kā putni — viņu idejas lidojumu var sasniegt tikai tad, ja novads kopumā saprot, ka, uzklausot un atbalstot, pats iegūst visvairāk, kā Rainis teica: “Dodot gūtais neatņemams.” Baiba atceras, kā gada sākumā kopā ar Limbažu kultūras nama direktori — visneiedomājamāko ideju atbalstītāju un rosinātāju — Sandru Miezi spriedušas, kā atzīmēt Baumaņu Kārļa jubileju. Tad arī  izkristalizējusies ideja par himnas vārdu  ieaušanu jostā. Katrai tautai ir savas īpašās vērtības, un latviešiem tie ir jostās ieaustie raksti. Unikālās jostas pamats būs austs, bet burti izšūti. Tam, kā veicas ar himnas aušanu un cik burtu un vārdu jau iespējams izlasīt, varēs sekot līdzi arī Limbažu novada mājaslapā http://www.limbazi.lv/.
Uz jubilejas sliekšņa
Baiba, Limbažu Tautas lietišķās mākslas studijas “Dzilna” vadītāja, ar sajūsmu stāsta par savu kolektīvu. “Dzilnās” darbojas ap piecdesmit dalībnieču. Studija šogad dzīvo 50 gadu jubilejas zīmē. Tai par godu kultūras namā ik mēnesi apskatāma jauna izstāde — katrai desmitgadei sava, šo laiku raksturojoša. Rudenī tiks iekārtota ļoti plaša un krāšņa apaļās jubilejas noslēguma izstāde, kurai speciāli tiek austi jauni darbi.
Ikkatrs, kurš būs atbraucis aust jostu, varēs novērtēt arī “Dzilnas” audēju filigrāno darbu. ◆