Staburags.lv ARHĪVS

Inese Lejniece — labākā no 1302 ģimenes ārstiem

Sandra Pumpure

2015. gada 19. maijs 00:01

111
Inese Lejniece — labākā no 1302 ģimenes ārstiem

Nacionālais veselības dienests izvērtējis ģimenes ārstu darbu pagājušajā gadā. No 1302 ģimenes ārstiem par labākiem atzīti trīs, tajā skaitā ģimenes ārste Inese Lejniece Pļaviņu novadā.

Iespējas jāizmanto
Vērtēšanā ņēma vērā dažādus ģimenes ārstu darba kvalitātes kritērijus — profilakses pasākumus, bērnu un hronisko pacientu aprūpi, praksē reģistrēto pacientu dalību valsts organizētajā vēža agrīnās diagnostikas pārbaudēs, neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta izsaukumu skaitu pie konkrētā ārsta pacientiem, kā arī veikto manipulāciju daudzveidību.
Inese Lejniece sacīja, ka šis atzinīgais novērtējums viņas ārsta praksei bija arī pērn un tas noteikti ir komandas darbs. Viņai ir divas ļoti labas un izdarīgas palīdzes — Rasma Gāga Pļaviņās un Maija Kalniņa Vietalvā. Kopā jārūpējas par 1724 pacientiem. Tas noteikti neesot viena gada darbs, bet iestrādāta sistēma kopš ģimenes ārstu prakses izveides.
— Šobrīd plašsaziņas līdzekļos dažādās kampaņās daudz atgādina par profilaktiskajām pārbaudēm, un mēs saviem pacientiem sakām to pašu. Lielākā daļa pacientu ieklausās tajā, ko apliecināja šis vērtējums. Katram ārstam ir sava sistēma, kā sekot līdzi pacientu veselībai un profilaksei, lai atgādinātu — jāaiz­iet uz pārbaudi vai jāveic vakcinācija. Valsts šobrīd piedāvā dažādas iespējas pārbaudīt veselību, un to vajadzētu izmantot, tā laikus atklāj dažādas saslimšanas, turklāt sākuma stadijā, kad ārstēties var veiksmīgāk, — stāsta Inese Lejniece.
Ne visiem gan patīkot, ja atgādina par veselības pārbaudēm, bet tas ir tikai pašu pacientu labā.
Joprojām kolēģi
Kāpēc pie Ineses Lejnieces pacientiem tik maz jādodas neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķiem, ko viņi paši arī apliecina? Ārste atzīst, ka tas arī noteikti atkarīgs no sakārtotas terapijas un kontroles, īpaši pacientiem ar hroniskām saslimšanām. Ir, protams, gadījumi, kad nepieciešama neatliekama palīdzība vai arī papildu kon­-
sultācija, ko iespējams saņemt.
Viņa pozitīvi vērtē savulaik izveidoto ģimenes ārstu prakšu sistēmu, jo tādējādi var iepazīt ģimenes vairākās paaudzēs, kas nereti palīdz izskaidrot dažādas saslimšanas.
— Ar bijušajiem kolēģiem, terapeitiem, joprojām sazvanāmies un konsultējamies, jo ikviens gadījums ir atšķirīgs. Neraugoties uz pieredzi un zināšanām, jāmācās un kursi  jāapmeklē regulāri, jo viss nepārtraukti attīstās, — saka ģimenes ārste.
Savulaik ģimenes ārsta praksei bija piesaistīti arī citi speciālisti, piemēram, acu ārsts, kurš uz Pļaviņām brauca konkrētā laikā. Daktere Lejniece atzīst, ka šobrīd dažādu izmeklējumu tehnoloģijas attīstās tik strauji, ka nav iespējas tās visas atvest pacientiem. Specializētos kabinetos izmeklējumi vienmēr būs efektīvāki.
Atpūšas kopā ar mazbērniem
Inese Lejniece par ārsti strādā no 1981. gada. Pļaviņu slimnīcā jaunajai terapeitei pēc Medicīnas institūta beigšanas bija pirmā darba vieta. Interesanti, ka Ineses kundze piedzimusi šajā pilsētā, kur ģimene no Jēkabpils bija ieradusies viesos pie radiem. Blakus pilsētā pagājuši viņas skolas gadi, bet lielākā mūža daļa tomēr saistīta ar Pļaviņām. Tur izveidota ģimene un izaudzināta meita Baiba un dēls Jānis.
Ģimenes ārstes darbs ir gan darbietilpīgs, gan emocionāli grūts. Tāpēc jāatvēl laiks arī atpūtai. Inese Lejniece labprāt brīvo laiku pavada kopā ar bērniem, mazbērniem un darbojoties dārzā. Jaunākajai mazmeitiņai Dārtai drīzumā būs trīs gadi, bet vecākā — Viviāna — beigs
1. klasi, un ar viņu vecmāmiņa bieži apmeklējusi pasākumus Pļaviņās vai devusies uz koncertu, kādu izrādi Jēkabpilī, Rīgā, vai pavada uz interešu pulciņu nodarbībām.
Inese Lejniece ir mājas vecākā ēkā Raiņa ielā 68 — pirmajai daudzdzīvokļu mājai Pļaviņās, kur veikta siltināšana.
— Sākumā iedzīvotāju attieksme pret to bija skeptiska un dažiem pat noraidoša, tagad tā ir mainījusies. Ieguvumu jūt visi, un sākuma grūtums jau aizmirsies. Mums nav neviena parādnieka. Labiekārtojam arī mājas pagalmu, un par iekrāto naudu izremontēta jau viena kāpņu telpa un uzlabos arī pārējās. Prieks, ka tajā visā ir attīstība, — saka Inese Lejniece.
Runājot par daudzajiem ikdienas darbiem, ko pagūstam un arī nepagūstam, pļaviņiete atzīst, ka ar šādu polemiku saskaras ikviens. Vienas receptes nav, bet acīmredzot katram pašam jāizvērtē, ko var paveikt un no kā vajadzētu atteikties. ◆