Staburags.lv ARHĪVS

Vēro kolēģu darbu Igaunijā

Vēro kolēģu darbu Igaunijā

Aizkraukles profesionālās vidusskolas septiņi darbinieki atgriezušies no pieredzes apmaiņas brauciena Igaunijā. Aizkrauklieši iepazina kolēģu darbu četrās profesionālās izglītības iestādēs, apmeklējot Pērnavas kompetences centru, Tallinas Celtnieku skolu, Tallinas Tūrisma skolu un Rakveres arodvidusskolu.


Uz Igauniju devās Aizkraukles profesionālās vidusskolas direktore Ruta Krūkle, direktora vietniece Velta Narkevičina, saimniecības vadītājs Jānis Bērziņš, projektu vadītāja Inita Šale, galdnieku profesionālo priekšmetu skolotājs Māris Rukmanis, automehāniķu profesionālo priekšmetu skolotājs Edgars Šals un pavāru profesionālo priekšmetu skolotāja Aina Puniņa.  Katrā skolā mūs laipni uzņēma, stāstīja par mācību iestādes vēsturi, attīstību un perspektīvo skatījumu nākotnē. Ļoti atklāti diskutējām par aktualitātēm profesionālajā izglītības sistēmā — gan par pozitīvām, gan ne tik veiksmīgām lietām.
Katrs varēja aplūkot skolas materiālo bāzi, darbnīcas un vērot audzēkņu darbību mācību stundās. Šo skolu izglītības programmu profili ir līdzīgi mūsu skolas īstenotajām izglītības programmām. Igaunijas izglītības iestādēs ieguldīti lieli Eiropas Savienības finanšu līdzekļi, kas ļāvuši iegādāties modernu, darba tirgum atbilstošu materiāli tehnisko bāzi.
Tāpat kā Latvijā, arī Igaunijā profesionālās izglītības iestādēm lielu konkurenci veido vispārizglītojošās skolas. Arī Igaunijā audzēkņi mēdz kavēt stundas vai pamest mācības, jo atrod darbu. Lai saglabātu audzēkņu skaitu, skolas aktīvi strādā ar pieaugušajiem, rīko  apmācības un dažādus kursus. Arī Igaunijā aktuāls ir jautājums par darba vidē balstītām apmācībām, skolas aktīvi īsteno šo apmācību, jo līdzās skolām ir daudz lielu uzņēmumu, kas tajā ir ieinteresēti.
Igaunijā skolās daudzas grupas ir nelielas, sarunās ar skolu direktoriem uzzinājām, ka mācību iestāde pati drīkst lemt par audzēkņu skaitu grupās. Katram audzēknim valsts apmaksā pusdienas, atlīdzina arī ceļa izdevumus uz skolu, jaunieši saņem 60 eiro valsts stipendiju mēnesī. Pašreiz Igaunijas skolas pāriet uz trīsgadīgu apmācību, te profesija no vispārējās izglītības ir nodalīta. Audzēknis drīkst izvēlēties, vai vēlas kārtot eksāmenus, lai iegūtu arī vispārējo izglītību.
Skolas iesaistās dažādos ES projektos, patlaban beigušas vērienīgos ERAF projektus, un turpmāk būs jāmācās iztikt ar finansējumu, kas piešķirts. Ļoti daudz jauniešu dodas praksē uz ārzemēm.
Pieredzes apmaiņas laikā tikāmies ar Bulgārijas jauniešiem, kuri bija praksē Tallinas viesnīcās un restorānos. Viņi ļoti atzinīgi novērtēja prakses laikā iegūto pieredzi.
Igaunijā profesionālās izglītības reformas jau ilgst 15 gadus, tādēļ ir sasniegts daudz vairāk nekā Latvijā. ◆