Staburags.lv ARHĪVS

Vajadzīgs pozitīvs piemērs

Evita Apiņa

2015. gada 21. aprīlis 09:36

59
Vajadzīgs pozitīvs piemērs

Vakar Rīgas Centrālajā stacijā sabiedrība par atklātību “Delna” sāka kampaņu “Cel trauksmi!”, kuras mērķis ir mudināt sabiedrību neklusēt un iestāties par tiesiskāku un demokrātiskāku valsti, atklājot informāciju par iespējamiem tiesību normu un ētikas principu pārkāpumiem institūcijās, valsts, pašvaldību vai privātos uzņēmumos.  “Delna” iestājas arī par to, lai Latvijā būtu atsevišķs likums, kas aizsargātu trauksmes cēlējus. 


Viens no Latvijā zināmākajiem trauksmes cēlējiem Neo jeb Ilmārs Poikāns, kurš, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta informācijas sistēmā esošos “caurumus”, pirms pieciem gadiem ieguva un nodeva sabiedrībai informāciju par valsts institūciju un komercsabiedrību darbinieku un amatpersonu atalgojuma patieso apmēru. Tiesībsargājošās iestādes toreiz sāka kriminālprocesu, atzīstot Neo par aizdomās turēto saistībā ar noziedzīga nodarījuma izdarīšanu par patvaļīgu piekļūšanu automatizētai datu apstrādes sistēmai. Līdz šim tiesībsargājošās iestādes nav sniegušas izvērtējumu, vai Neo rīcība ir attaisnojama vārda brīvības kontekstā, savukārt vēl marta beigās Rīgas apgabaltiesa skatīja lietu, kurā Poikāns apsūdzēts par komercnoslēpuma neatļautu iegūšanu no bankas “AB.LV”.


“Celt trauksmi”, ziņojot par ēnu ekonomiku sadzīvē, ikdienā, aicina Valsts ieņēmumu dienests (VID). Par iespējamām represijām, ja turpinās strādāt ekonomikas ēnas pusē, brīdināti skaistumkopšanas nozarē strādājošie, pērn VID veica reidus un sodīja daudzus autoservisu īpašniekus. Iedzīvotāji aicināti ziņot par dzīvokļu īpašniekiem, kuri izīrē savus īpašumus, gūstot peļņu. Manuprāt, ceļā uz tiesiskāku un demokrātiskāku valsti vajadzīgi stingrāki spēles noteikumi visai sabiedrībai kopumā, jo viens “trauksmes cēlējs” var iedzīvoties vien nepatikšanās. Tik ilgi, kamēr Latvijā amatā pazeminās Ekonomikas policijas priekšnieku par atklātajiem pamatīgiem trūkumiem viņa darbībā, kamēr tiesu izpildītāju kontā trūks teju pusmiljona un vainīgo nevarēs atrast, un kamēr Ģenerālprokuratūrai būs jāsāk kriminālprocess, lai izvērtētu amatpersonu rīcību saistībā ar vairāk nekā miljona eiro iztērēšanu un Latvijas nepiedalīšanos izstādē “Expo 2015”, pārmaiņu nebūs.


Manuprāt, pozitīvs piemērs ceļā uz caurspīdīgumu vispirms jārāda valsts augstākajām amatpersonām, kuru pārziņā ir miljoni, nevis par lielākajiem noziedzniekiem un ekonomikas ēnotājiem padarīt cilvēkus, kuri frizētavā  nepieprasa izrakstīt kvīti par pakalpojumu. Ja visiem būtu viens mērķis un pozitīva pieredze, ticība un arvien nebūtu gadījumu, kad kāda amatpersona no savas rīcības guvusi labumu sev, tad nerastos diskusijas par nodokļu nemaksāšanu, tas būtu pašsaprotami.