Atgriežamies viduslaikos?
Atšķirīgu viedokļu apmaiņu — gan atbalstu, gan sašutumu — medijos un sociālajos tīklos raisījis Saeimas deputātes Jūlijas Stepaņenko ierosinājums veikt grozījumus Izglītības likumā. Grozījumi paredz aizliegt izglītības iestādēs izmantot materiālus, kas varētu negatīvi ietekmēt izglītojamā tikumisko, estētisko, intelektuālo vai fizisko attīstību. J. Stepaņenko skaidro, ka to mērķis ir pasargāt bērnus no informācijas, kurai tie nav gatavi: “Grozījumus veido divas daļas — viena vērsta audzināšanas virzienā, nosakot to tādu, kas atbilst Satversmē noteiktajām vērtībām. Savukārt otrajā daļā iekļauts aizliegums izmantot tādus materiālus, kas var negatīvi ietekmēt izglītojamā tikumisko attīstību.”
Diskusiju raisījis jautājums, kurš būs “tikumības” sardzē, objektīvi izvērtējot, kāda satura materiāli būtu jāaizliedz. Ja īstenos rosinātos likuma grozījumus, ierobežojumi attieksies arī uz biedrības “Papardes zieds” izplatītajiem materiāliem. Organizācija darbojas vairāk nekā 15 gadu, izglītojot seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumos. Biedrības vadītājs Rolands Bortaščenoks teic: “Aizliedzot skolās izmantot mācību materiālus, kas “negatīvi ietekmē tikumību”, vairāki politiskie spēki tikumības vārdā vēlas vērsties pret pedagogu un skolēnu brīvību.”
Manuprāt, šāds lēmums nozīmē to, ka zināšanas ir ļaunums, jo atbilstoši priekšlikumam varētu aizliegt izmantot arī anatomijas un bioloģijas grāmatas, brošūras par drošu seksu un reliģisko literatūru. Latvijā seksuālā izglītība ir integrēta vairākos mācību priekšmetos, piemēram, sociālajās zinībās un audzināšanas stundās.
Nedrīkstam ignorēt, ka dzīvojam 2015. gadā, un jau pirmsskolas vecuma bērni zina, kas ir internets un ko tur var atrast. Mūsdienu lielākās problēmas ir pedofilija, vardarbība, mazgadīgo prostitūcija, dažādas atkarības jau pusaudžu vecumā un cilvēku tirdzniecība. “Papardes zieda” dati liecina, ka 2013. gadā Latvijā bērniņus dzemdējušas 245 māmiņas jaunākas par 17 gadiem, desmit bijušas jaunākas par 14 gadiem, bet lielākā daļa meiteņu nezinājušas, ka ir stāvoklī. Manuprāt, zināšanas par kontracepciju, seksualitāti un grūtniecību tikai veicina skolēnos tikumību, izpratni par to, kas un kā notiek divu cilvēku starpā, kas ir veselīgas intīmās attiecības.
Jautājumi par to, kāpēc puikām ir “krāniņš”, bet meitenēm nav, bērniem rodas jau triju gadu vecumā. Būtu tikai normāli, ja uz šo un pārējiem ar seksualitāti saistītiem jautājumiem bērni atbildes saņemtu no saviem vistuvākajiem cilvēkiem, nevis tās meklētu “googlē” vai 13. dzimšanas dienā attaptos dzemdību nodaļā.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra